Ўзбекистон Элчиси Брюссель пресс-клубида нутқ сўзлади
2020 йилнинг 7 январь куни Ўзбекистоннинг Бенилюкс мамлакатларидаги Элчиси Дилёр Хакимов Брюссель пресс-клубида мамлакатимизнинг Евросиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) билан ҳамкорлиги мавзусида нутқ сўзлади.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон миллий манфаатларга асосланган очиқ, ўзаро фойдали ва конструктив ташқи сиёсат юритмоқда. Қўшни давлатлар билан ҳамкорликни ривожлантириш ва жаҳон ҳамжамиятига интеграциялашиш устувор йўналишлардан бири ҳисобланади. Янги иқтисодий сиёсат шароитида Ўзбекистон бирон бир хорижий давлатлар ёки халқаро ва минтақавий ташкилотлар, шунингдек, интеграцион бирлашмалар билан ҳамкорлик қилишда ўзини четга олиш мақсадида эмас.
Хусусан, ҳозирги вақтда Ўзбекистон Арманистон, Белорусия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Россияни бирлаштирган ЕОИИ билан ҳамкорлик масалаларини ўрганишни бошлади. Ушбу мамлакатлар йирик бозор ва муҳим транзит йўлаги сифатида Ўзбекистонда қизиқиш уйғотади. ЕОИИга аъзо давлатлар билан меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорликни кучайтириш ҳам муҳим аҳамиятга эга.
Элчи таъкидлаганидек, ЕОИИ билан ҳамкорлик масалаларида фақатгина иқтисодий алоқалар тўғрисида сўз бормоқда ва бу жараён бошқа бирлашмалар доирасидаги мажбуриятларни рад этишни англатмайди. Ўзбекистон бошқа давлатлар, шу жумладан ЕОИИга аъзо бўлмаган мамлакатлар, шунингдек, халқаро иқтисодий ва молиявий ташкилотлар билан яқин шериклик, иқтисодий ва савдо алоқаларини сақлаш ва ривожлантиришни қатъиян мақсад қилади.
Брюссель пресс-клуби YouTube порталидаги ўз саҳифасида видеосюжетни жойлаштирди ва ўз обуначилари орасида нутқ тезисларини тарқатди.

Посол Узбекистана выступил в Брюссельском пресс-клубе
7 января 2020 года Посол Узбекистана в странах Бенилюкс Дильёр Хакимов выступил в Брюссельском пресс-клубе на тему взаимодействия нашей страны с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС).
Отмечено, что Узбекистан проводит открытую, взаимовыгодную и конструктивную внешнюю политику, основываясь на национальных интересах. Одним из приоритетных направлений является развитие сотрудничества с соседними странами и интеграция в мировое сообщество. В условиях новой экономической политики Узбекистан не намерен ограничивать себя во взаимодействии с какими-либо зарубежными государствами или международными и региональными организациями, а также интеграционными объединениями.
В частности, в настоящее время Узбекистан начал прорабатывать вопросы взаимодействия с ЕАЭС, объединяющим Армению, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан и Россию, которые представляют интерес для Узбекистана в качестве крупного рынка и важного транзитного коридора. Не менее значимо укрепление сотрудничества со странами членами ЕАЭС в сфере трудовой миграции.
Посол подчеркнул, что в вопросах взаимодействия с ЕАЭС речь идет исключительно об экономическом сотрудничестве, и данный процесс не означает отказ от обязательств в рамках других объединений. Узбекистан твердо намерен сохранить и наращивать свои тесные партнерские, экономические и торговые отношения с другими странами, в том числе не являющимися членами ЕАЭС, а также международными экономическими и финансовыми организациями.
Брюссельский пресс-клуб разместил видеосюжет на своей страничке на портале в Youtube и распространил тезисы выступления среди своих подписчиков.