Кўз микрожарроҳлиги бўйича Марказий Осиёда ягона Ўқув симуляцион маркази расман очилди
25 декабрь куни Кўз микрожарроҳлиги бўйича Марказий Осиёда ягона Ўқув симуляцион марказнинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Мазкур симуляцион ўқув маркази Инновацион ривожланиш вазирлиги, DMC Инновацион клиникаси, Тошкент Тиббиёт Академияси ҳамкорлигида халқаро стандартлар бўйича юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида ташкил этилган бўлиб, у Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ташкил этилган стартап лойиҳалар танлови натижаларига кўра молиялаштирилди.
Тадбирда Бош вазир ўринбосари, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси раиси Эльмира Боситхонова, Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари Азимжон Назаров, DMC клиникаси директори Зулфия Мақсудова ва ходимлари, соҳа мутахассислари ва журналистлар иштирок этди.
– Бугунги кунда тиббиёт соҳасида кадрлар тайёрлашга, тиббий хизмат сифатини оширишга катта эътибор қаратилмоқда, – деди А.Назаров, – Шу ўринда DMC инновацион клиникаси юқори технологик тиббий хизматларни кўрсата оладиган кўп тармоқли инновацион клиникалардан биридир. Ушбу клиника мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимига янги технологиялар ва инновацияларни кенг олиб кирди, деб айтсак хато бўлмайди. Чунки бу клиника раҳбарияти ва ходимлари ўз устида тинимсиз ишлаб, янгиликларга интилган ҳолда ўз фаолиятини ташкил қилиб келишмоқда.
Марказнинг асосий мақсади катаракта факоэмульсификацияси ва витреоретинал жарроҳлик бўйича мутахассисларни жаҳон стандартлари даражасида тайёрлашдан иборат. Малака ошириш амалиётлари Германияда ишлаб чиқарилган Eyesi VRmagic симуляцион аппаратида амалга оширилади.
– Ушбу марказ кўз микрохирургияси бўйича мутахассисларни Республикамиздан ташқарига чиқмасдан туриб ўта замонавий усулда мураккаб амалиётларни ўрганиш имкониятини беради. Махсус симуляторларда амалий тренинглар натижалари автоматик тарзда компьютерлаштирилган дастур орқали бахоланади ва бу ўта малакали мутахассислар етишиб чиқиши учун асос хисобланади. Мазкур марказда биз йилига 50 нафар етук мутахассис етиштириш имкониятига эгамиз, – дейди З.Мақсудова.
Бугунги кунда мамлакатимизда энг кенг тарқалган операциялардан бири – катаракта факоэмулсификацияси билан шуғулланадиган офтальмохирурглар тайёрлаш даражаси қониқарсиз эканлиги кузатилмоқда. Масалан, 2017 йили Ўзбекистонда 40 000 тага яқин катаракта жаррохлиги амалга оширилган бўлиб, бу 1 000 000 аҳоли учун 825 та операция деганидир, яъни мамлакатнинг йиллик эҳтиёжининг атиги 24.5% ни ташкил этади. Бугунги кунда Ўзбекистонда катаракта факоэмулсификацияси билан шуғулланадиган 11 нафар юқори малакали мутахассис мавжуд. Республика бўйича 150 000 факоэмулсификацияга муҳтож беморлар борлигини инобатга олсак, мана шу юқори малакали мутахассислар ўз имкониятларидан максимал фойдаланган ҳолда йилига жами 10 000 та жарроҳлик амалиётини ўтказишлари мумкин.
Дунёда катаракта факоэмулсификацияси бўйича мутахассисларни тайёрлашнинг яна икки тури мавжуд: биринчиси — WetLab тизими бўлиб, унда маъруза ва семинарлар шаклидаги назарий машғулотлар ўтказилади ҳамда ҳайвонларнинг кўзларида амалий кўникмалар шакллантирилади. Бироқ ҳайвонларнинг кўзлари инсон кўзларидан кескин фарқ қилади, мутахассислар ҳайвонларнинг кўзларида ўртача 20 та операцияни амалга оширади холос. Мазкур тизим тизим Россия Федерацияси, Европа ва Қозоғистонда қўлланилади.
Иккинчиси — назарий машғулотлар маъруза ва семинарлар шаклида ўтказилади, амалий кўникмаларни мустаҳкамлаш ишлари эса бевосита беморларнинг кўзларида амалга оширилади. Ўз навбатида, вужудга келиши мумкин бўлган асоратлар учун таълим бераётган жарроҳнинг ўзи жавоб беради. Бунда мустақил операциялар сони 30 тани ташкил этади. Ушбу таълим усули Ҳиндистонда қўлланилади, одатда ноқонуний ҳисобланади. Икки ҳафталик ўқув жараёни камида 6 минг АҚШ долларига тенг.
Офтальмохирург шифокорларини тайёрлашнинг жаҳон стандарти бўлган Eyesi by VRmagic тизимидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистонда инновацион ўқув-симуляция марказининг ташкил этилиши тиббиётнинг мазкур йўналишини ривожлантиришга катта туртки беради.
