Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 декабрь куни Қирғиз Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари кириб келаётган Янги йил муносабати билан бир-бирларига самимий табрик ва эзгу тилаклар билдирдилар.
Таъкидлаш жоиз, 2019 йил мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашда муҳим босқич бўлди.
Ўзаро алоқалар жадаллашди, савдо кўрсаткичлари икки баробар ўсди, саноат ва транспорт соҳаларида кооперация лойиҳалари илгари сурилмоқда, ҳудудлар ўртасидаги ва маданий-гуманитар ҳамкорлик кенгайиб бормоқда.
Суҳбатда давлат раҳбарлари Тошкент шаҳрида ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви якунларини юксак баҳоладилар.
Ўзбекистон-Қирғизистон ҳамкорлигининг истиқболлари ҳамда 2020 йилга мўлжалланган икки томонлама тадбирлар режаси ҳам кўриб чиқилди.

Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan talked over the phone
On December 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov.
Heads of states exchanged sincere congratulations and good wishes on the occasion of the upcoming New Year.
It should be noted that 2019 has become an important stage in strengthening friendship, good neighborliness and strategic partnership.
Intensive mutual exchanges have been observed, trade indicators have doubled, cooperation projects in industry and transport are being promoted, interregional and cultural-humanitarian cooperation is expanding.
The leaders highly appreciated the results of the second Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States in Tashkent.
Prospects of Uzbekistan – Kyrgyzstan cooperation and the schedule of joint activities in 2020 were also considered.