Шавкат Мирзиёев ЕХҲТ Парламент ассамблеяси раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 декабрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Парламент ассамблеяси (ЕХҲТ ПА) раиси Георгий Церетелини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимиз 2018 йилда ушбу органдаги иштирокини қайта тиклаганидан буён ўзаро муносабатлар сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилгани ва ижобий суръат билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Бугунги кунда 2019-2020 йилларда ЕХҲТ Парламент ассамблеяси билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” амалга оширилмоқда.
Тузилманинг 50 нафарга яқин вакилларидан иборат делегация илк марта Ўзбекистондаги сайловларни кузатишда иштирок этаётгани қайд этилди.
Георгий Церетели Президент Шавкат Мирзиёевга самимий қабул ҳамда бирлашма билан ҳамкорлик фаоллашгани учун миннатдорлик билдирди.
ЕХҲТ ПА раиси  Ўзбекистоннинг ассамблеядаги иштироки ЕХҲТга аъзо давлатлар қонун чиқарувчи органлари билан алоқаларни мустаҳкамлаш доирасида мамлакатнинг манфаатларини илгари суришда янги имкониятлар очганини таъкидлади.
Меҳмоннинг фикрича, бўлиб ўтган сайловлар Ўзбекистон учун тарихий аҳамиятга эга, чунки улар кенг миқёсли ислоҳотлар даврида, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюросининг тавсияларини ҳам ҳисобга олиб ишлаб чиқилган янги Сайлов кодекси асосида ўтди.
Учрашув сўнгида ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги сайловларни кузатиш бўйича узоқ ва қисқа муддатли миссияларининг фаолиятига қулай шароитлар яратилгани учун миннатдорлик билдирилди.

Шавкат Мирзиёев принял председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ
23 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Георгия Церетели.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил позитивную динамику отношений Узбекистана с ПА ОБСЕ, которые с момента возобновления участия нашей страны в работе этого органа в 2018 году вышли на качественно новый уровень.
В настоящее время реализуется «дорожная карта» по развитию сотрудничества с Парламентской ассамблеей ОБСЕ на 2019-2020 годы.
Подчеркнуто, что в наблюдении за выборами в Узбекистане впервые участвует делегация ПА ОБСЕ, в состав которой входят около 50 парламентариев.
Георгий Церетели выразил искреннюю признательность Президенту Шавката Мирзиёеву за теплый прием и активизацию взаимодействия с объединением.
Председатель ПА ОБСЕ отметил, что участие Узбекистана в ассамблее открыло новые возможности для продвижения интересов страны в рамках укрепления связей с парламентами государств-членов ОБСЕ.
По его мнению, состоявшиеся выборы имеют историческое значение для Узбекистана, так как прошли в период осуществления масштабных реформ, на основе нового Избирательного кодекса, в котором также учтены рекомендации Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ.
В заключение высказаны слова благодарности за созданные благоприятные условия для работы долгосрочной и краткосрочной миссий ОБСЕ по наблюдению за выборами в Узбекистане.