Ўзбекистон Республикаси Президенти Япония Бош вазири ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 декабрь кунининг иккинчи ярмида Токио шаҳридаги Акасака қароргоҳида Япония Бош вазири ўринбосари, молия вазири Таро Асони қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатлари ҳар томонлама мустаҳкамланиб бораётгани, шунингдек, савдо-иқтисодий ҳамкорлик кенгайиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Олий даражадаги ташриф арафасида икки мамлакатнинг кўп сонли компания ва банклари иштирокида ўтган мисли кўрилмаган даражадаги бизнес форумнинг юқори натижалари юксак баҳоланди.
Учрашувда инвестициявий, технологик, молиявий ва молиявий-техник ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, энергетика ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни илгари суриш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ташриф давомида солиқ соҳаси ва божхона иши бўйича имзоланаётган икки томонлама битимлар аҳамияти қайд этилиб, бу узоқ муддатли ишбилармонлик алоқаларни ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиши таъкидланди.
Иқтисодиёт тармоқлари ва молия тизимини ислоҳ этишнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Премьер-министра Японии
Во второй половине дня 18 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в резиденции Акасака в Токио принял заместителя Премьер-министра, министра финансов Японии Таро Асо.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил последовательное укрепление узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства, а также расширяющееся торгово-экономическое сотрудничество.
Высоко оценены плодотворные итоги бизнес-форума с участием беспрецедентного числа компаний и банков двух стран, состоявшегося накануне визита на высшем уровне.
На встрече обсуждены перспективы наращивания инвестиционного, технологического, финансового и финансово-технического взаимодействия, а также продвижения совместных проектов в энергетической, сельскохозяйственной и других отраслях.
Отмечена важность подписываемых в ходе визита двусторонних соглашений в сфере налогообложения и таможенного дела, что сформирует благоприятные условия для развития долгосрочных деловых контактов.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам реформирования отраслей экономики и финансовой системы.