Хитойда бўлиб турган ёки у ерга бормоқчи бўлган Ўзбекистон фуқаролари диққатига
Ўзбекистоннинг Хитой Халқ Республикасидаги Элчихонаси берган маълумотга кўра Хитой расмий идоралари 2020 йил 11 январь куни Ухан шаҳрида коронавируснинг янги типидан вафот этган биринчи фуқаро ҳақида хабар берди. Ухан шаҳри соғлиқни сақлаш масалалари бўйича қўмитаси тарқатган маълумотга биноан бугунги кунда 40 дан ошиқ киши касалланган, яна юзга яқин киши тиббий кузатув остида.
Касаллик тарқатувчиси “коронавируснинг аввал маълум бўлмаган типи" ҳисобланади. Олимлар томонидан вирус геноми ўрганиб чиқилди.
Элчихона Консуллик бўлими Ухан шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари билан тушунтириш ишлари ўтказди.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти Хитой, хусусан унинг Хубей провинцияси ва Ухан шаҳрида бўлиб турган ёки бормоқчи бўлган ватандошларимизни зарурий эҳтиёт чораларини кўришга чақиради.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся или планирующих посетить КНР
По информации Посольства Узбекистана в КНР, 11 января 2020 года китайские власти сообщили о первом умершем жителе г.Ухани, заразившимся новым типом коронавируса. Согласно обнародованной комитетом по вопросам здравоохранения г.Ухани информации, на сегодня более 40 человек болеют, около сотни – находятся под медицинским наблюдением.
Возбудителем заболевания является «коронавирус неизвестного ранее типа». Учеными проанализирован вирусный геном.
Консульский отдел Посольства провел разъяснительную работу с гражданами Узбекистана, находящимися в г.Ухани.
В связи с изложенным Консульско-правовой департамент МИД призывает сограждан, находящихся или планирующих посетить Китай, в частности его провинцию Хубэй и г.Ухань, принять соответствующие меры предосторожности.