Бешта муҳим ташаббусни амалиётга жорий этиш ва бу борада олиб борилаётган ишларни тизимли йўлга қўйиш бўйича Концепция лойиҳаси ишлаб чиқилади
2020-01-11 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева олиб борган йиғилишда тегишли вазирлик, идоралар томонидан бешта муҳим ташаббус доирасида амалга оширилаётган ишлар ва келгусидаги вазифалар муҳокама этилди.
Таъкидланганидек, 2019 йил 19 март куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида ёшлар маънавиятини янада юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг оммалаштириш, ахборот-коммуникация технологиялари бўйича саводхонлигини ошириш, санъат ва маданият масканларига жалб қилган ҳолда ёшлар қалбида санъатга муҳаббат туйғуларини уйғотиш бўйича бирламчи вазифалар белгиланиб, Президент томонидан бешта муҳим ташаббус илгари сурилган эди.
Мазкур бешта ташаббусни татбиқ этиш бўйича мамлакатимизда қисқа даврда вазирлик ва идоралар ҳамкорлигида кўплаб маданий ва маърифий тадбирлар ташкил этилди. Уларда таълим ва тарбия муассасалари ўғил-қизлари санъат, спорт, китобхонлик йўналишлари бўйича ўз чиқишларини намойиш этдилар. Ташаббуснинг ҳар бир йўналиши бўйича амалга оширилган ишлар, тақдимотлар, ташкил этилган кўргазма ва чиқишлар – буларнинг барчаси ёшлар, хотин-қизларнинг жамият ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги фаоллигини оширишга, ўз Ватанига, мустақиллик ғояларига садоқат, ватанпарварлик руҳида тарбиялашга, улар учун янги иш ўринларини яратишга қаратилганлиги билан аҳамиятлидир.
Сўзга чиққанлар бешта муҳим ташаббусни амалиётга жорий этиш ишларини сарҳисоб қилар экан, эришилган ютуқларни эътироф этган ҳолда бу борадаги ишларни тизимли йўлга қўйиш зарурлиги ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар.
Муҳокама якунида йиғилиш иштирокчилари Президентимиз томонидан илгари сурилган бешта муҳим ташаббусни амалиётга жорий этиш ва бу борада олиб борилаётган ишларни тизимли йўлга қўйиш бўйича Концепция лойиҳаси ишлаб чиқиш, шунингдек унда белгиланган вазифаларни амалга оширишга қаратилган чора-тадбирлар дастури лойиҳасини тайёрлаш масаласида келишиб олдилар.

Будет разработан проект Концепции по реализации пяти важных инициатив и обеспечению системной работы в этом направлении
11 января текущего года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание, посвященное повышению эффективности реализации пяти важных инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан.
В ходе заседания, которое вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, обсуждены работа, проводимая соответствующими министерствами, ведомствами в рамках реализации пяти важных инициатив, и задачи на перспективу.
Отмечалось, что на видеоселекторном совещании, состоявшемся 19 марта 2019 года, Президентом выдвинуты пять важных инициатив с определением первостепенных задач по дальнейшему повышению духовности молодежи, широкой популяризации чтения книг, повышению грамотности молодых людей по информационно-коммуникационным технологиям, побуждению у них любви к искусству путем их вовлечения в заведения искусства и культуры.
За короткий срок в нашей стране по реализации пяти важных инициатив министерствами и ведомствами совместно организовано множество культурных и просветительских мероприятий, в которых юноши и девушки образовательных и воспитательных учреждений выступили по различным направлениям искусства, спорта, чтения книг. Важное значение имеет то, что работа, проведенная по каждой инициативе, организованные выставки и выступления – все это направлено на повышение активности молодежи, женщин в общественно-политической жизни, их преданности к Родине, идеям независимости, патриотическое воспитание.
Выступившие, подводя итоги проведенной работы по реализации пяти важных инициатив и отмечая достигнутые в этой связи успехи, высказали также предложения о необходимости налаживания системной работы в данном направлении.
По итогам обсуждения участники заседания договорились разработать проект Концепции по реализации пяти важных инициатив и обеспечению системной работы в этом направлении, а также проект программы мероприятий по выполнению определенных в ней задач.