Янгиланаётган Ўзбекистон учун янги авлод кадрлари
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида “Янгиланаётган Ўзбекистон учун янги авлод кадрлари” мавзусида халқаро конференция ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги “Эл-юрт умиди” жамғармаси томонидан ташкил этилган анжуманда АҚШ, Буюк Британия, Германия, Канада, Япония, Австралия, Жанубий Корея каби ривожланган 18 давлатдан келган 300 дан зиёд “Умид” жамғармаси битирувчилари иштирок этди.
Конференцияни ўтказишдан мақсад, Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижаларини таҳлил қилиш, истиқболдаги режаларнинг самарали ижроси юзасидан экспертлар фикрини ўрганиш, жамиятни янада демократлаштириш, давлат бошқарувини модернизация қилиш, бозор иқтисодиёти тамойилларига асосланган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш масалаларини муҳокама қилишдан иборатдир.
Тадбир очилишида Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчилари Шерзод Кудбиев ва Абдужаббор Абдувоҳидов сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, табиий, иқтисодий, тарихий ва маданий жиҳатдан юксак салоҳиятга эга Ўзбекистон инсон ресурсига бой. Бу борада ҳали ишга солинмаган улкан салоҳият мавжуд. Мазкур конференция янги 2020 йил бошида ташкил этилгани янгиланаётган Ўзбекистон тараққиётига янги куч – билимли, тажрибали, етук кадрларни жалб этишда ўзига хос рамзий маъно касб этади.
Мазкур анжуман “Умид” жамғармаси битирувчилари ўртасида доимий алоқа ўрнатиш учун ўзига хос платформа сифатида ташкил этилди. Анжуманга тайёргарлик кўриш жараёнида дунёнинг турли давлатларидан 600 дан зиёд киши "http://conference.eyuf.uz" сайти орқали рўйхатдан ўтгани конференцияга қизиқишнинг юқори эканини яна бир бор тасдиқлади.
Ушбу форматдаги мулоқот “Эл-юрт умиди” жамғармаси мақсадларига ҳамоҳангдир. Ёшларнинг чет элда таълим олиши, билим ва тажрибасини юрт равнақи йўлида қўллаши учун ҳам қулай шарт-шароит яратади.
– Шу юрт фарзанди сифатида Ўзбекистондаги ўзгаришларни доимий кузатиб бораман, – дейди конференция иштирокчиси, АҚШнинг “АХА Group” компанияси катта менежери Аробиддин Тўрахонов. – Ўзбекистонда кечаётган ижобий жараёнлар менда катта қизиқиш уйғотмоқда. Мамлакат иқтисодиётини модернизация қилиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ўз самараларини бераётганини қайд этишни истардим. Ушбу жараёнга мен ҳам муносиб ҳисса қўшиш истагидаман. Мазкур конференция доирасида ўзим фаолият юритаётган “АХА Group” ва АҚШнинг яна бир молиявий компаниясини Ўзбекистонга олиб кириш бўйича мулоқот олиб бориш имкониятига эга бўлдим.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2018 йилда “Эл-юрт умиди” жамғармаси ташкил этилди. Унга 1997-2003 йилларда фаолият юритган ва 828 истеъдодли ёшларнинг бакалавриат, магистратура йўналишлари бўйича хорижда таҳсил олишини молиялаштирган “Умид” жамғармаси негизида асос солинди. Эндиликда “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендия дастурлари йўналиши ва мақсадлари сезиларли даражада кенгайган. 2018 йили тўрт турдаги таълим дастури бўйича 375 йигит-қиз хорижий олий ўқув юртларига ўқишга юборилган бўлса, 2019 йилда таҳсил олувчилар сони 605 кишига етди. Жамғарманинг 2020 йил учун мўлжалланган таълим дастурида 1000 нафар талабани қамраб олиш белгиланган.
Бугунги кунда жамғарма битирувчиларининг 5 нафари мамлакатимизда вазир лавозимида муваффақиятли фаолият юритаётир. Бу эса “Умид” ва унинг негизида ташкил этилган “Эл-юрт умиди” жамғармасининг мавжуд салоҳияти, шу билан бирга, ишга солинмаган улкан имкониятга эга эканидан далолат.
– Ўзбекистонда амалга оширилаётган чуқур ислоҳотлар кутилган натижани бериши учун юқори салоҳиятга эга мутахассисларга эҳтиёж бор, – дейди Президент маслаҳатчиси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги директори Ш.Кудбиев. – Давлатимиз раҳбарининг ушбу тадбирни ўтказиш ғояси ҳам шу мақсадга қаратилган. Бир вақтлар “Умид” жамғармаси юзлаб иқтидорли йигит-қизларнинг ёруғ келажагига йўлланма берганди. Бугун эса давлат уларга бор салоҳиятини юзага чиқариш учун барча имкониятларни тақдим этишга тайёр.
“Умид” жамғармаси биринчи стипендиатларининг 83 фоизи иқтисодиёт, ҳуқуқ ва ижтимоий соҳалар бўйича мутахассисликка эга. Бугунги кунда давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида давом этаётган ислоҳотлар шароитида мамлакатимиз учун бу каби кадрлар муҳим аҳамиятга эга.
Анжуман дастурига кўра, иштирокчиларга “Янгиланаётган Ўзбекистон – бугунги орзулар, режалар ва эртанги истиқболлар” мавзусида видеоролик намойиш этилди. Хориждан ташриф буюрган меҳмонларга мамлакатимизда рўй бераётган чуқур ва изчил ўзгаришлар, юртимизда мавжуд имкониятлар, яратилаётган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Конференция ялпи мажлисида "Умид" жамғармаси битирувчилари ўз маърузалари билан иштирок этди.
