2019 йилнинг 17 декабрь куни Ўзбекистоннинг Рига шаҳридаги Элчиси Қадамбой Султонов Латвия таълим ва илм-фан вазири Илга Шуплинска хоним билан учрашди.
Суҳбат чоғида таълим соҳасида ҳамкорликни янада кучайтириш истиқболлари, жумладан муносабатларнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, талабалар алмашинувлари сифатини ошириш, ОТМлараро шерикчилик йўналиши бўйича алоқаларни чуқурлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Илга Шуплинска Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги даражасини ижобий баҳолади. Латвия олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабалар сони бўйича Ўзбекистон иккинчи ўринни эгаллаши алоҳида таъкидланди. Ўзбекистон ёшлари учун ҳам очиқ бўлган Европа Иттифоқининг Эрасмус+ таълим грантлари дастури қамровини янада кенгайтириш имкониятига алоҳида эътибор қаратилди.
Латвия томонига мамлакатимизда Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида таълим соҳасида амалга оширилаётган кенг миқёсли ислоҳотлар жараёин тўғрисида маълумот берилди. Апрель ойида қабул қилинган Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси тўғрисида батафсил маълумот тақдим этилди.
Музокаралар якунида Илм-фан ва таълим тўғрисида Ўзбекистон-Латвия ҳукуматлараро битимини имзолаш масаласини тезлаштириш, Эрасмус+ доирасида амалий ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари тўғрисида маълумот алмашиш юзасидан келишувга эришилди.

Встреча с министром образования и науки Латвии
17 декабря 2019 года Посол Узбекистана Кадамбай Султанов в г.Риге встретился с министром образования и науки Латвии Илгой Шуплинской.
Стороны обменялись мнениями по перспективам дальнейшего наращивания сотрудничества в сфере образования, в том числе укрепления нормативно-правовой базы взаимодействия, повышения качества студенческих обменов, углубления взаимодействия по линии межвузовского партнерства.
Илга Шуплинска позитивно оценила достигнутый уровень двустороннего сотрудничества в области образования. Особо было отмечено, что по численности студентов, обучающихся в латвийских высших учебных заведениях, Узбекистан занимает второе место. Ею отдельно подчеркнута возможность дальнейшего расширения охвата программы образовательных грантов Европейского союза Erasmus+, которая открыта для участия и узбекской молодежи.
Латвийская сторона была проинформирована о ходе масштабных реформ в сфере образования в Узбекистане, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Представлена подробная информация о сути принятой в апреле Концепции развития системы народного образования до 2030 года.
По итогам состоявшихся переговоров достигнута договоренность об ускорении проработки вопроса подписания узбекско-латвийского межправительственного Соглашения о науке и образовании, обмене информацией возможностях расширения практического сотрудничества в рамках Erasmus+.