Ўзбекистон Республикаси Президенти Япония Бош вазири ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 декабрь кунининг иккинчи ярмида Токио шаҳридаги Акасака қароргоҳида Япония Бош вазири ўринбосари, молия вазири Таро Асони қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатлари ҳар томонлама мустаҳкамланиб бораётгани, шунингдек, савдо-иқтисодий ҳамкорлик кенгайиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Олий даражадаги ташриф арафасида икки мамлакатнинг кўп сонли компания ва банклари иштирокида ўтган мисли кўрилмаган даражадаги бизнес форумнинг юқори натижалари юксак баҳоланди.
Учрашувда инвестициявий, технологик, молиявий ва молиявий-техник ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, энергетика ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни илгари суриш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ташриф давомида солиқ соҳаси ва божхона иши бўйича имзоланаётган икки томонлама битимлар аҳамияти қайд этилиб, бу узоқ муддатли ишбилармонлик алоқаларни ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиши таъкидланди.
Иқтисодиёт тармоқлари ва молия тизимини ислоҳ этишнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

On December 18, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Deputy Prime Minister and Minister of Finance of Japan, Taro Aso, at Akasaka residence, in Tokyo.
Shavkat Mirziyoyev noted with deep satisfaction the consistent strengthening of Uzbekistan – Japan friendship and strategic partnership, as well as expanding trade-economic cooperation.
The fruitful results of the business forum with participation of an unprecedented number of companies and banks of the two countries on the eve of the visit at the highest level were highly appreciated.
Prospects for increasing investment, technological, financial, technical cooperation, as well as promoting joint projects in the energy, agricultural and other sectors were discussed at the meeting.
The importance of bilateral agreements in the field of taxation and customs signed during the visit was noted, which will create favorable conditions for development of long-term business contacts.