Куннинг иккинчи ярмида анжуман ўз ишини шўъба йиғилишларида давом эттирди. Муҳокамалар 5 бўлимда, савол-жавоб тарзида ташкил этилди. Уларда мамлакатни демократик янгилаш ва модернизация қилиш, таълим соҳасини ривожлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш масалалари, мамлакатнинг инновацион ривожланиш стратегияси ва унинг афзалликлари, қишлоқ хўжалигига илғор технологияларни жорий этиш истиқболлари хусусида атрофлича сўз юритилди.
Конференциянинг биринчи кунида, шунингдек, иқтисодиётнинг турли соҳа ва тармоқларига чет эл инвестициялари, илғор инновацион ечим ва технологияларни жалб этиш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди.

​Новое поколение кадров для обновляемого Узбекистана
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась международная конференция на тему “Обновленному Узбекистану – новое поколение кадров”.
В конференции, организованной фондом “Эл-юрт умиди” при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, приняли участие свыше 300 выпускников фонда “Умид” из 18 развитых стран, таких как США, Великобритания, Германия, Канада, Япония, Австралия, Южная Корея.
Цель проведения конференции – анализ результатов широкомасштабных реформ, проводимых Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым, изучение мнений экспертов по эффективному исполнению перспективных планов, дальнейшая демократизация общества, модернизация государственного управления, обсуждение вопросов поддержки реформ, основанных на принципах рыночной экономики.
На открытии мероприятия выступили советники Президента Республики Узбекистан Шерзод Кудбиев и Абдужаббор Абдувохидов.
Отмечалось, что Узбекистан, обладающий высоким природным, экономическим, историческим и культурным потенциалом, имеет богатые человеческие ресурсы. В этом направлении имеется еще не задействованный большой потенциал. Проведение данной конференции в начале нового 2020 года имеет глубокий символический смысл в привлечении в развитие обновляемого Узбекистана новой силы – опытных кадров, обладающих богатыми знаниями и лидерскими способностями.
Эта конференция организована в качестве своеобразной платформы для налаживания постоянных связей между выпускниками фонда "Умид". В ходе ее подготовки свыше 600 человек из различных стран зарегистрировались на сайте “http://conference.eyuf.uz”, что подтвердило высокий интерес к конференции.
Диалог этого формата созвучен с целями фонда “Эл-юрт умиди”, создаст возможности для получения молодежью образования за рубежом, использования знаний и опыта на пути развития страны.
- В качестве сына Узбекистана я постоянно наблюдаю за изменениями в стране, - говорит участник конференции, старший менеджер компании США “AXA Group” Аробиддин Турахонов. - Во мне пробуждают большой интерес происходящие в Узбекистане положительные процессы. Свои результаты дает широкомасштабная работа по модернизации экономики страны. Хочу вносить свой вклад в этот процесс. В рамках данной конференции получил возможность вести диалог по открытию в Узбекистане представительств компании “AXA Group”, в которой я работаю, и еще одной финансовой компании США.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева в 2018 году был создан фонд “Эл-юрт умиди”. Он организован на базе фонда “Умид”, которым в 1997-2003 годах было профинансировано обучение в бакалавриате и магистратуре за рубежом 828 талантливых представителей молодежи. Отныне значительно расширены направления и цели программ стипендий фонда “Эл-юрт умиди”. В 2018 году по четырем видам образовательной программы 375 юношей и девушек были направлены на учебу в зарубежные высшие учебные заведения, в 2019 число обучающихся достигло 605 человек. В 2020 году обозначен охват образовательной программой фонда 1000 студентов.
На сегодняшний день 5 выпускников фонда занимают должности министров в нашей стране. Это говорит об имеющемся потенциале фондов “Умид” и “Эл-юрт умиди”, наличии огромных незадействованных возможностей.
- Для получения ожидаемых результатов от проводимых в Узбекистане глубоких реформ необходимы специалисты с большим потенциалом, - говорит советник Президента, директор Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан Ш.Кудбиев. - Идея главы нашего государства о проведении данного мероприятия также направлена на это. В одно время фонд “Умид” дал путевку сотне юношей и девушек в светлое будущее. Сегодня государство готово предоставить им все возможности для реализации имеющегося потенциала.
83 процента первых стипендиатов фонда “Умид” имеют специальности в сферах экономики, права и социальной сфере. Сегодня такие кадры имеют важное значение в условиях реформ, продолжающихся во всех сферах государственной и общественной жизни нашей страны.
Согласно программе конференции участникам представлен видеоролик “Обновляемый Узбекистан – сегодняшние мечты, планы и завтрашние перспективы”. Прибывшим из-за рубежа гостям предоставлена информация о происходящих в стране глубоких и последовательных изменениях, существующих возможностях, создаваемых условиях.
В пленарном заседании конференции приняли участие выпускники фонда “Умид” со своими докладами.
Во второй половине дня участники конференции продолжили свою работу на секционных заседаниях. Дискуссии шли в пяти отделах, в форме ответов на вопросы. В них подробно говорилось о демократическом обновлении и модернизации страны, развитии сферы образования, улучшении инвестиционной среды, стратегии инновационного развития страны и ее преимуществах, перспективах внедрения передовых технологий в сельское хозяйство.
В первый день конференции высказаны мнения о зарубежных инвестициях в различных отраслях экономики, передовых инновационных решениях и привлечении технологий.