Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари рўйхатга олинди
25 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси депутатларини рўйхатга олиш, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига депутатлар сайлови бўйича айрим сайлов округларида такрорий овоз беришни ўтказиш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг Раиси М.Абдусаломов бошқарган йиғилишда 2019 йил 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашларига бўлиб ўтган сайловлар ўз тараққиётининг янги, демократик босқичига дадил қадам қўйган Ўзбекистон тарихида муҳим воқеа бўлгани алоҳида таъкиланди.
Сайловлар “Янги Ўзбекистон - янги сайловлар” шиори остида миллий сайлов қонунчилиги талабларига, унда мустаҳкамлаб қўйилган очиқлик, ошкоралик ва муқобиллик каби демократик тамойилларга тўлиқ мос ҳолда ўтказилди.
Сайлов жараёнларини нуфузли халқаро ташкилотларнинг, маҳаллий ва хорижий мамлакатларнинг йирик оммавий ахборот воситаларининг юзлаб вакиллари бевосита кузатиб ва ёритиб боргани бунинг далилидир.
Шунингдек, сайловларда иштирок этган бешта сиёсий партия ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан 70 мингдан зиёд вакиллари сайловларни бевосита кузатиб борди. Бу миллий сайлов тизимида жамоатчиликнинг, яъни халқ назоратининг сезиларли даражада кучайганининг амалдаги тасдиғидир.
Шуни алоҳида қайд этиш керакки, Марказий сайлов комиссиясига сайлов якунларига таъсир қилиши мумкин бўлган сайловга оид қонунчилик талаблари қўпол равишда бузилганлиги юзасидан маълумот ва мурожаатлар тушмади.
Марказий сайлов комиссиясининг мажлисида Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ, парламент қуйи палатасига сайлов якунлари кўриб чиқилди ва 125 сайлов округларида сайланган депутатлар рўйхатга олинди.
Жумладан, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан– 42 нафар, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан–34 нафар, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан – 20 нафар, Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан – 18 нафар, Ўзбекистон Экологик партиясидан -11 нафар депутат рўйхатга олинди.
Қарор ва депутатлар рўйхати Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг расмий веб-сайтида ҳамда “Халқ сўзи” ва “Народное слово” газеталарида эълон қилинади.
Шуни билан бирга, Марказий сайлов комиссиясига тақдим этилган Олий Мажлис Қонунчилик палатасига ўтказувчи сайлов округлари бўйича сайлов натижаларини аниқлашга доир барча баённомалар ўрганиб ва таҳлил қилиб чиқилганида, айрим сайлов округлари бўйича овозларни ҳисоблаш жараёнида округ сайлов комиссиялари томонидан хато ва камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди. Камчиликлар Сайлов кодексининг 95-моддасида кўрсатилган бандлар бўйича сайлов натижаларини аниқлаш ва ҳисоблаш билан боғлиқ бўлиб, сайловчиларнинг овозлари сони ўзгармаган. Камчиликлар Марказий сайлов комиссияси томонидан Сайлов кодексида белгиланган тартибда бартараф этилди.
Шулардан келиб чиқиб, Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 25та сайлов округларида такрорий овоз беришни 2020 йил 5 январь – якшанба куни ўтказишга қарор қилди.
Сайлов кодексига кўра, овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг ярмидан кўпининг овозини, яъни 50 фоиздан ортиқ овоз олган номзод депутат этиб сайланган, деб ҳисобланади.

Состоялась регистрация депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса
25 декабря состоялось заседание Центральной избирательной комиссии. В повестку дня вошли вопросы регистрации депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, проведения повторного голосования в некоторых избирательных округах по выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Входе заседания, прошедшего под руководством председателя Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломова, подчёркивалось, что прошедшие 22 декабря этого года выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов, стали важным событием в истории Узбекистана, уверенно двигающегося по пути дальнейшего развития и прогресса.
Выборы, прошедшие под лейтмотивом Новый Узбекистан - новые выборы были проведены в полном соответствии с национальным избирательным законодательством и закрепленных в нем демократических принципов открытости, беспристрастности и альтернативности. Подтверждением этому безусловно служит тот факт, что за избирательным процессом наблюдали сотни представителей авторитетных международных организаций, отечественных и зарубежных СМИ.
Также особо отмечалось что за избирательным процессом наблюдали более 70 тысяч представителей политических партий и органов самоуправления граждан. Что в свою очередь позволяет констатировать что уровень народного и общественного контроля существенно вырос и усилился.
Необходимо также особо отметить, что в Центральную избирательную комиссию не поступало информации и обращений относительно грубых нарушений Избирательного законодательства, способных повлиять на итоги выборов.
В ходе заседания ЦИК согласно Избирательному кодексу были рассмотрены итоги выборов в парламент и по 125 избирательным округам были зарегистрированы избранные депутаты.
В частности, были зарегистрированы 42 представителя от Движения предпринимателей и деловых людей- Либерально-демократической партии Узбекистана, 34 представителя от Демократической партии "Миллий тикланиш", 20 представителей от СДП " Адолат", 18 представителей от НДПУ, 11 представителей от Экологической партии Узбекистана.
Постановление и список депутатов будут опубликованы на сайте Центризбиркома и в газетах"Халк сузи" и "Народное слово". В то же время, в ходе подведения итогов выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, изучения и анализа всех протоколов, были выявлены ошибки и недостатки допущенные окружными избирательными комиссиями в ходе подсчёта голосов.Согласно пунктам 95 статьи Избирательного кодекса, относящихся к выявлению итогов и подсчету голосов, число проголосовавших осталось без изменений.
Недостатки были устранены Центральной избирательной комиссией в порядке, утвержденном избирательным кодексом. Учитывая это Центральная избирательная, комиссия приняла решение о проведении повторного голосования в 25 избирательных округах по проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса 5 января 2020 года в воскресенье. Согласно Избирательному кодексу, тот кандидат, кто наберет более половины голосов избирателей, то есть более 50 процентов, считается избранным депутатом. В ходе повторного голосования процент участия избирателей не учитывается.