Ҳозирча аҳолининг коронавирус бўйича эпидемик вазиятдан хавотирланишига асос йўқ. Бу борада барча чоралар кўрилган
2020-01-24 | Соғлиқни сақлаш
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Админстрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида бугунги кунда долзарб бўлиб турган коронавирус ҳамда грипп касалликларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда мутахассислар томонидан Хитой Халқ Республикаси Ухан шаҳрида юзага келган коронавируснинг янги типи эпидемияси юзасидан батафсил маълумот берилмоқда.
Жорий йил 23 январь тонгги ҳолатидаги маълумотларга кўра, Хитойда 600 дан зиёд ҳолатда коронавирус касаллиги аниқланган. Ушбу хасталикдан 17 нафар инсон вафот этган. Ушбу ҳолат юзасидан 22 январь куни Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан ўтказилган фавқулодда йиғилишда мутахассислар халқаро фавқулодда ҳолат эълон қилишдан олдин авж олган касаллик ҳақида кўпроқ маълумот олишлари кераклиги тўғрисида қарорга келишган. ЖССТ расмийлари учрашувни пайшанба куни, Хитой ҳукумати таклифига биноан Уханга бир қатор Осиё мамлакатларидан келган шифокорлардан маълумот олганидан сўнг давом эттиришга қарор қилишган.
ЖССТ раҳбари Тедрос Адханом Гебрейесус ваҳима кўтаришга ҳеч қандай сабаб йўқлигини қайд этди. Унинг сўзларига кўра, Хитойнинг Ухан шаҳрида самарали карантин бўйича кўраётган жуда қатъий чоралари эпидемиянинг мамлакатда авж олишнинг олдини олишга ҳамда унинг тарқалиш эҳтимолини камайтиришга ёрдам беради. Бундан ташқари, Европа соғлиқни сақлаш идоралари ушбу вируснинг тарқалиш хавфини “ўртача” деб баҳолашмоқда. Шу билан бирга, ЖССТ коронавирус хавфининг олдини олиш бўйича ўз тавсияларини ҳам берган.
Хитойда коронавирус бўйича эпидемик вазият мураккаблашиши сабабли мамлакатимизда қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Жумладан, «Uzbekistan Airports» АЖ ҳамда “Ўзбекистон темир йўллари”АЖ Тиббий-санитария хизмати томонидан давлат чегарасини, айниқса, Хитойни кесиб ўтган шахсларнинг юқори сифатли тиббий мониторингини амалга ошириш чоралари кўрилмоқда. “Ўзбекистон темир йўллари” ҳамда “Ўзбекистон ҳаво йўллари” АЖ тизимидаги фаолият юритаётган ходимлари иштирокида эпидемик вазият ва унинг олдини олиш юзасидан семинарлар ўтказилди.
Бундан ташқари, Республика Вирусология илмий текшириш институти интенсив терапия бўлимида коронавирусга гумон қилинган беморларни қабул қилиш учун махсус бокс тайёрлаб қўйилди. Республикадаги аэропорт ва темир вокзаллари санитария карантин пунктларида ушбу касалликка гумон қилинган бемор аниқланса, уни дарҳол изоляторга изоляция қилиш, коронавирусга лаборатор таҳлилини ўтказиш учун намуна олиш тартиби белгилаб қўйилган.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги томонидан коронавирус инфекциясининг янги турини юртимиз ҳудудига четдан кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган. Коронавируснинг янги тури (nCoV) қарши олиб бориладиган профилактик ва эпидемияга қарши чора-тадбирларни ташкил этиш ҳамда амалга ошириш тўғрисидаги методик услубий қўлланма ҳам тайёрланган.
Анжуманда коронавирус касаллигининг олдини олиш бўйича олиб борилаётган ишлар Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги томонидан қатъий назоратга олингани, Хитойдаги коронавирус бўйича эпидемик вазиятдан юртимиз аҳолисининг хавотирланишига асос йўқлиги таъкидланди.
Шунингдек, анжуманда, грипп ва ўткир юқумли респиратор касалликларининг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. Таъкидланганидек, айни пайтда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар Санитария-эпидемиологик осойишталик марказлари бош врачлари томонидан грипп ва ўткир юқумли респиратор касалликларининг олдини олиш борасида изчил фаолият олиб борилмоқда. Юртимиздаги барча шифохоналар етарли даражада тиббий-асбоб ускуналар, дори-дармонлар ҳамда тиббиёт ходимлари билан таъминланган. Ушбу жараёнда, айниқса, болаларни грипп ва ўткир юқумли респиратор касалликларидан ҳимоялашга жиддий аҳамият берилмоқда.
