“Таҳсин” кўрик-танлови ғолиблари тақдирланди
Пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ташаббуси билан “Таҳсин” кўрик-танлови ғолибларини тантанали тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Норбоева, Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов ва бошқалар мамлакатимизда ёш авлод учун яратилган кенг имкониятлар, истеъдодли ёшларимизнинг улкан ютуқлари ҳақида сўз юритди.
"Таҳсин" мукофоти йил давомида у ёки бу соҳадаги меҳнати ва ютуғи кенг жамоатчилик томонидан юқори баҳоланган иқтидорли, серғайрат ёшларни рағбатлантириш мақсадида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи томонидан таъсис этилган. Мукофотга, аввало, ўзи истиқомат қилаётган маҳалла, ўқиш ёки иш жойида одоб-ахлоқи ва меҳнати билан жамоатчилик ҳурматини қозонган 30 ёшгача бўлган 500 нафардан ортиқ ёш номзоди кўрсатилди. Шулардан 22 нафар номзод “Таҳсин” мукофотига сазовор бўлди.
– Кўрик-танловда мамлакатимизда ижтимоий соҳада намунали меҳнат қилиб, самарали иши ва муваффақиятлари билан мутахассислар ва жамоатчилик томонидан эътироф этилган ёшларимиз фаол иштирок этди, – деди Ёшлар иттифоқи марказий кенгаши ахборот хизмати раҳбари Нодир Абдуқодиров. – Иқтидори ва фаоллиги билан халқимиз эътирофига сазовор бўлган ёш шифокор, педагог, мураббийлар, миллий мусиқа, рақс, кино, театр санъати ходимлари, адабиёт, ҳунармандчилик ривожига ҳисса қўшаётган, ўзининг ёрқин асарлари билан халқ меҳрини қозонган ижодкорлар, ёш ҳунармандлар, фан ва спорт соҳасида республика, халқаро олимпиада, мусобақаларда, танловларда катта ютуқларга эришаётганганлар ҳам қатнашди.
– Биз бу кўрик-танловда ўзбек тилида масофавий таълим олиш имкониятлари ривожига қўшган ҳиссамиз учун ғолибликка эришдик, –деди “Khan academy” жамоаси аъзолари Ботир ва Нигора Орифхўжаевлар. – “Khan academy-o‘zbek” лойиҳаси – ўзбек тилидаги илк онлайн таълим мактаби бўлиб, лойиҳамиз математика, физика, кимё, биология, иқтисодиёт, инглиз тили грамматикаси, тиббиёт, астрономия, молия, тарих каби 30 дан ортиқ фан бўйича 10 мингдан зиёд видеодарс ва 100 мингдан ортиқ мавзулаштирилган интерактив машқни жамлаган жуда кенг қамровли платформа бўлиб, ҳар ким ўзи истаган тилда, қулай вақт ва жойда керакли фан бўйича бепул билим олиши мумкин.
Мукофот совриндорларига 10 миллион сўм миқдорида бир марталик пул мукофоти, диплом ва махсус статуеткалар топширилди.

Награждены победители смотра-конкурса “Тахсин”
Во Дворце творчества молодежи в столице по инициативе Союза молодежи Узбекистана состоялась торжественная церемония награждения победителей смотра-конкурса “Тахсин”.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов и другие говорили о созданных в нашей стране условиях для молодого поколения, больших достижениях нашей талантливой молодежи.
Премия “Тахсин” учреждена Союзом молодежи Узбекистана в целях стимулирования талантливой и энергичной молодежи, чьим заслугам или достижениям в той или иной сфере дана высокая оценка широкой общественности. Кандидатами на премию выдвинуто свыше 500 человек до 30 лет, заслуживших уважение в родной махалле, по месту учебы или работы своим примерным поведением и трудом. 22 из них стали лауреатами премии “Тахсин”.
- В смотре-конкурсе активное участие принимали юноши и девушки, чей труд, успешная работа и достижения признаны специалистами и общественностью, - говорит руководитель информационной службы Центрального совета Союза молодежи Нодир Абдукодиров. - В конкурсе также приняли участие заслужившие народное признание своим талантом и активностью молодые врачи, педагоги, исполнители национальной музыки и танца, работники театра и кино, творческие деятели, вносящие вклад в развитие литературы и ремесленничества, молодые ремесленники, юноши и девушки, достигающие высоких результатов на республиканских и международных предметных и спортивных олимпиадах, соревнованиях, конкурсах.
- В этом смотре-конкурсе мы одержали победу за вклад в развитие возможностей получения дистанционного образования на узбекском языке, - говорят члены команды “Khan academy-o'zbek” Ботир и Нигора Орифхужаевы. - Проект “Khan academy-o'zbek” является первой онлайн образовательной школой на узбекском языке, наш проект является широкомасштабной платформой, вобравшей свыше 10 тысяч видеоуроков и свыше 100 тысяч тематических интерактивных упражнений по более 30 таким предметам, как математика, физика, химия, биология, экономика, грамматика английского языка, медицина, астрономия, финансы, история, где каждый может получить бесплатные знания в любое время и в любом месте на нужном ему языке по нужному предмету.
Призерам премии вручено единоразовое денежное вознаграждение в размере 10 миллионов сумов, дипломы и специальные статуэтки.