Янгиланаётган Ўзбекистон учун янги авлод кадрлари
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида “Янгиланаётган Ўзбекистон учун янги авлод кадрлари” мавзусида халқаро конференция ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги “Эл-юрт умиди” жамғармаси томонидан ташкил этилган анжуманда АҚШ, Буюк Британия, Германия, Канада, Япония, Австралия, Жанубий Корея каби ривожланган 18 давлатдан келган 300 дан зиёд “Умид” жамғармаси битирувчилари иштирок этди.
Конференцияни ўтказишдан мақсад, Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижаларини таҳлил қилиш, истиқболдаги режаларнинг самарали ижроси юзасидан экспертлар фикрини ўрганиш, жамиятни янада демократлаштириш, давлат бошқарувини модернизация қилиш, бозор иқтисодиёти тамойилларига асосланган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш масалаларини муҳокама қилишдан иборатдир.
Тадбир очилишида Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчилари Шерзод Кудбиев ва Абдужаббор Абдувоҳидов сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, табиий, иқтисодий, тарихий ва маданий жиҳатдан юксак салоҳиятга эга Ўзбекистон инсон ресурсига бой. Бу борада ҳали ишга солинмаган улкан салоҳият мавжуд. Мазкур конференция янги 2020 йил бошида ташкил этилгани янгиланаётган Ўзбекистон тараққиётига янги куч – билимли, тажрибали, етук кадрларни жалб этишда ўзига хос рамзий маъно касб этади.
Мазкур анжуман “Умид” жамғармаси битирувчилари ўртасида доимий алоқа ўрнатиш учун ўзига хос платформа сифатида ташкил этилди. Анжуманга тайёргарлик кўриш жараёнида дунёнинг турли давлатларидан 600 дан зиёд киши "http://conference.eyuf.uz" сайти орқали рўйхатдан ўтгани конференцияга қизиқишнинг юқори эканини яна бир бор тасдиқлади.
Ушбу форматдаги мулоқот “Эл-юрт умиди” жамғармаси мақсадларига ҳамоҳангдир. Ёшларнинг чет элда таълим олиши, билим ва тажрибасини юрт равнақи йўлида қўллаши учун ҳам қулай шарт-шароит яратади.
– Шу юрт фарзанди сифатида Ўзбекистондаги ўзгаришларни доимий кузатиб бораман, – дейди конференция иштирокчиси, АҚШнинг “АХА Group” компанияси катта менежери Аробиддин Тўрахонов. – Ўзбекистонда кечаётган ижобий жараёнлар менда катта қизиқиш уйғотмоқда. Мамлакат иқтисодиётини модернизация қилиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ўз самараларини бераётганини қайд этишни истардим. Ушбу жараёнга мен ҳам муносиб ҳисса қўшиш истагидаман. Мазкур конференция доирасида ўзим фаолият юритаётган “АХА Group” ва АҚШнинг яна бир молиявий компаниясини Ўзбекистонга олиб кириш бўйича мулоқот олиб бориш имкониятига эга бўлдим.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2018 йилда “Эл-юрт умиди” жамғармаси ташкил этилди. Унга 1997-2003 йилларда фаолият юритган ва 828 истеъдодли ёшларнинг бакалавриат, магистратура йўналишлари бўйича хорижда таҳсил олишини молиялаштирган “Умид” жамғармаси негизида асос солинди. Эндиликда “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендия дастурлари йўналиши ва мақсадлари сезиларли даражада кенгайган. 2018 йили тўрт турдаги таълим дастури бўйича 375 йигит-қиз хорижий олий ўқув юртларига ўқишга юборилган бўлса, 2019 йилда таҳсил олувчилар сони 605 кишига етди. Жамғарманинг 2020 йил учун мўлжалланган таълим дастурида 1000 нафар талабани қамраб олиш белгиланган.
Бугунги кунда жамғарма битирувчиларининг 5 нафари мамлакатимизда вазир лавозимида муваффақиятли фаолият юритаётир. Бу эса “Умид” ва унинг негизида ташкил этилган “Эл-юрт умиди” жамғармасининг мавжуд салоҳияти, шу билан бирга, ишга солинмаган улкан имкониятга эга эканидан далолат.
– Ўзбекистонда амалга оширилаётган чуқур ислоҳотлар кутилган натижани бериши учун юқори салоҳиятга эга мутахассисларга эҳтиёж бор, – дейди Президент маслаҳатчиси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги директори Ш.Кудбиев. – Давлатимиз раҳбарининг ушбу тадбирни ўтказиш ғояси ҳам шу мақсадга қаратилган. Бир вақтлар “Умид” жамғармаси юзлаб иқтидорли йигит-қизларнинг ёруғ келажагига йўлланма берганди. Бугун эса давлат уларга бор салоҳиятини юзага чиқариш учун барча имкониятларни тақдим этишга тайёр.
