«Кумушкон» туризм қишлоғининг ташкил этилиши аҳоли даромадини оширишга хизмат қилади
Паркент туманининг “Кумушкон” маҳалла фуқаролар йиғини (МФЙ) ҳудудида зарур инфратузилмани барпо этиш, оилавий меҳмон уйлари фаолияти ва қўшимча туризм хизматларини йўлга қўйиш ҳамда маҳаллий аҳолини туризм соҳасидаги тадбиркорликка кенг жалб этиш мақсадида «Кумушкон» туризм қишлоғини ташкил этиш тўғрисидаги таклиф маъқулланди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 31 декабрдаги “Тошкент вилоятида туризм соҳасини жадал ривожлантириш тўғрисида”ги қарори билан “Кумушкон” МФЙ ҳудудида туризм қишлоғини ташкил этишга оид чора-тадбирлар режаси тасдиқланди.
“Вазирлар Маҳкамасида илк бор шундай мазмундаги қарор тайёрланиб, у туристик қишлоқ, туристик маҳалла концепциясини ривожлантириш нуқтаи назаридан масалага тизимли равишда ёндашишга йўналтирилди. Бугунга келиб бу каби ишлар қатор вилоятларда амалга оширилмоқда – аҳоли билан суҳбатлар ўтказилиб, янги туристик хизматлар, сайёҳлар учун меҳмон уйларини ташкил этиш эвазига янги иш ўринларини яратиш, аҳоли даромадларини кўпайтириш ҳақида тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.
Шуни алоҳида таъкидлашимиз лозимки, Концепцияни ривожлантириш ва илгари суришда нафақат туризм, балки ижтимоий масалаларни ечишни ҳам ўз олдимизга асосий мақсад қилиб белгилаб олганмиз. Келгусида бундай туристик қишлоқларни янада кўпайтириш режалаштирилган ва бунда “Кумушкон” бошқа туристик қишлоқ ҳамда маҳаллаларни яратишда намуна бўлиб хизмат қилади”, - дейди Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов қарорга изоҳ берар экан.
Ҳужжатга мувофиқ, ҳудудда автомобиль йўлларини асфальт қилиш, ички кўчаларни текислаш ва шағал ётқизиш, йўл кўрсаткич белгиларини ўрнатиш, гулзорлар ташкил қилиш, тунги ёритгичларни ўрнатиш, электр тармоқлари ва газ қувурларини таъмирлаш, чиқинди йиғиш пунктларини қуриш, якка тартибдаги уй-жойлар фасадини таъмирлаш кабилар кўзда тутилган.
Чора-тадбирлар режасига кўра, 2020 йилда “Кумушкон” МФЙдаги 10 хонадон вакилларини жалб қилган ҳолда, Санъаткорлар кўчаси ташкил килинади, мусиқа чолғу-асбоблари билан таъминланади. Шунингдек, миллий санъат ва маданий тадбирларни ўтказиш учун махсус саҳна қурилади.
Бундан аввал Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси сайти ҳамда қатор нашрларда Тошкент вилояти Паркент тумани Кумушкон МФЙ ҳудудида туризм қишлоғини ташкил этишга доир лойиҳага старт берилгани ҳақида хабар берилган эди.
Шуниси диққатга сазоворки, “Кумушкон” МФЙда алоҳида йўналишлар бўйича - этноқишлоқ, миллий таомлар қишлоғи, ҳунармандлар қишлоғи, санъаткорлар қишлоғи ҳамда агротуризм қишлоғини яратиш кўзда тутилган. Шу билан бирга, бу ерда меҳмон уйлари, халқ кутубхонаси, ёшлар ижодиёт маркази, халқ ўйинлари ва спорт намойишлари майдончаси, ўтовлар шаҳарчаси, туризм ахборот марказлари, сувенирлар ҳамда ҳунармандчилик маҳсулотлари дўкони, замонавий санитарик-гигиеник шохобчалар, сайёҳлар учун тиббий хизмат кўрсатиш шохобчаси, сунъий шаршаралар ҳамда 7 мавсумий дам олиш масканини ташкил этиш каби кўплаб тадбирлар амалга оширилади.