Биргина Тошкент шаҳри мисолида оладиган бўлсак, 2020 йил 1 январь ҳолатига кўра, бешта болалар клиник шифохонаси ва 4-сон шаҳар клиник шифохонасидаги болаллар бўлими хизмат кўрсатмоқда. Айни пайтда шаҳар шифохоналаридаги мавжуд 1267 та ўрин юқори юклама билан ишламоқда. Бунга сабаб, қиш кунларида болалар ўртасида мавсумий ўткир респиратор касалликларини вақтинчалик кўпайиши. Шунингдек, шу кунларда Инвестиция дастурига асосан пойтахтимиздаги 3-сон болалар шифохонасида таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Ушбу вазиятни ҳисобга олган ҳолда сўнгги уч кун ичида шаҳардаги бошқа тиббиёт муассасаларида қўшимча 150 та ўринлар ташкил этилган.

Пока нет оснований для беспокойства по поводу коронавируса. Приняты все необходимые меры
В Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан прошла пресс-конференция, организованная Министерством здравоохранения и Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия, посвященная актуальному на сегодняшний день вопросу распространяющегося в КНР коронавируса, а также профилактики и лечения гриппа в нашей стране.
Здесь специалисты дают подробную информацию по поводу нового типа эпидемии коронавируса, выявленного в городе Ухань Китайской Народной Республики.
Согласно утренним данным на 23 января нынешнего года в Китае число заболевших пневмонией, вызванной новым типом коронавируса, превысило 600. От пневмонии также умерли 17 человек.
22 января Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) созвала экстренное заседание комитета по чрезвычайной ситуации для оценки угрозы нового вируса и выработки рекомендаций по борьбе с ним. По итогам совещания было принято решение, что экспертам необходимо больше узнать о вспышке заболевания, прежде чем объявлять международную чрезвычайную ситуацию. Чиновники ВОЗ решили продолжить совещание в четверг, после получения информации от экспертов организации, которые ранее прибыли в Ухань по приглашению китайских властей вместе с медиками из ряда азиатских стран.
Глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус пояснил, что не видит причин для панических настроений. По его словам, очень решительная мера Китая по эффективному закрытию Ухани на карантин поможет сдержать вспышку заболевания в этой стране и минимизировать вероятность ее распространения. Европейские органы здравоохранения считают угрозу распространения вируса «умеренной». Вместе с этим, ВОЗ дал свои рекомендации по предотвращению угрозы коронавируса.
Из-за эпидемиологического состояния в Китае Медико-санитарными службами АО «Uzbekistan Airports» и АО «Узбекистон темир йуллари» принимаются меры по реализации высококачественного медико-санитарного контроля лиц, пересекающих государственную границу, особенно прибывающих из Китая. Проведен семинар о эпидемиологическому состоянию и организацци профилактических мер с участием стюардов и стюардесс, бортпроводников, действующих в системе АО «Uzbekistan Airports» и АО «Узбекистон темир йуллари».
Кроме этого, в отделении интенсивной терапии Научно-исследовательского института вирусологии подготовлен специальный бокс для больных с подозрением на коронавирусные инфекции. При выявлении в санитарно-карантинных пунктах аэропорта и железнодорожных вокзалов больных с подозрением на вирус определено незамедлительная изоляция их в изоляторы, взятие образцов для проведения лабораторного анализа на коронавирус.
Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения разработан план действий по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавируса в страну. Подготовлены методические рекомендации по организации и реализации профилактических и противоэпидемических мероприятий против нового типа коронавируса.
Во время пресс-конференции было отмечено, что работа по профилактике коронавируса взята под четкий контроль Министерства здравоохранения и Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия, нет оснований для беспокойства населения нашей страны по поводу эпидемиологического состояния по коронавирусу в Китае.
А также было сказано о работе по профилактике и лечению гриппа, острых респираторных вирусных инфекций в нашей стране. Как было отмечено, в данное время главными врачами центров санитарно-эпидемиологического благополучия Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей проводится последовательная работа по профилактике данных заболеваний. Все больницы нашей страны обеспечены необходимыми медицинским оборудованием, лекарственными средствами и медицинскими работниками. В этом процессе особое внимание уделяется защите детей от гриппа и острых респираторных вирусных инфекций.
Если взять на примере города Ташкента, по состоянию на 1 января 2020 года действуют пять детских клинических больниц и детское отделение городской клинической больницы № 4. В данное время дети с высокой загруженностью лечатся на 1 267 койках городских больниц. Причина –временное обострение зимой сезонных ОРИ среди детей. Также сейчас на основе Инвестиционной программы в городской деткой больнице № 3 ведется ремонтная работа. Учитывая данное состояние, организованы дополнительные 150 коек в других медицинских учреждениях города.