Тошкент шаҳридаги Халқаро конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис палаталарига навбатдаги Мурожаатномаси бошланди.
Мамлакатимиз сиёсий ҳаётида янгилик бўлган бундай тадбир илк бор 2017 йил 22 декабрда ўтказилган эди. 2018 йилнинг 28 декабрида эса иккинчи Мурожаатнома тақдим этилди. Мазкур дастурий маърузалар чуқур мазмун ва катта аҳамиятга эгалиги, барча соҳаларга алоқадорлиги билан халқимизда ва ҳамкор мамлакатларда катта қизиқиш уйғотганди.
Бу галги Мурожаатномада ҳам ўтган йил давомида амалга оширилган ишлар, жорий ва келгуси йилларга мўлжалланган устувор йўналишлар, давлатимиз ички ва ташқи сиёсати учун асосий вазифалар баён этилиб, долзарб қонунчилик ташаббуслари илгари сурилиши кутилмоқда. Шунингдек, муайян соҳани ривожлантиришни белгилаб берадиган йил номи ҳам эълон қилиниши кўзда тутилган.
Тадбирда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, ҳукумат, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, турли соҳа вакиллари иштирок этмоқда.
Мурожаатномани тўғридан-тўғри эфир орқали жойлардан миллионлаб юртдошларимиз кузатиб бормоқда. Тадбир “Ўзбекистон 24”, “Ўзбекистон”, “Ёшлар” ва “Маҳалла” телерадиоканаллари, “Маданият ва маърифат”, “Тошкент”, “Дунё бўйлаб”, “Ўзбекистон тарихи”, “Оилавий” телеканаллари, шунингдек, ҳудудий ва нодавлат телеканаллар орқали жонли тарзда намойиш этилмоқда.
Мурожаатнома матни Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий веб-сайтида жойлаштириб борилади. Тадбир тафсилотлари давлатимиз раҳбарининг расмий саҳифаларида онлайн ёритилади.

Президент начал свое обращение к Олий Мажлису с Посланием
В Международном конгресс-центре в Ташкенте началось очередное Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева палатам Олий Мажлиса.
Это новое для политической жизни нашей страны мероприятие впервые состоялось 22 декабря 2017 года. Со вторым Посланием глава государства обратился к законодателям 28 декабря 2018 года. Своей всеобъемлющей повесткой, масштабными задачами эти программные доклады вызвали большой интерес среди общественности нашей страны и за рубежом.
В нынешнем Послании, как предполагается, будут подведены итоги проделанной в течение минувшего года работы и определены приоритеты на год текущий, обозначены главные задачи во внутренней и внешней политике государства, выдвинуты законодательные инициативы по актуальным вопросам. Ожидается объявление названия года, которое задаст курс развития определенной сферы жизни общества.
В мероприятии принимают участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководители правительства, министерств и ведомств, представители различных сфер.
Миллионы наших соотечественников смотрят Послание в прямом эфире. Мероприятие транслируется по телерадиоканалам “Ўзбекистон 24”, “Ўзбекистон”, “Ёшлар” и “Маҳалла”, телеканалам “Маданият ва маърифат”, “Тошкент”, “Дунё бўйлаб”, “Ўзбекистон тарихи”, “Оилавий”, а также по региональным и негосударственным телеканалам.
Текст Послания будет размещаться на официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан. За подробностями мероприятия можно будет следить в режиме онлайн на официальных страницах главы государств в социальных сетях.