Бундан ташқари, “Тошкент вилоятида туризм соҳасини жадал ривожлантириш тўғрисида”ги қарори доирасида Тошкент вилоятида “Олтин ҳалқа” концепциясини амалга оширилиши ҳам белгилаб берилди.
Қарор билан Тошкент вилоятида туризмни ривожлантириш бўйича қўшимча амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли рўйхати тасдиқланди. Ҳужжат билан 45 инвестиция лойиҳаси амалга оширилади, 1523 та янги иш ўрни яратилади.

Создание туристического поселка «Кумушкан» будет служить увеличению доходов населения
В целях строительства необходимой инфраструктуры, содействия созданию семейных гостевых домов и оказания дополнительных туристических услуг, а также широкого вовлечения местного населения в предпринимательство в сфере туризма, было одобрено предложение о создании туристического поселка «Кумушкан» на территории Схода граждан махалли (СГМ) «Кумушкан» Паркентского района.
Постановлением Кабинета Министров от 31 декабря 2019 года «Об ускоренном развитии туризма в Ташкентской области в 2019-2021 годах» утвержден план мероприятий, посвященный созданию туристического поселка в СГМ «Кумушкан».
«В Кабинете Министров подобное постановление принимается впервые, оно направлено на системный подход к вопросу с точки зрения развития концепции туристического поселка и туристической махалли. В настоящее время подобная работа проводится в ряде регионов - ведутся дискуссии с населением с целью разъяснения того, как создать новые рабочие места и увеличить доходы населения за счет организации новых туристических услуг и гостевых домов для туристов. Необходимо особо отметить, что при развитии и продвижении Концепции мы поставили своей главной целью не только туризм, но и решение социальных вопросов. В будущем планируется увеличить количество таких туристических поселков, и «Кумушкан» послужит примером для других туристических поселков и махаллей», - прокомментировал данное решение Заместитель премьер-министра Азиз Абдухакимов.
Согласно документу, предусмотрено асфальтирование дорог, выравнивание внутренних улиц и засыпка щебнем, установка дорожных знаков, организация цветников, установка ночного освещения, ремонтирование линий электропередач и газопроводов, строительство пунктов сбора мусора и отделка фасадов индивидуальных жилых домов.   Согласно плану мероприятий, в 2020 году с привлечением 10 домов в СГМ «Кумушкан» будет организована Улица художников, которая будет оснащена музыкальными инструментами. Также будет построена специальная сцена для проведения национальных художественных и культурных мероприятий.
Ранее на сайте Госкомитета по развитию туризма и в ряде издательствах сообщалось о старте проекта по созданию туристического поселка на СГМ «Кумушкан» Паркентского района Ташкентской области.
Примечательно, что в СГМ «Кумушкан» предусмотрено создание особых зон - этнокультуры, деревни национальной кухни, деревни ремесленников, деревни художников и деревни агротуризма.
Вместе с этим, здесь будут организованы гостевые дома, публичная библиотека, молодежный творческий центр, площадка народных игр и спортивных представлений, юртовый лагерь, туристические информационные центры, магазины сувениров и изделий ремесленничества, современные санитарно-гигиенические узлы, пункты оказания медицинской помощи туристам, искусственные города и многие другие мероприятия, в том числе и создание семи сезонных курортов.
Кроме того, в рамках решения «Об ускоренном развитии туризма в Ташкентской области» намечена реализация концепции «Золотое кольцо» в Ташкентской области.
Постановлением утвержден адресный перечень дополнительно реализуемых инвестиционных проектов по развитию туризма в Ташкентской области. Документ предусматривает реализацию 45 инвестиционных проектов и создание 1523 новых рабочих мест.