Шавкат Мирзиёев ЕХҲТ Парламент ассамблеяси раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 декабрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Парламент ассамблеяси (ЕХҲТ ПА) раиси Георгий Церетелини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимиз 2018 йилда ушбу органдаги иштирокини қайта тиклаганидан буён ўзаро муносабатлар сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилгани ва ижобий суръат билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Бугунги кунда 2019-2020 йилларда ЕХҲТ Парламент ассамблеяси билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” амалга оширилмоқда.
Тузилманинг 50 нафарга яқин вакилларидан иборат делегация илк марта Ўзбекистондаги сайловларни кузатишда иштирок этаётгани қайд этилди.
Георгий Церетели Президент Шавкат Мирзиёевга самимий қабул ҳамда бирлашма билан ҳамкорлик фаоллашгани учун миннатдорлик билдирди.
ЕХҲТ ПА раиси  Ўзбекистоннинг ассамблеядаги иштироки ЕХҲТга аъзо давлатлар қонун чиқарувчи органлари билан алоқаларни мустаҳкамлаш доирасида мамлакатнинг манфаатларини илгари суришда янги имкониятлар очганини таъкидлади.
Меҳмоннинг фикрича, бўлиб ўтган сайловлар Ўзбекистон учун тарихий аҳамиятга эга, чунки улар кенг миқёсли ислоҳотлар даврида, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюросининг тавсияларини ҳам ҳисобга олиб ишлаб чиқилган янги Сайлов кодекси асосида ўтди.
Учрашув сўнгида ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги сайловларни кузатиш бўйича узоқ ва қисқа муддатли миссияларининг фаолиятига қулай шароитлар яратилгани учун миннатдорлик билдирилди.

Shavkat Mirziyoyev meets with Chairman of OSCE Parliamentary Assembly
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has received George Tsereteli, President of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe.
The head of our state noted with satisfaction the positive dynamics in the relations between Uzbekistan and the OSCE PA, which, since the resumption of the country’s participation in this body in 2018, have reached a qualitatively new level.
Currently, a 2019-2020 “roadmap” for the development of cooperation with the OSCE Parliamentary Assembly is being implemented.
The OSCE PA delegation comprising about 50 lawmakers is monitoring the elections in Uzbekistan for the first time.
George Tsereteli expressed earnest gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and enhanced interaction with the association.
The OSCE PA President noted that Uzbekistan’s participation in the Assembly has opened up new opportunities for promoting the nation’s interests in the framework of consolidation of ties with the parliaments of OSCE member states.
In Tsereteli’s opinion, the elections held are of historic importance for Uzbekistan, since they took place during the period of large-scale reforms, on the basis of the new Electoral Code that takes into account, inter alia, the recommendations of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights.
In conclusion, words of gratefulness were expressed for the conditions delivered for the work of the OSCE long-term and short-term election observation missions in Uzbekistan.