ОИИБ: Ўзбекистон ҳамкорлик учун устувор йўналиш
Жорий йилнинг 20 январида Энергетика вазирлигида инвестиция операциялари бўйича вице-президент Константин Лимитовский бошчилигидаги Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки (ОИИБ) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
ОИИБ асосий мақсадлари тўғрисида маълумот бериб, ҳозирги пайтда Ўзбекистон ташкилот учун энергия самарадорлигини ошириш, қурилиш, трансчегаравий электр узатиш тармоқлари, қайта тикланувчи энергия ва гидроэнергетика лойиҳаларини амалга оширишда ҳамкорлик қилиш устувор йўналишлар эканини таъкидлаб ўтди.
Энергетика вазирлиги вакиллари мамлакатда амалга оширилаётган энергетика ва нефть-газ соҳасидаги ислоҳотлар, шунингдек, қабул қилинган “Давлат-хусусий шериклик тўғрисида”ги қонун ва энергия ва қайта тикланадиган энергия соҳасида ҳамкорлик қилиш имкониятлари ҳақида қисқача маълумот бериб ўтдилар. Бу борада, 2020 йилда бир нечта тендерлар режалаштирилган бўлиб, хусусан ОТБ томонидан қуёш электр станцияларини қуриш ва ОИИ билан Қорақалпоғистондаги шамол электр станциялари қурилиши бўйича тендерга тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама этилди.
Учрашув давомида томонлар ҳамкорликнинг устувор жиҳатлари, хусусан, гидроэнергетика, қайта тикланадиган энергия, чиқиндиларни йўқ қилиш ва электр ҳамда иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш, электр узатиш линиялари қурилиши, энергия самарадорлигини ошириш бўйича янги лойиҳалар, энергетика ва нефть-газ тизимларининг ишлашини мониторинг қилиш учун ягона маълумотлар марказини шакллантириш масалаларини муҳокама қилдилар.

АБИИ: Узбекистан – приоритетное направление для сотрудничества
20 января т.г. в Министерстве энергетики состоялась встреча с представителями Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) во главе с вице-президентом по инвестиционным операциям Константином Лимитовским.
АБИИ проинформировал об основных целях, подчеркнув, что в настоящее время Узбекистан является для них приоритетным направлением для сотрудничества в проектах по повышению энергоэффективности, строительства, как трансграничных ЛЭП, так и внутри страны, ВИЭ и Гидроэнергетики.
Представители Минэнерго коротко рассказали о проводимых в стране реформах в энергетической и нефтегазовой сферах, а также о принятом законе «О государственно-частном партнерстве» (ГЧП) и имеющихся возможностях для сотрудничества в сфере энергетики и ВИЭ. Так в 2020 году запланировано проведение нескольких тендеров, а именно с АБР и МФК по строительству солнечных ФЭС и сотрудничестве с ЕБРР по подготовке к проведению тендера на строительство ветряных электростанций в Каракалпакстане.
В ходе встречи стороны обсудили приоритетные стороны сотрудничества, в частности выделены 6 перспективных направлений в сфере гидроэнергетики, ВИЭ, утилизации мусора и генерации электроэнергии и тепла, строительство ЛЭП, новые проекты по энергоэффективности, формирование единого дата-центра для мониторинга работы энергетической и нефтегазовой систем.