Ушбу марказ Марказий Осиё мамлакатлари орасида ягона хисобланиши бу унинг ноёблигидир, - дейди марказ директори Дуйсебоев Э.Т. Шу сабабли нафақат Республикамиз, балки қўшни давлатлар мутахассислариниям малака ошириш учун таклиф қилинади. Ушбу марказ Марказий Осиё мамлакатлари орасида ягона хисобланиши бу унинг ноёблигидир, - дейди марказ директори Дуйсебоев Э.Т. Шу сабабли нафақат Республикамиз, балки қўшни давлатлар мутахассислариниям малака ошириш учун таклиф қилинади.
Eyesi by VRMAGIC жарроҳлик симулятори махсус кўз модели, жарроҳлик асбоблари эмуляторлари тўплами, микроскоп эмулятори ҳамда микроскоп ва жарроҳлик тизимини назорат қилувчи оёқ педаллари билан жиҳозланган. VRMAGIC тиббий симуляторларидан фойдаланиш орқали мутахассисларни тайёрлаш сифати ошади, жарроҳлик асоратлари камаяди. Таълим олиш ва кўникмаларни мустаҳкамлашга камроқ вақт ва маблағ сарфланади. Марказда Катаракта факоэмульсификацияси бўйича биринчи синов гурухи мутахассислари 2019 йил 2 декабрдан 14 декабргача муваффақиятли тарзда малака оширишди ва махсус сертификатга эга бўлишди.

Состоялось открытие первого в Средней Азии учебно-симуляционного центра по микрохирургии глаза
25 декабря текущего года состоялась церемония открытия первого в Средней Азии учебно-симуляционного центра по обучению факоэмульсификации катаракты и витреальной хирургии. Настоящий учебный центр создан с целью подготовки высококвалифицированных специалистов по международным стандартам при партнерстве Министерства инновационного развития, Инновационной клиники DMC и Ташкентской медицинской академии. Стоит отдельно подчеркнуть, что учебно-симуляционный центр был профинансирован по итогам конкурса стартап-проектов, объявленного Министерством инновационного развития.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра, Председатель Комитета женщин Республики Узбекистан Элмира Баситханова, заместитель министра инновационного развития Азимжон Назаров, директор клиники DMC Зульфия Максудова и ее сотрудники, специалисты сферы и журналисты.
– Сегодня большое внимание уделяется подготовке кадров в области медицины, повышению качества медицинских услуг, - отметил А. Назаров, - В этом смысле инновационная клиника DMC является одной из многопрофильных инновационных клиник, способных оказывать высокотехнологичные медицинские услуги.
– Данный центр позволит повысить качество специалистов по офтальмохирургии глаза, не выезжая за пределы страны. Результаты практических занятий на специальных симуляторах автоматически оцениваются с помощью компьютеризированной программы, что является основой для развития высококвалифицированных специалистов. В этом центре мы имеем возможность выпускать до 50 ведущих специалистов в год, - говорит З. Максудова.
Одной из основных целей Центра является подготовка специалистов по офтальмохирургии на уровне мировых стандартов. Обучение будет осуществляться с использованием системы Eyesi by VRMAGIC, которая является мировым стандартом обучения врачей-офтальмохирургов.
На сегодняшний день в нашей стране наблюдается низкий, неконтролируемый уровень подготовки офтальмохирургов, занимающихся одной из самых распространенных операций - факоэмульсификации катаракты. Так, в 2017 году в Узбекистане было выполнено около 40 000 хирургии катаракты вместе с учетом тоннельной экстракции. Это 825 операций на 1 000 000 населения, что составляет 24.5 % годовой потребности страны.
Сегодня в Узбекистане 10-12 высококвалифицированных специалистов занимаются факоэмульсификацией катаракты. При потребности в 150 000 факоэмульсификации в целом по Республике при максимальной нагрузке на каждого специалиста, они в состоянии провести не более 10 000 операций в год.
В настоящее время существует два вида подготовки специалистов по факоэмульсификации катаракты. Первый - система WetLab – прохождение теоретических занятий в виде лекции и семинаров, отработка практических навыков на глазах животных, которые по своей анатомии значительно отличаются от человеческих глаз, количество самостоятельно проведённых операций на глазах животных не превышает 20 операций, так как стоимость каждого глаза составляет сумму от 50 долларов США, данная система применяется в Российской Федерации, Европе и Казахстане. Второй способ - прохождение теоретических занятий в виде лекции и семинаров, отработка практических навыков на глазах живых пациентов. При этом за возможные осложнения отвечает обучающий хирург. Количество самостоятельно проведённых операций на глазах около 30, так как стоимость каждого глаза оценивается от 150 долларов США. Данная методика обучения применяется в Индии, носит, как правило, полулегальный характер. Двухнедельное обучение в Индии обходится минимум в 6 тысяч долларов США.
Учитывая вышеизложенный факт для обучения нашим специалистам необходимо выезжать за пределы Республики, который в свою очередь подразумевает дополнительные финансовые затраты, а также хорошее знания иностранного языка.
После прохождения вышеперечисленных методов обучения врачи получают сертификаты, которые констатируют прохождения обучения, но не подтверждают факт приобретения необходимых навыков. Эксклюзивность проекта заключается в его реализации, позволяющая организовать первый в странах Средней Азии офтальмологический инновационный Учебно-симуляционный центр.
Со 2-го декабря по 14-е декабря 2019 года, первые специалисты прошли первый совместный 72-часовой курс по «Факоэмульсификации катаракты» на Инновационно-симуляционной системе Eyesi VRMAGIC на базе Инновационной клиники доктора Максудовой и получили соответствующие сертификаты.