«Ёнсе» Университети ва Корея халқаро соғлиқни сақлаш фондининг вакиллари билан учрашув
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида «Ёнсе» университети (Жанубий Корея) ва Корея халқаро соғлиқни сақлаш жамғармаси (KOFIH) делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Тошкент шаҳрида болалар кўп тармоқли марказини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш масалалари ҳамда  қурилаётган марказ ходимларини ўқитиш ва менежмент тизимини яратиш дастури доирасида KOFIH ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ўрталаридаги ҳамкорлик Меморандумини узайтириш имконияти муҳокама қилинди.
Ушбу келишувлар доирасида KOFIH грант маблағларини жалб қилган ҳолда, марказнинг ахборот тизимида "Электрон тиббий ёзувлар" («electronic medical records») модулини ва бошқаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикаси Мўйноқ туманида кўп тармоқли клиникани ташкил этиш лойиҳаси доирасида ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди. Шу муносабатда кореялик шерикларга кореялик капитални ва БМТ шафеълигида Орол денгизи минтақасида инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама ҳамкорлик траст фонди маблағларини жалб қилишни ҳисобга олган ҳолда, ташкил қилинадиган клиниканинг асосий мақсад ва вазифалари, турли хил сценарийларда молиявий режа келтирилган  концепция юборилди.
Маълумот учун: «Ёнсе» университети – Корея Республикасининг Сеул шаҳрида жойлашган хусусий тадқиқот университетидир. Бу мамлакатдаги энг обрўли ҳисобланган учта SKY университетларидан бири (Сеул миллий университети, Корё, Ёнсе). «Ёнсе» университети 1885 йилда Че-донда ташкил этилган ва 1962 йилда Синчхонга кўчиб ўтган. Жанубий Кореядаги энг қадимий университет ҳисобланади. «Ёнсе»да 4518 ўқитувчи 26 731 талаба ва 11 994 аспирантга таълим беради. Университетда корея ва инглиз тилларида кенг дастурларга эга.
Корея халқаро соғлиқни сақлаш жамғармаси (KOFIH) - Кореядаги етакжи жамоат ташкилоти бўлиб, соғлиқни сақлаш соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари билан шуғулланади.

Встреча с представителями Университета «Ёнсе» и Корейского фонда международного здравоохранения
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с делегацией Университета «Ёнсе» (Южная Корея) и Корейского фонда международного здравоохранения (KOFIH).
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации проекта по созданию детского многопрофильного центра в г. Ташкенте, а также возможности продления Меморандума между KOFIH и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан по сотрудничеству в рамках программы обучения персонала строящегося центра и налаживания системы менеджмента.
В рамках данных договоренностей предусмотрены разработка и внедрение модуля «Электронная медицинская запись» («electronic medical records») информационной системы центра и др. с привлечением грантовых средств KOFIH.
Кроме того, были обсуждены перспективы сотрудничества в рамках проекта по созданию многопрофильной клиники в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан, в связи с чем корейским партнерам была направлена концепция клиники с описанием основных целей и задач, финансового плана в различных сценариях с учетом привлечения как капитала корейской стороны, так и средств Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН.
Справочно: Университет «Ёнсе» — частный исследовательский университет, расположенный в Сеуле, Республика Корея. Является одним из трёх университетов SKY (Сеульский национальный университет, Корё, Ёнсе), считающихся самыми престижными в стране. Университет Ёнсе был основан в 1885 году в Че-доне, а в 1962 году переехал в Синчхон. Самый старый университет в Южной Корее. В «Ёнсе» 4518 преподавателей обучают 26 731 студентов и 11 994 аспирантов. Университет имеет обширные программы на корейском и английском языках.
Корейский фонд международного здравоохранения (KOFIH) - ведущая общественная организация Кореи, занимающаяся вопросами развития международного сотрудничества в сфере здравоохранения.