TRIPS келишувини имзолашда Берн конвенциясининг аҳамияти
Жорий йилнинг 16-20 декабр кунлари Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлигида АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID)нинг Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ соҳасида ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш лойиҳаси доирасида Интеллектуал мулк ҳуқуқининг савдо жиҳатлари бўйича келишув (TRIPS)га қўшилиш ва Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиш асослари юзасидан семинар-тренинг бўлиб ўтмоқда.
Семинар-тренинг иккинчи кунида “Адабий ва бадиий асарлар муҳофазаси тўғрисидаъги Берн конвенцияси нормалари ва TRIPS келишувининг ўзига хосликлари муҳокама қилинди.
Тадбирда Адлия вазири ўринбосари - Интеллектуал мулк агентлиги директори Тўлқин Абдусатторов Ўзбекистоннинг 2005 йилдан бошлаб Адабиий ва бадиий асарлар муҳофазаси тўғрисидаги Берн конвенцияси (1971 йил, Париж) иштирокчиси экани ва мамлакатимизнинг юқоридаги халқаро шартномаларга қўшилиши халқаро талабларга тўлиқ жавоб берадиган интеллектуал мулк ҳуқуқларини муҳофаза қилиш соҳасидаги қонунчилик тизими яратилганини таъкидлади. Ушбу халқаро ҳужжатларга қўшилиши Ўзбекистон Республикасининг миллий қонунчиликни халқаро стандартларга мувофиқлаштириш, унинг уйғунлигини ва стандартлаштирилишини таъминлаш борасида ўзининг қатъий позициясини сақлаш ҳамда мустаҳкамлашга интилаётганига яққол мисолдир.
Миннесота Университети юридик факултетининг юриспруденция доктори Полли Майер ўз маърузасида, адабий ва бадиий асарларга бўлган муаллифлик ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий режимига мувофиқ Конвенция аъзоси бўлган мамлакатлардан бирида яратилган ҳар қандай асар бошқа аъзо-мамлакат муаллифлик асарлари билан бир қаторда ҳимоя қилиниши, ҳеч қандай расмиятчиликсиз я‘ни асарни рўйхат олмасдан ҳам муаллифлик ҳуқуқининг вужудга келиши Берн конвенциясининг асосий принсиплари ҳисобланишини айтиб ўтди.
Айниқса, асар яратилган мамлакатда у ҳимоя қилиниши ёки унинг амал қилиш муддати ўтганидан қатъи назар Конвенция иштирокчиси бўлган барча мамлакатларда уни ҳимоя қилиш зарурлиги, ҳар бир мамлакат расмий матнлар, норматив, маъмурий, суд ҳужжатлари, халқ ижоди асарларини ҳуқуқий ҳимоя қилиш масаласини мустақил ҳал қилиши катта аҳамиятга эга.
Берн конвенциясида муаллифлик ҳуқуқини ҳимоя қилишнинг минимал муддатлари кўрсатилган бўлиб, бу муддатлар аъзо давлатлар қонунчилигида ўзгартирилиши мумкин. Берн конвенциясига кўра, асар муаллифлари билан бир қаторда, уларнинг ҳуқуқий ворисларини ҳам муаллиф вафотидан сўнг 50 йил мобайнида ҳуқуқий ҳимоя қилинади. Кинематографик асарлар учун бу муддат филм биринчи марта омма олдида намойиш қилинганидан сўнг 50 йилни, фотосуратлар ва амалий санъат асарлари учун эса - асар яратилганидан сўнг 25 йилни ташкил этади.
Шунингдек, Берн конвенциясига қўшимча сифатида Интеллектуал мулк ҳуқуқларининг савдо жиҳатлари тўғрисидаги келишуви (TRIPS)ни эслатиб ўтилиши керак. Ушбу Келишувнинг асосий ғояси шундан иборатки, интеллектуал мулкка мутлақ ҳуқуқ Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо давлатлар ўртасида товарларни эркин алмашиш йўлида асоссиз чекловлар яратмаслиги керак. Шундай қилиб, TRIPS келишувиининг қабул қилиниши глобаллашган иқтисодиётда интеллектуал мулкни ҳуқуқий ҳимоя қилишнинг умумий концепциясини ўзгартириш учун асос яратди.
