Ўзбекистон Президенти Сергей Лавровни қабул қилди
Бугун, 16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Сергей Лавровни қабул қилди.
Учрашув аввалида Президентимиз стратегик шериклик ва иттифоқчиликка асосланган икки томонлама муносабатларнинг ривожланиш суръати тобора ортиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Олий даражадаги мулоқот мунтазамлик касб этгани, ўзаро алмашинувлар мисли кўрилмаган даражада фаоллашгани, кўп қиррали ҳамкорлик, аввало, савдо-иқтисодий, инвестиция, энергетика, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар соҳалар, таълим ва бошқа устувор йўналишларда кенгайиб бораётгани бундан далолат беради.
Сергей Лавров самимий қабул учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди ҳамда Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг дилдан саломларини етказди. Икки раҳбарнинг мамлакатларимиз ўзаро ҳамкорликда бугунги даражага эришишидаги ҳал қилувчи роли алоҳида қайд этилди.
Учрашувда Ўзбекистон-Россия муносабатларининг долзарб масалалари кўриб чиқилди, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик мавзулар юзасидан фикр алмашилди.
Жорий йилда ўтказилиши режалаштирилган олий даражадаги учрашувларга тайёргарлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

The President of Uzbekistan receives Sergey Lavrov
Today, on January 16, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the acting Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, who is in our country on an official visit.
Opening the meeting, the President of Uzbekistan noted with deep satisfaction the growing dynamics in the bilateral relations of strategic partnership and alliance.
Rather indicative in this sense is the steadfast dialogue at the highest level, the unprecedented intensification of exchanges and the enhancement of multilayered cooperation, primarily in trade, economic, investment, energy, transport and communication, cultural and humanitarian, educational spheres and in other priority areas.
Sergey Lavrov thanked the head of our state for the warm welcome and conveyed sincere greetings from President of the Russian Federation Vladimir Putin. The decisive role of the two leaders in securing the current level of bilateral interaction was stressed in particular.
The meeting served to discuss pressing issues in Uzbek-Russian relations and swap views on regional and international affairs.