Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Япониянинг Соғлиқни сақлаш, меҳнат ва фаровонлик вазири билан меҳнат миграцияси сохасида ўзаро маълумот алмашиш ва меҳнат тизимини янада такомиллаштириш масалалари юзасидан учрашув ўтказди
2019-12-19 | Жамият
2019 йил 18 декабрь Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов бошчилигидаги делегация Япониянинг Соғлиқни сақлаш, меҳнат ва фаровонлик вазири, жаноб Като Катсунобу билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида Япониянинг Техник стажёрлар малакасини ошириш дастури ҳамда “ТОКУТЕ ГИНО” дастури бўйича Японияга вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириш ва тажриба орттириш учун борадиган Ўзбекистон фуқароларининг япон иш берувчилари билан меҳнат муносабатлари ва у ердаги корхоналарда яратилган меҳнат шароитлари юзасидан музокаралар ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан фуқароларимизга Япониянинг иш берувчи корхоналарида меҳнат учун тўланадиган иш ҳаки минимал миқдорлари чегараси белгиланиши, ишчи-ходимларга мўлжалланган ижтимоий ҳимоя механизмлари мавжудлиги, фуқаролар соғлиғи билан боғлик суғурта харажатлари қопланиши, меҳнат шароитлари нормасига риоя қилиниши ҳамда мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик шартлари асосий мезон сифатида белгиланди.
Ўз навбатида, Япониянинг Соғлиқни сақлаш, меҳнат ва фаровонлик вазири жаноб Като Катсунобу вазирликлар ўртасида имзоланган  Меморандумга асосан Ўзбекистондан  келадиган махсус малакали ишчиларни  қабул қилиш ва Японияда рўйхатдан ўтказиш жараёнларининг шаффофлигини таъминлаш доимий тартибда алоҳида назоратга олинишини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, Ўзбекистон меҳнат мигрантларининг ҳуқуқлари ҳимоя қилиниши, Япония фуқаролари билан бир хил меҳнат шароитларида ишлаши ҳамда ижтимоий ҳимояга эга бўлишини таъминлашда Япония Адлия вазирлиги билан бирга назорат ўрнатилиши билдирилди.
Бугунги кунгача Япония ҳукумати томонидан фақат 9 та  давлат билан меҳнат муносабатлари олиб борилган бўлиб, Ўзбекистон Республикасининг ўнинчи  давлат сифатида шу руйхатга қўшилганлиги икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан провел совещание с министром здравоохранения, труда и благосостояния Японии
2019-12-19 | Общество
18 декабря 2019 года делегация Республики Узбекистан под руководством министра занятости и трудовых отношений Н.Хусанова провела встречу с министром здравоохранения, труда и благосостояния Японии Като Кацунобу.
В ходе встречи состоялись переговоры по программе обучения технических стажеров в Японии. Стороны особенно подчеркнули вопросы осуществления временной трудовой деятельности граждан Узбекистана по программе "ТОКУТЕ ГИНО". Отдельно были отмечены условия труда и охрана труда на предприятиях страны восходящего солнца.
Узбекской стороной также обозначено, что оплата труда трудящихся-мигрантов должна быть не ниже, а условия труда не менее благоприятными, чем для граждан Японии, имеющих такую же должность, специальность, квалификацию выполняющих аналогичную работу. Особо подчеркнутряд критериевдля осуществления труда узбекских граждан: наличие систем социальной защиты, компенсация страховых расходов, соблюдение норм и условий труда.
В свою очередь, министр здравоохранения, труда и благосостояния Японии Като Кацунобу отметил, что в соответствии с меморандумом «О сотрудничестве по соответствующей реализации системы, касательно иностранных трудовых ресурсов, со статусом пребывания «работник со специальными навыками», процесс принятия квалифицированных работников из Узбекистана и обеспечение прозрачности регистрационных процессов в Японии необходимо контролировать на постоянной основе.
Министромздравоохранения, труда и социального обеспечения Японии особо отмечена важность соблюдения защиты прав узбекских трудовых мигрантов, созданиеблагоприятных условий для работы и обеспечение социальной защиты.
На сегодняшний день правительство Японии принимает квалифицированных специалистов из 9 государств на работу в ведущих предприятиях страны. По итогам переговоров Республика Узбекистан включена в список стран в качестве десятого государства по программе “ТОКУТЕ ГИНО”.