Ўзбекистонлик ўқувчилар яна бир чўққини забт этди
Жорий йилнинг 9-14 январь кунлари бир гуруҳ иқтидорли ўқувчилардан иборат юртимиз вакиллари Қозоғистон Республикаси, Олма-ота шаҳрида математика, физика ва информатика фанларидан бўлиб ўтган 16-Халқаро Жаутиков (IZHO) олимпиадасида қатнашиб, муносиб ўринларни эгаллашди.
Бу йилги анъанавий фан олимпиадасида 21 та давлатдан, жумладан, Болгария, Дания, Бирлашган Араб Амирликлари, Мўғулистон, Непал, Норвегия, Руминия, Сербия, Туркия, Швеция ва МДҲга аъзо давлатларидан келган 84 та жамоа, жами 600 нафар иштирокчи қатнашди.
Жаҳон миқёсида юқори нуфузга эга мазкур олимпиада 2005 йилдан Олма-ота шаҳридаги Физика-математика миллий мактабида ўтказилиб, унда турли мамлакатларнинг STEM (Science, Technoglogy, Engineering Math) соҳаси бўйича ихтисослашган мактаб жамоалари иштирок этади.
Юртимиз вакиллари ушбу олимпиадада муносиб қатнашиб, 6 та медални қўлга киритди. Бу эса Ўзбекистонда иқтидорли ёшларга кўрсатилаётган эътибор ва эътирофнинг яққол ифодасидир.
2020 йил бошида ўқувчиларимиз Халқаро Жаутиков фан олимпиадасида қуйидаги натижаларга эришди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 3 майдаги “Иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида юртбошимиз ва ҳукуматимизнинг билдирган ишончи ҳамда ғамхўрлигига жавобан ўқувчиларимиз ушбу халқаро олимпиадада иштирок этиб, мамлакатимиз байроғини юқори кўтаришга сазовор бўлди.
Айтиш жоизки, Элдор Нейматов, Жаҳонгир Норбоев ва Диёрбек Толибов 2017 йил Таиландда, 2018 йил Болгарияда ва 2019 йилда ЖАРда бўлиб ўтган Халқаро математика мусобақасида (IMC), шунингдек, 2019 йилда ўтказилган қўшимча республика олимпиадасида ҳам медалларни қўлга киритган.
Мамлакатимиз ўқувчиларини Халқаро Жаутиков (IZHO) олимпиадасидаги муваффақияти билан қутлаб, келгуси жаҳон фан олимпиадаларида бундан ҳам юқори зафарларни тилаб қоламиз!

Ученики из Узбекистана завоевали медали на 16-Международной Жаутиковской олимпиаде
9-14 января этого года группа талантливых учеников из Узбекистана приняла участие в 16-ой Международной Жаутиковской олимпиаде по математике, физике и информатике (IZHO) в г.Алматы (Казахстан).
В этом году в олимпиаде приняли участие 600 участников от 84 команд, из 21 стран, включая Болгарию, Данию, Объединенные Арабские Эмираты, Монголию, Непал, Норвегию, Румынию, Сербию, Турцию, Швецию и стран СНГ.
Данная предметная олимпиада проводится ежегодно с 2005 года в Республиканской физико-математической школе г.Алматы с участием команд из школ специализирующихся на STEM (естественные науки, технология, инженерная математика).
Представители Узбекистана успешно приняли участие в олимпиаде и завоевали 6 медалей. Это яркое доказательство внимания и признания, которое проявляется к талантливой молодежи в Узбекистане.
Торжественная церемония встречи победителей Международной Жаутиковской олимпиады  прошла в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. На церемонии присутствовали представители Министерства народного образования, семьи победителей, молодёжь и СМИ.
Следует отметить, что Элдор  Нейматов, Жахонгир Норбоев и Диёрбек  Талибов - опытные ученики, завоевавшие медали на Международном математическом конкурсе (IMC) в 2016 году в Таиланде, в 2018 году в Болгарии и в 2019 году в Южной Африке, а также на дополнительной республиканской олимпиаде 2019 года.