Ўзбекистонда Нотариал палата ташкил этилди
Жорий йилнинг 28 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Нотариал палатасининг таъсис Конференцияси ўтказилди. Мазкур таъсис Конференцияда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатувчи давлат нотариал идоралари нотариуслари томонидан 177 нафар сайланган делегатлар иштирок этдилар.
Мазкур Конференция қарорига асосан Ўзбекистон Республикаси Нотариал палатаси ташкил этилди ҳамда Нотариал палатанинг Устави тасдиқланди.
Шу билан биргаликда, Ушбу конференцияда Нотариал палатага кириш ва аъзолик бадали миқдорини тасдиқлаш, нотариусларнинг касб этика қоидаларини тасдиқлаш, Нотариал палатанинг Бошқаруви аъзоларини, Тафтиш комиссияси ҳамда Нотариал палата раисини сайлаш масалари ҳам кун тартибига қўйилди.
Шунга кўра, делегатлар томонидан бир овоз билан 14 нафардан иборат бўлган Бошқарув аъзолари ва Тафтиш комиссияси сайланди. Шунингдек, палата раиси лавозимига шу кунга қадар Самарқанд шаҳар 8-сон давлат нотариал идорасида нотариус лавозимида ишлаб келган Ашуров Дилшод Рустамович раис этиб сайланди.
Мазкур таъсис Конференциясида бир овоздан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Нотариал палатасининг Уставига мувофиқ, қуйидагилар Нотариал палатанинг вазифалари этиб белгиланди:
- хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариуслар фаолиятини мувофиқлаштириб бориш, қонун ҳужжатлари ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш ҳамда қонун ҳужжатларининг бир хилда қўлланилишини таъминлашга доир таклифлар ишлаб чиқиш;
- низоларнинг олдини олувчи институт сифатида нотариат ролини мустаҳкамлаш, нотариуслик касби нуфузини ошириш, шунингдек, хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариусларнинг касбий тайёргарлиги ва малакаси оширилишини ҳамда уларнинг фуқаролик жавобгарлиги мажбурий суғурталанишини ташкил этиш;
- ягона нотариал амалиётни таъминлаш чораларини кўриш, хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариуслар фаолияти тўғрисидаги статистик маълумотларни тўплаш ва ўрганиш, ижобий иш тажрибасини оммалаштириш ҳамда уларга услубий ёрдам кўрсатиш;
- тавсиявий характерга эга бўлган нотариал ҳаракатлар бўйича услубий қўлланмалар ишлаб чиқиш;
- аҳолининг ҳуқуқий билимлари ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган ҳуқуқий тарғибот тадбирларини амалга ошириш;
- давлат органлари, бошқа ташкилотлар билан муносабатларда, судда ва бошқа ҳолларда хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариусларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ифодалаш ҳамда ҳимоя қилиш;
- хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариуслар томонидан қонун ҳужжатларига, касб этикаси қоидалари ва касб мажбуриятларига риоя этилиши устидан мониторингни амалга ошириш, хизмат текширувлари ўтказиш ҳамда уларнинг касбига лойиқлиги масаласини кўриб чиқиш ҳақида Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармалари ҳузуридаги малака комиссияларига таклиф киритиш;
- давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари билан нотариал фаолият масалалари бўйича ҳамкорлик қилиш;
- нотариуслик фаолияти масалалари бўйича (халқаро) илмий-амалий конференциялар, симпозиумлар, семинарлар ва бошқа тадбирлар ташкил қилиш ва ўтказиш;
- матбаа ва ноширлик фаолиятини йўлга қўйиш (лицензия асосида).
Нотариал палата қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа вазифаларни ҳам амалга ошириши мумкин.