“Умид” жамғармаси биринчи стипендиатларининг 83 фоизи иқтисодиёт, ҳуқуқ ва ижтимоий соҳалар бўйича мутахассисликка эга. Бугунги кунда давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида давом этаётган ислоҳотлар шароитида мамлакатимиз учун бу каби кадрлар муҳим аҳамиятга эга.
Анжуман дастурига кўра, иштирокчиларга “Янгиланаётган Ўзбекистон – бугунги орзулар, режалар ва эртанги истиқболлар” мавзусида видеоролик намойиш этилди. Хориждан ташриф буюрган меҳмонларга мамлакатимизда рўй бераётган чуқур ва изчил ўзгаришлар, юртимизда мавжуд имкониятлар, яратилаётган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Конференция ялпи мажлисида "Умид" жамғармаси битирувчилари ўз маърузалари билан иштирок этди.
Куннинг иккинчи ярмида анжуман ўз ишини шўъба йиғилишларида давом эттирди. Муҳокамалар 5 бўлимда, савол-жавоб тарзида ташкил этилди. Уларда мамлакатни демократик янгилаш ва модернизация қилиш, таълим соҳасини ривожлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш масалалари, мамлакатнинг инновацион ривожланиш стратегияси ва унинг афзалликлари, қишлоқ хўжалигига илғор технологияларни жорий этиш истиқболлари хусусида атрофлича сўз юритилди.
Конференциянинг биринчи кунида, шунингдек, иқтисодиётнинг турли соҳа ва тармоқларига чет эл инвестициялари, илғор инновацион ечим ва технологияларни жалб этиш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди.

New generation of personnel for innovative Uzbekistan
Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan hosted an international conference on “Renewed Uzbekistan – a new generation of personnel”.
The conference, organized by El-Yurt Umidi Foundation under the Public Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, was attended by over 300 graduates of the Umid Foundation from 18 developed countries, such as the USA, UK, Germany, Canada, Japan, Australia, South Korea.
The goal of the conference is to analyze the results of large-scale reforms carried out by President Shavkat Mirziyoyev, to study the opinions of experts on the effective implementation of long-term plans, further democratization of society, modernization of public administration, and discussion of issues of supporting the reforms based on the principles of a market economy.
Advisors to the President of the Republic of Uzbekistan Sherzod Kudbiyev and Abdujabbor Abduvokhidov addressed the opening ceremony of the event.
The conference is organized as a kind of platform for establishing relations between graduates of the Umid Foundation. During its preparation, over 600 people from various countries registered on the website http://conference.eyuf.uz, which confirmed the high interest in the conference.
The dialogue of this format is in tune with the goals of the El-Yurt Umidi Foundation, which will create opportunities for young people to get education abroad, to use knowledge and experience on the country’s development path.
The El-Yurt Umidi Foundation was established in 2018 on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev. It was organized on the basis of the Umid Foundation, which in 1997-2003 funded 828 talented youth representatives in undergraduate and graduate studies abroad. From now on, the directions and goals of the scholarship programs of the El-Yurt Umidi Foundation have been significantly expanded. In 2018, 375 young boys and girls applied to foreign higher education institutions in four types of educational programs, in 2019 the number of students reached 605 people. In 2020, the Foundation is planning to cover 1000 students.
To date, 5 graduates of the Foundation hold ministerial positions in Uzbekistan. This indicates the potential of the Umid and El-Yurt Umidi Foundations, and the availability of huge untapped opportunities.
83 percent of the first Umid scholarship holders have specialties in the fields of economics, law and the social sphere. Today, such personnel are important in the context of reforms ongoing in all spheres of the state and public life of the country.
According to the conference program, the participants were presented the video “Renewed Uzbekistan – dreams, plans and future prospects”. Guests arriving from abroad were provided with information about ongoing deep and consistent changes in the country, existing opportunities, and the conditions created.
The plenary session of the conference was attended by graduates of the Umid Foundation with their reports.
The conference participants continued their work in breakout sessions. They spoke in detail about the democratic renewal and modernization of the country, the development of the education sector, the improvement of the investment environment, the country’s innovative development strategy and its advantages, the prospects for introducing advanced technologies in agriculture.
On the first day of the conference, opinions were expressed about foreign investment in various sectors of the economy, advanced innovative solutions and introduction of technologies.