Термиз шаҳрида тадбиркорлар билан ишлашнинг янги концепцияси тақдимоти бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 9 январь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг ишчи гуруҳи вазир С.Умурзаков бошчилигида 2020 йилдан бошлаб тадбиқ этиладиган тадбиркорлар билан ишлашнинг тармоқ вазирликлари, идоралари ва маҳаллий ҳокимият органлари билан ўзаро мувофиқлаштирилган янги концепцияси тақдимотини ўтказиш учун Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди.
Термиз шаҳрида бўлиб ўтган йиғилишда ҳудуднинг туман ва шаҳар ҳокимлари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосарлари, вазирликнинг таркибий бошқармалари ва ҳудудий бўлинмалари раҳбарлари иштирок этдилар.
Инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспорт қилувчилар билан мавжуд иш форматини оптималлаштириш бўийча  киритилаётган асосий ўзгариш бу маҳаллий ҳокимият органлари ва тармоқ идоралари вакилларининг солидар жавобгарлигининг  матрицали тузилмасидир - бундай ёндашув давлат идоралари ва хўжалик юритувчи субъектларнинг бирлашмалари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириб, ҳар бир инвестиция лойиҳаси ва савдо битимининг амалга оширилишини узлуксиз кузатиб бориш имконини беради.
Йиғилиш давомида шунингдек,  инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт прогнозларининг бажарилишини таъминлаш учун устувор вазифалар белгиланиб олинди, булар: инвестиция лойиҳалари ташаббускорларининг вилоятнинг бир қатор туман ва шаҳарларидаги жорий муаммолари буйича ечимларни ишлаб чиқиш, бу эса ўз навбатида лойиҳаларни амалга оширилишини ва ишлаб чиқариш қувватларини ишга туширилишини тезлаштириш имконини беради, жалб қилинаётган инвестиция оқимларини Сурхондарё вилоятининг энг истиқболли тармоқларига йўналтириш устиворлигини таъминлаш, бир қатор тижорат банклари билан тадбиркорлар ва экспорт қилувчиларга кредит ресурсларини ажратиш бўйича иш олиб бориш, янги бозорларга кириш учун зарур сертификатларни олишга кўмаклашиш ва бошқа долзарб вазифалардир.
Бундан ташқари, маъсул раҳбарлар ва ходимларга тегишли давлат тузилмалари ва маҳаллий  ҳокимият органлари билан ҳамкорликда тадбиркорлар билан ишлашнинг янги тизимини тезкор тадбиқ этиш учун идоралараро ҳамкорликнинг самарали механизмларини ишлаб чиқиш бўйича манзилли топшириқлар берилди.

В Термезе была проведена презентация новой концепции работы с предпринимателями
9 января текущего года рабочая группа Министерства инвестиций и внешней торговли под руководством министра С.Умурзакова посетила Сурхандарьинскую область для презентации новой концепции работы с предпринимателями во взаимоувязке с отраслевыми министерствами, ведомствами и органами местной власти, которая будет имплементирована в 2020 году.
В совещании, состоявшемся в г.Термезе, приняли участие хокимов районов и городов региона, заместителей министра инвестиций и внешней торговли, руководителей структурных управлений и региональных подразделений Министерства.
Принципиальным нововведением, оптимизирующим текущий формат работы с инициаторами инвестиционных проектов и экспортерами, является матричная структура солидарной ответственности представителей местных органов власти и отраслевых ведомств – такой подход позволит укрепить кооперацию государственных структур и объединений хозяйствующих субъектов и обеспечить непрерывное отслеживание реализации каждого инвестиционного проекта и торгового соглашения.
В ходе совещания также были обозначены первоочередные задачи, решение которых создаст задел для обеспечения выполнения прогнозов привлечения инвестиций и экспорта: выработка решений текущих проблем инициаторов инвестиционных проектов в ряде районов и городов области, что позволит ускорить реализацию проектов и запуск производственных мощностей, приоритизация наиболее перспективных в Сурхандарьинской области отраслей для фокусирования в данных направления потоков привлекаемых инвестиций, проработать с рядом коммерческих банков вопросы выделения кредитных ресурсов для предпринимателей и экспортеров, оказание содействия в получении необходимых сертификатов для выхода на новые рынки и другие не менее актуальные задачи.
Помимо этого, ответственным руководителям и сотрудникам были даны адресные поручения по разработки эффективных механизмов межведомственного взаимодействия в кооперации с профильными государственными структурами и органами местной власти для скорейшей имплементации новой системы работы с предпринимателями.