Маълумот ўрнида билдириладики, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида нотариат тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2019 йил 9 сентябрдаги Фармони билан 2020 йил 1 январдан хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариуслар фаолиятини йўлга қўйиш вазифаси белгиланган бўлиб, шу билан биргаликда, Адлия вазирлигининг барча нотариал идоралар нотариусларининг аъзолигига асосланган Ўзбекистон Нотариал палатасини ташкил этиш ҳақидаги таклифи маъқулланган. Мазкур Фармонга асосан Ўзбекистон Республикаси Нотариал палатасига нотариал идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш, ягона амалиётни таъминлаш чораларини кўриш, нотариуслар томонидан қонун ҳужжатларига, касб этикаси қоидаларига риоя этилиши устидан мониторингни амалга ошириш каби ваколатларни бериш назарда тутилган.

Организована Нотариальная палата Республики Узбекистан
28 декабря текущего года состоялось учредительное собрание Нотариальной палаты Республики Узбекистан. В этом мероприятии приняли участие 177 делегатов, избранных нотариусами государственных нотариальных контор, действующих в Республике Каракалпакстан, областях и в городе Ташкенте.
По решению этой конференции была создана Нотариальная палата Республики Узбекистан и утвержден Устав Нотариальной палаты Узбекистана.
Вместе с тем, на повестке дня были рассмотрены вопросы о членстве в нотариальную палату, об утверждении размера вступительного членского взноса, утверждении Правил профессиональной этики нотариусов, рассмотрены вопросы о Правление нотариальной палаты, а также об избрании председателя нотариальной палаты.
В связи с этим, делегаты по одному голосу избрали членов Правления и Инспекционную комиссию, состоящей из 14 человек. Председателем палаты был избран нотариус государственной нотариальной конторы № 8 города Самарканд, Дилшод Ашуров Рустамович.
В соответствии с Уставом нотариальной палаты Республики Узбекистан, принятым на данной конференции, в качестве функций нотариальной палаты определены:
координация деятельности нотариусов, занимающихся частной практикой, совершенствование правоприменительной практике, а также разработка предложений по обеспечению единообразного применения законодательства;
усиление роли нотариата как института предупреждения споров, повышение престижа профессии нотариуса, а также повышение профессиональной подготовки и квалификации нотариусов, занимающихся частной практикой и организация обязательного страхования их гражданской ответственности;
принятие мер по обеспечению единой нотариальной практики, сбор и изучение статистических данных о деятельности нотариусов, занимающихся частной практикой, популяризация положительного опыта работы и оказание им методической помощи;
разработка методических рекомендаций по проведению нотариальных действий рекомендуемого характера;
проведение мероприятий по правовой пропаганде, направленной на повышение правовых знаний и правовой культуры населения;
осуществления представительства и защиты прав и законных интересов нотариусов, занимающихся частной практикой, в отношениях с органами государственной власти, иными организациями, в суде и по другим вопросам;
осуществление контроля за соблюдением законодательства, правил профессиональной этики и профессиональных обязанностей нотариусами, занимающимися частной практикой, проведении служебных проверок и рассмотрение вопроса на соответствие профессии, также о внесении предложений в квалификационные комиссии при Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, управление юстиции областей и города Ташкента;
взаимодействие с органами государственной власти и управления, некоммерческими организациями по вопросам нотариальной деятельности;
организация и проведение (международных) научно-практических конференций, симпозиумов, семинаров и других мероприятий по вопросам нотариальной деятельности;
организация полиграфической и издательской деятельности (по лицензии).
Нотариальная палата также может выполнять другие функции в соответствии с законодательством.
В порядке информации сообщается, что указом Президента Республики Узбекистан от 9 сентября 2019 года № УП-5816 «О мерах по коренному реформированию системы нотариата в Республике Узбекистан», одобрено предложение Министерства юстиции Республики Узбекистан об образовании с 1 января 2020 года Нотариальной палаты Узбекистана, основанной на членстве нотариусов всех нотариальных контор.
Согласно данному постановлению, нотариальная палата Республики Узбекистан осуществляет координацию деятельности нотариусов, осуществление мероприятий по обеспечению единой практики, осуществление контроля со стороны нотариусов за соблюдением законодательства, правил профессиональной этики.