Адлия вазирлигида халқаро хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференцияси Бош котиби К. Бернаскони билан учрашув бўлиб ўтди
2019-12-23 | Сиёсат
Жорий йилнинг 20 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида адлия вазири Р.Давлетов ва Халқаро хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференцияси (ХХҲГК) Бош котиби К. Бернасконининг учрашуви бўлиб ўтди.
Маълумот учун: ХХҲГК 1893 йилда ташкил этилган бўлиб, халқаро хусусий ҳуқуқ (ХХҲ) соҳасидаги энг муҳим ихтисослашган халқаро ташкилотлардан бири ҳисобланади. Унинг фаолияти турли давлатлар юридик ва жисмоний шахслари ўртасидаги ўзаро муносабатларнинг универсал тартибини яратиш, бир давлат фуқаролари ҳуқуқларини бошқа давлатлар ҳудудида ҳимоя қилишга қаратилган.
Учрашув чоғида томонлар Ўзбекистоннинг ХХҲГКга аъзо бўлиши масаласи, Ўзбекистонда ХХҲни ривожлантириш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилди, шунингдек Гаага конференциясининг устувор конвенцияларини кўриб чиқди.
К. Бернасконининг фикрича, чет элда фуқаролар ва бизнес ҳамжамиятлари ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлаш механизмларини такомиллаштириш учун Ўзбекистон унга аъзо бўлиши даркор.
Томонлар шунингдек Тошкент давлат юридик университетида соҳада тадқиқотлар билан шуғулланувчи ХХҲни ривожлантириш Қўшма марказни ташкил этишга келишиб олди.
К. Бернаскони халқаро ҳуқуқ бўйича мутахассис сифатида унга Ўзбекистонда ўтажак парламент сайловларида халқаро кузатувчи бўлиб иштирок этиш катта шараф эканини қайд этиб, сайлов участкаларидаги ташкилий ишларга юксак баҳо берди.

В министерстве юстиции состоялась встреча с Генеральным секретарем Гаагской конференции по международному частному праву К. Бернаскони
2019-12-23 | Политика
20 декабря 2019 года в Министерстве юстиции Узбекистана состоялась встреча министра юстиции Р.Давлетова с Генеральным секретарем Гаагской конференции по международному частному праву (ГКМЧП) К. Бернаскони.
Для сведения: ГКМЧП была создана в 1893 году и является одной из важнейших специализированных международных организаций в области международного частного права (МЧП). Ее деятельность направлена на создание универсального режима взаимоотношений между юридическими и физическими лицами разных государств, защиту прав граждан одного государства на территории других государств.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы предстоящего членства Узбекистана в ГКМЧП, перспективы наращивания сотрудничества в сфере развития МЧП в Узбекистане, а также детально рассмотрели потенциально приоритетные конвенции Гаагской конференции, к которым, по мнению К. Бернаскони, необходимо присоединиться Узбекистану
для совершенствования механизмов обеспечения прав граждан и бизнес сообществ Узбекистана за рубежом.
Также стороны договорились о создании совместного Центра развития МЧП в Ташкентском государственном юридическом университете, который будет заниматься исследованиями в данной сфере.
К. Бернаскони отметив, что для него, как для специалиста по международному праву, большая честь принимать участие в предстоящих парламентских выборах в Узбекистане в качестве международного наблюдателя, высоко оценил организацию работ в избирательных участках.