Давлат-хусусий шериклик лойиҳалари аҳоли манфаатига хизмат қилади​
Мамлакатимизда давлат-хусусий шериклик йўналиши жадал ривожланиб бормоқда. Шу асосда қулай инвестиция муҳитини яратиш, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилишга эришилмоқда.
2019 йил 10 майда Ўзбекистон Республикасининг "Давлат-хусусий шериклик тўғрисида"ги қонуни қабул қилинди. Мазкур ҳужжат билан Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги шу соҳада давлат сиёсатини амалга оширувчи ягона ваколатли орган деб белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида бўлиб ўтган матбуот анжуманида бу борада амалга оширилаётган ишлар хусусида сўз юритилди.
Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги директори Ғолиб Холжигитов мазкур қонуннинг мазмун-моҳиятига алоҳида тўхталиб ўтди.
Унинг таъкидлашича, давлат-хусусий шерикликнинг ўзига хос тартиб-талаблари бор. Бу йўналиш таълим, энергетика, транспорт, соғлиқни сақлаш, автомобиль йўллари каби соҳалардаги инфратузилма лойиҳаларини амалиётга татбиқ этишда муҳим аҳамиятга эга.
– Ҳозирги кунда давлат-хусусий шерикликнинг иқтисодий тармоқлари, бу – электр энергиясини ишлаб чиқариш, транспорт, телекоммуникация, коммунал хўжалик, қишлоқ ва сув хўжалиги, туризм соҳаларидир, – деди Ғ.Холжигитов. – Агентлик томонидан мазкур йўналишларга инвестицияларни жалб қилиш борасида қатор ишлар қилинмоқда. Масалан, мутасадди вазирлик ва идоралар билан биргаликда 9,65 миллиард АҚШ долларидан ортиқ бўлган 17 давлат-хусусий шериклик лойиҳаси бўйича тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ишлари амалга оширилмоқда. Улардан 10 таси энергетика, 2 таси транспорт, 3 таси коммунал хўжалик, 2 таси соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларига тўғри келади.
Мутахассисларнинг фикрича, давлат-хусусий шериклик янги тизим ҳисобланади. Бу йўналиш Европа давлатларида яхши ривожланган. Унинг тарихи қадимий даврларга бориб тақалса-да, бироқ тизим 1990 йилдан бошлаб Буюк Британияда ривожлана бошлаган. Яна бир маълумот, Австралияда 50 миллион долларгача бўлган миқдордаги лойиҳалар давлат-хусусий шериклиги аралашувисиз амалга оширилар экан.
Хўш, бу йўналиш кимлар учун ва моҳияти нимадан иборат?
Аввало, давлат-хусусий шериклик лойиҳалари аҳоли манфаатига хизмат қилиши керак. Демак, бу фаолият турида аҳоли манфаати биринчи ўринда туради. Бироқ лойиҳаларни амалиётга татбиқ этишда икки тарафнинг иштироки ва имкониятлари муҳимдир. Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги бу жараёнда ягона ваколатли орган сифатида иштирок этади. Бу йўналиш давлат бюджетига кўмак берувчи ва ижтимоий соҳалар ривожида муҳим бўлиб, хорижий инвестицияларни жалб қилишга хизмат қиладиган бугунги куннинг энг замонавий ва самарали механизми ҳисобланади.
– Ўтган йилда 40 нафар ходимимиз халқаро сертификатга эга бўлди, – деди агентлик бош мутахассиси Баҳодир Омонов. – Шунга қарамасдан, яна вазирлик ва идоралар ҳамда ҳудудлар учун мутахассислар ўқувини ташкил қилишимиз галдаги вазифамиз. Қонун билан давлат-хусусий шериклик лойиҳалари 3 йилдан 49 йилгача қилиб белгилаб қўйилди. Шунингдек, лойиҳаларни амалга ошириш ҳам уч тартибда белгиланди. Биринчи тартиб миқдори 1 миллион доллар, иккинчиси 1 миллиондан 10 миллион долларгача ва учинчиси 10 миллион доллардан ортиқ миқдордаги лойиҳалардир.

Проекты государственно-частного партнерства будут служить интересам народа
В нашей стране ускоренными темпами развивается государственно-частное партнерство. На его основе создается благоприятная среда для привлечения прямых инвестиций.
10 мая 2019 года был принят Закон Республики Узбекистан "О государственно-частном партнерстве". Данным документом Агентство по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов определено уполномоченным государственным органом в области развития государственно-частного партнерства.
На пресс-конференции, прошедшей в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, речь шла об осуществляемой в данном направлении работе.
Директор Агентства по развитию государственно-частного партнерства Голиб Холжигитов акцентировал свое внимание на сути и значении данного закона.
Как отмечено, государственно-частное партнерство должно соответствовать определенному порядку и требованиям. Оно имеет важное значение при внедрении в практику инфраструктурных проектов в сфере образования, энергетики, здравоохранения, прокладки автомобильных дорог.
- На сегодняшний день государственно-частное партнерство развивается в таких отраслях экономики, как электроэнергетика, транспорт, телекоммуникации, коммунальное хозяйство, сельское и водное хозяйство, туризм, - говорит Г.Холжигитов. - Агентством проводится ряд работ по привлечению инвестиций в данные сферы. К примеру, совместно с уполномоченными министерствами и ведомствами проводится работа по привлечению прямых инвестиций по 17 проектам государственно-частного партнерства более чем на 9,65 миллиарда долларов США. 10 проектов касаются сфер энергетики, 2 - транспорта, 3 - коммунального хозяйства, 2 - здравоохранения и образования.
По мнению специалистов, государственно-частное партнерство является новой системой. Это направление хорошо развито в европейских странах. Его история корнями уходит в глубокую древность, но развиваться система начала с 1990 года в Великобритании. К примеру, в Австралии проекты стоимостью до 50 миллионов долларов выполняются без вмешательства государственно-частного партнерства.
Так, для чего нужно это партнерство и в чем его суть?
Прежде всего, проекты государственно-частного партнерства должны служить во благо народа. Значит при этом виде деятельности превалируют интересы народа. Но, в процессе внедрения проектов важно участие и использование возможностей обеих сторон. Агентство по развитию государственно-частного партнерства выступает единственным уполномоченным органом в развитии данного процесса. Это направление является вспомогательным в пополнении государственного бюджета и имеет особую важность в развитии социальной сферы, а также выступает на сегодняшний день самым современным и эффективным механизмом привлечения иностранных инвестиций.
- В прошлом году 40 работников получили международные сертификаты, - говорит главный специалист агентства Баходир Омонов. - Наша очередная цель – организовать учебные курсы для специалистов министерств и ведомств, а также регионов. Согласно закону срок действия соглашения о государственно-частном партнерстве не может быть менее трех лет и не должен превышать сорока девяти лет. Для реализации проектов установлено три порядка. Стоимость проектов первого порядка составляет 1 миллион долларов, второго порядка - от 1 миллиона до 10 миллионов долларов и третьего порядка - более 10 миллионов долларов.