Жаҳон банки делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари – транспорт вазири Очилбой Раматов юртимизга ташриф буюрган Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё давлатлари бўйича вице-президенти Сирил Мюллер бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Жаҳон банки ўртасидаги узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, мамлакатимизда ушбу банк билан ҳамкорликда устувор тармоқларда амалга оширилиши режалаштирилган лойиҳалар муҳокама қилинди.
Хусусан, Жаҳон банки билан ҳамкорликда юртимиз транспорт инфратузилмалари аэропортлар, автомобиль йўллари қурилиши ва реконструкция қилиниши бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига тўҳталиб ўтилди.
Сирил Мюллер Жаҳон банки шу вақтга қадар Ўзбекистонда асосан автомобиль йўллари қурилиши соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишга молиявий кўмак кўрсатиб келганини таъкидлаб ўтди. Ва Жаҳон банки ҳозирда Ўзбекистонда аэропортлар инфратузилмасини модернизациялаш бўйича лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этишга тайёрлигини маълум қилди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари – транспорт вазири Очилбой Раматов бугунги кунда Жаҳон банки иштирокида юртимизда 40 дан ортиқ лойиҳалар амалга оширилаётгани қолаверса, фуқаро авиациясини тубдан такомиллаштириш бўйича ислоҳотларни амалга оширишда Жаҳон банки гуруҳи билан ҳамкорликдаги ишлар давом эттирилишини айтиб ўтди.

Встреча с делегацией Всемирного банка
16 января первый заместитель премьер-министра Республики Узбекистана - министр транспорта Очилбой Раматов встретился с делегацией Всемирного банка во главе с вице-президентом по Европе и Центральной Азии Сирилом Мюллером.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего укрепления долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком, а также реализации проектов в приоритетных направлениях сотрудничества.
В частности, стороны обсудили механизмы реализации проектов по улучшению транспортной инфраструктуры страны, в том числе по строительству и реконструкции аэропортов и автомобильных дорог в сотрудничестве со Всемирным банком.
Сирил Мюллер отметил, что Всемирный банк оказывал финансовую поддержку Узбекистану, в основном в области дорожного строительства. Всемирный банк выразил готовность участвовать в проектах по модернизации инфраструктуры аэропортов в Узбекистане.
Первый заместитель премьер-министра Республики Узбекистан - министр транспорта Очилбой Раматов заявил, что в стране осуществляются более 40 проектов с участием Всемирного банка. Кроме того, он отметил что будет продолжена совместная работа с группой Всемирного банка по совершенствованию гражданской авиации.