Бундан ташқари, ривожланаётган мамлакатларга Конвенциясида кўзда тутилган мутлақ ҳуқуқларга нисбатан алоҳида ёндашув қўллаш мустаҳкамланган. Хусусан, маълум шартларга риоя қилган ҳолда кўчириш ва кўпайтириш ҳуқуқига нисбатан минимал ҳимоя талабларига риоя қилмаслик мумкин. Бу ҳақида Конвенциянинг ривожланаётган мамлакатларга тегишли махсус қоидалар ишлаб чиқилган қўшимча бўлимида акс эттирилган.
Қайд этилганидек, TRIPS ғоя ва ифода ўртасидаги фарқни ажратиш орқали муаллифлик ҳуқуқига дахл қилиш нуқтасини аниқлашга ёрдам беради. Мисол учун, пазандачилик ҳақидаги қўлланма муаллифлик ҳуқуқи билан ҳимоя қилинган бўлиб, рухсациз уни кўпайтириш ва тарқатиш қонун билан ман этилган. Лекин Сиз ундаги рецептлардан таом тайёрлашда бемалол фойдаланишингиз мумкин.
Иштирокчилар асардан нусха олиш ва уни тарқатиш, жамоат ёки аҳолига хизмат кўрсатиш жойларида мусиқа тинглаганлик учун муаллифлик ҳуқуқининг бузилиш ҳолатлари ҳақидаги мисоллар билан танишишди ва саволларига жавоб олишди. Семинар ўз ишини давом эттирмоқда.

Важность Бернской конвенции при подписании соглашения ТРИПС
16-20 декабря текущего года Агентство интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции совместно с Агентством США по международному развитию (USAID) в рамках проекта Поддержание судебной реформы в Республики Узбекистан проводится семинар-тренинг по подписанию Соглашение ТРИПС и основы вступление во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Во второй день учебного семинара были обсуждены нормы Бернской конвенции об охране литературных и художественных произведений и особенности Соглашения ТРИПС.
На мероприятии заместитель Министра юстиции - директор Агентства интеллектуальной собственности Тулкин Абдусатторов отметил, что Узбекистан в 2005 году присоединился к Бернской конвенции об охране литературных и художественных произведений (Париж, 1971 г.) а также, в стране создана законодательная система в области защиты прав интеллектуальной собственности.
Присоединение к международным документам является ярким примером приверженности Республики Узбекистан поддержанию и укреплению своей позиции по приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами, обеспечению его соответствия и стандартизации.
В семинаре Полли Майер, доктор юриспруденции, из юридического факультета Университета Миннесоты, рассказала в своем докладе что любая работа, созданная в одной из стран-участниц Конвенции, подлежит охране в соответствии с национальным режимом защиты авторских прав на литературные и художественные произведения наряду с работами других государств-членов, а также возникновение авторского права без каких-либо формальностей, то есть без регистрации произведения, является основным принципом Бернской конвенции.
Бернская конвенция предусматривает минимальную защиту авторских прав, которая может быть изменена законодательством государств-членов. Согласно Бернской конвенции, авторы и их правопреемники имеют правовую защиту в течение 50 лет после смерти автора. Для кинематографических работ этот период составляет 50 лет после первого публичного показа и 25 лет после создания фотографий и произведений прикладного искусства.
В дополнение к Бернской конвенции необходимо упомянуть Соглашение ТРИПС о торговле правами интеллектуальной собственности. Основная идея этого Соглашения заключается в том, что исключительные права интеллектуальной собственности не должны создавать необоснованных ограничений на свободную торговлю товарами между государствами-членами ВТО. Таким образом, принятие соглашения ТРИПС заложило основу для изменения общей концепции правовой защиты интеллектуальной собственности в условиях глобализации экономики.
Кроме того, развивающиеся страны применяют особый подход к исключительным правам, закрепленным в Конвенции. В частности, при соблюдении определенных условий разрешается не соблюдать минимальные требования охраны в отношении права на перевод и права на воспроизведение. Это отражено в дополнительном разделе Конвенции, установившем специальные положения, относящиеся к развивающимся странам.
ТРИПС помогает выявить точку авторского права, различая идеи и выражения. Например, кулинарная книга защищено авторским правом, и законом запрещено копировать и распространять его без разрешения. Но вы можете легко использовать рецепты в кулинарии.
Участники ознакомились с примерами нарушений авторских прав об авторских правах по копированию и распространению произведения, прослушивание музыки в общественных местах и получили ответы на вопросы. Семинар продолжает свою работу.