“Ипак йўли” университети ҳамда Экстремал ва тоғ туризми федерацияси ўртасида меморандум имзоланди
Самарқанддаги “Ипак йўли” университети ҳамда Ўзбекистон Экстремал ва тоғ туризми федерацияси ўртасида академик ва таълим йўналишида ҳамкорлик қилишга доир англашув меморандуми имзоланди.
Ушбу ҳужжатнинг имзоланиши турли соҳаларда истиқболли ҳамкорлик йўлида қўйилган қўшма қадамини англатади ҳамда талабаларнинг янги билимларга эга бўлиши ва тажриба алмашишда уларнинг мобиллигини оширишга имкон беради.
Ўзбекистон Экстремал ва тоғ туризми федерацияси ҳар йили Халқаро атроф-муҳитни ҳимоя қилиш кунига бағишланган "Чимён акс-садоси" эколого-туристик фестивали, "Тошкент қуёши" мотофестивали, “Спорт туризми ва спорт йўналтириш бўйича Ўзбекистон кубоги”, "Йўлтанламас автоларда мусобақалар автотуризми" ва бошқа тадбирларни ўтказади.
Ҳозирги кунда дунёнинг аксарият мамлакатларида экстремал ва тоғ туризми миллий иқтисодиётга катта даромад келтирадиган тармоқлардан бири ҳисобланади. Сўнгги йилларда туризм ва туристик хизматларнинг жадал ривожланиши натижасида мамлакатда туризмнинг янги турлари шакллана бошлади.

Подписан меморандум с Федерацией экстремального и горного туризма Узбекистана
Между Международным университетом туризма «Шелковый путь» и  Федерацией экстремального и горного туризма Узбекистана состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании в области образования и науки между Федерацией экстремального и горного туризма Узбекистана.
Подписание Меморандума о взаимопонимании, представляет собой шаг совместной деятельности в академических и научных сферах, представляющих интерес к будущим формам сотрудничества в различных областях и открывает возможности для повышения мобильности студентов, чтобы они могли приобретать новые знания и обмениваться опытом.
Федерацией экстремального и горного туризма ежегодно проводятся такие крупные мероприятия, как Эколого-туристический фестиваль «Чимганское эхо», посвященный Международному дню охраны окружающей среды, мотофестиваль «Солнце Ташкента», «Кубок Узбекистана по спортивному туризму и спортивному ориентированию», «Соревнование по внедорожному автотуризму» и другие.
В настоящее время, в большинстве стран мира экстремальный и горный туризм является одной из отраслей, приносящий весомый доход в национальную экономику. В результате интенсивного развития туризма и туристических услуг в последние годы, в стране начали формироваться новые виды туризма.