Электр энергетикаси тармоғини ривожлантириш бўйича 2020 йил учун вазифалар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 январь куни электр энергетикаси соҳасини янада ривожлантириш бўйича жорий йилга асосий вазифалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Электр энергетикаси иқтисодий ўсишнинг барқарорлигини ва аҳоли фаровонлигини таъминлайдиган муҳим манбадир. Бу тармоқни модернизация қилиш, энергия қувватларини кўпайтириш ва истеъмолчиларга узлуксиз етказиб бериш бўйича катта ишлар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 1 февралдаги қарорига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ташкил этилган эди. Ўша йилнинг 27 мартидаги Президент қарорига асосан, “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамияти ислоҳ қилиниб, унинг негизида “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари ташкил топди.
Ўтган йили мамлакатимизда 6 та йирик лойиҳа доирасида жами 1076 мегаватт электр энергия қувватлари ишга туширилди.
Жорий йилда электр энергияси истеъмоли 71 миллиард киловатт-соатни ташкил этиб, ўтган йилгига нисбатан ўртача 9 фоизга, яъни, иқтисодиёт тармоқлари талаби 10, аҳолиники эса 8,5 фоизга ошиши кутилмоқда.
Йиғилишда ушбу эҳтиёж қайси манбалар ҳисобидан қопланиши, Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган “йўл харитаси” ижроси муҳокама қилинди.
Президентимиз 2020 йилда электр энергияси ишлаб чиқариш, тақсимлаш ва етказиб бериш бўйича белгиланган чора-тадбирларни тўлиқ, сифатли амалга ошириш зарурлигини таъкидлади.
Жорий йилда иссиқлик электр станцияларида 1177 мегаватт, гидро электр станцияларида 120 мегаватт қувватлар ишга туширилиши режалаштирилган. Шунингдек, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига 3 минг 500 мегаваттли буғ-газ қурилмалари, 400 мегаваттли шамол ва шундай қувватга эга қуёш электр станцияларини қуриш бўйича лойиҳалар шакллантирилган.
Йиғилишда тармоқ корхоналарида рентабелликни таъминлаш, энергия истеъмоли учун қарздорликни бартараф этиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Электр энергиясини назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизими бу борада яхши самара бераётгани қайд этилиб, “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятига йил якунигача яна 4 миллион 500 минг дона замонавий ҳисоблагичлар ўрнатиш вазифаси қўйилди.
Соҳадаги ислоҳотларнинг кейинги босқичида электр энергиясининг рақобатли улгуржи бозорини шакллантириш, генерация жараёнига давлат-хусусий шериклик тамойили асосида инвесторларни жалб қилиш ва бунда давлат кафолатини босқичма-босқич камайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда соҳани ривожлантиришнинг узоқ истиқболлари ҳам кўриб чиқилди.
Ҳисоб-китобларга кўра, 2030 йилга бориб юртимизда электр энергияси истеъмоли ҳозиргига нисбатан 2 баробар кўп бўлиши кутилмоқда. Шу боис Энергетика вазирлигига кейинги ўн йилда умумий қуввати 7 минг 900 мегаваттни ташкил этадиган янги иссиқлик электр станцияларини ишга тушириш бўйича топшириқлар берилди.
Шунингдек, инвесторларни жалб қилган ҳолда, 8 минг мегаватт қувватга эга қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш, гидро электр станциялари қувватини 1 минг 935 мегаваттга ошириш, кичик гидро электр станциялар барпо этишни хусусий секторга бериш юзасидан вазифалар белгиланди.
Мутасадди ташкилотларга Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда электр энергияси соҳасида замонавий технологиялар билан бевосита ишлайдиган ўрта ва кичик бўғин мутахассисларини тайёрлаш бўйича беш йиллик дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан соҳа корхоналари раҳбарлари ҳисобот берди, чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Power industry development in 2020 discussed at a presidential meeting
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has held a meeting today to discuss key tasks for the current year in the development of the electric power industry.
This sector is important in ensuring sustainable economic growth and public welfare. Large-scale measures are being taken to modernize the industry, increase energy capacities and secure uninterrupted supply of electricity to consumers.
In accordance with a 1 February 2019 decree of the head of state, the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan was established. The President’s resolution on March 27 of the same year reorganized the joint stock company Uzbekenergo, setting up on its basis the joint-stock companies Issiqlik Elektr Stansiyalari (Thermal Power Plants), O’zbekiston Milliy Elektr Tarmoqlari (National Power Grids of Uzbekistan) and Hududiy Elektr Tarmoqlari (Regional Power Grids).
Last year, through the implementation of 6 major projects, a total of 1,076 megawatts of electricity generating capacities were put into operation.
It is expected that this year the volume of power consumption in Uzbekistan will be 71 billion kilowatt hours, which is 9 percent as much as last year. The demand across manufacturing industries is anticipated to grow by 10 percent, and 8.5 percent by household customers.
The meeting participants discussed measures to meet the abovementioned need, and the implementation of a corresponding “roadmap” developed jointly with the World Bank and the Asian Development Bank.
President Shavkat Mirziyoyev insisted that measures defined for the production, distribution and delivery of electricity in 2020 be executed in full and in high quality.
Plans for this year include commissioning of additional capacities of 1177 megawatts in thermal energy and 120 megawatts in hydropower sector. Meanwhile, projects have been devised with foreign direct investment involving the construction of combined-cycle plants with a capacity of 3.5 thousand megawatts, wind power plants with 400 megawatts as well as solar power plants with the same capacity.
Special emphasis was also placed at the meeting on ensuring profitability at the enterprises of the power industry and on eliminating debt for energy consumption. The introduction of an automated system for monitoring and accounting for electricity consumption and results therein have been qualified as efficient; the joint-stock company Hududiy Elekt Tarmoqlari was instructed to install another 4.5 million modern meters by the end of the year.
The President maintained that at the next stage of the industry reforms, it is important to create a competitive wholesale electricity market, attract investors to power generation on public-private partnership principles and a phased decline in state presence in the sector.
The meeting also served to deliberate on long-term prospects of the industry.
Calculations show that by 2030, electricity consumption in Uzbekistan will be twice as much as the current level. In this regard, the Ministry of Energy was instructed to commission new thermal power stations with an aggregate capacity of 7.9 thousand megawatts over the next ten years.
The tasks were identified for the construction of solar and wind power plants with a total capacity of 8 thousand megawatts with the engagement of investors, thus bringing the propensity of hydroelectric mills to 1.935 thousand megawatts, and transferring orders for the construction of small water power stations to the private sector.
The head of our state instructed responsible agencies, together with the Ministry of Higher and Secondary Special Education, to elaborate five-year training programs for mid-level and lower-level specialists in the power sector able to work with modern technologies.
Heads of industry enterprises reported on the issues discussed at the meeting, specific measures have been identified.