Ўзбекистонда “Rebate” тизимининг ишга туширилиши ғарб кино саноати учун катта кашфиёт бўлади
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси кўмагида Ўзбекистон Миллий кинокомиссияси илк бор Лондонда "Focus-Location Guide" халқаро кинолокациялар кўргазмасида миллий стенд билан иштирок етди.
Кино ишлаб чиқарувчилар, телевидение ва реклама ташкилотларини, 200 дан ортиқ маърузачилар ва делегатларни бир жойга тўплаган тадбир неча йиллардан буён кино соҳасида тажриба ва таклифлар алмашиниш учун майдон бўлиб келмоқда.
Тадбирда дунёнинг 80 дан ортиқ мамлакатидан йирик кинокомпаниялар иштирок етади. “Focus-Location Guide” Буюк Британиядаги ягона тадбир сифатида бўлажак филм лойиҳалари учун жой танлашда ҳал қилувчи рол ўйнайди. “Focus-Location Guide” дастурининг мутаносиблигини таъминлаш мақсадида Британия кинематография институти, Британия кинокомиссияси, Реклама продюсерлари уюшмаси, Ижодий ишлаб чиқариш гилдияси, “Creative Skillset”, Буюк Британия кинематографик компаниялари уюшмаси, “Creative Europe Media Desk UK” ва “Women in Film and TV”  каби дунёнинг йетакчи ташкилотлар билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган.
Бу йил Ўзбекистон ушбу тадбирда иштирок етиш, мамлакат салоҳиятини халқаро кино лойиҳалари бозорида намойиш етиш, шунингдек, кино ишлаб чиқариш ва телевидение соҳасидаги енг яхши маърузачиларнинг лексияларида, маҳорат дарсларида ва семинарларда қатнашиш имкониятига ега бўлди.
Шунингдек, халқаро кўргазма доирасида Миллий кинокомиссия вакиллари "Action Plus Media", "A Infinity A Films", "Directors Guild of America", "Film LBBD" каби жаҳон кинокомпаниялари мутахассислари билан учрашувлар ўтказдилар ва сюжетларни Ўзбекистонда тасвирга олишнинг афзалликлари ва қўшма лойиҳаларнинг истиқболлари муҳокама қилинди. Кўргазмада Ўзбекистонни кўришдан жуда хурсандмиз. Мамлакатда кинотуризм соҳасида сезиларли ўзгаришар бўлди. “Rebate” тизими ишга туширилиши билан мамлакат ғарб кино саноати учун катта кашфиётга айланади.
Ландшафтларнинг хилма-хиллиги, яхши мутахассислар ва “ребате” тизимини жорий қилиниши – мамлакатнинг кино ишлаб чиқариш соҳасидаги салоҳиятини оширади”, – дейди Клара Ли, “Focus-Location Guide” бош мененжери. 4 декабр куни Ўзбекистон стендида кўргазма иштирокчиларини ва манфаатдор киноижодкорларни хорижий кино компаниялар билан ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган “ребате” тизими билан таништириш бўйича тақдимот бўлиб ўтди.
Шу йили Ўзбекистон Миллий кинокомиссияси маҳаллий кинолокацияларни ва кинотуризмни оммалаштириш мақсадида “European Film Market” (Berlinale), “Marché Du Film” (Festival De Cannes), “FILMART” (Hong Kong International Film & TV Market)  “Asian Film Market” (Busan IFF), “American Film Market”, “Hainan Island IFF” ва “Focus-Location Guide” каби йирик халқаро кинотадбирларда иштирок етди. Эслатиб ўтамиз, халқаро кинотадбирларда миллий павилъонларнинг ташкил етилиши давлат раҳбарининг “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ амалга оширилмоқда.

Запуск системы «Rebate» в Узбекистане станет большим открытием для западной киноиндустрии
Впервые в Лондоне Национальная кинокомиссия Узбекистана при поддержке Государственного комитета по развитию туризма организовало национальный стенд на международной выставке кинолокаций «Focus-Location Guide».
Главное место встречи производителей кино, телевидения и рекламы уже который год собирает более 200 спикеров и делегатов со всего мира для обмена опытом и предложениями в сфере кинопроизводства. Как единственное мероприятие в Великобритании, где принимают участие крупные кинокомпании из более чем 80 стран, «Focus-Location Guide» играет решающую роль в выборе локаций к предстоящим кинопроектам.
Чтобы убедиться, что она полностью соответствует отрасли программа «Focus-Location Guide» разработана в консультации с ведущими организациями, включая Британский институт кинематографии, Британскую кинокомиссию, Ассоциацию продюсеров рекламы, Производственную гильдию, «Creative Skillset», Союз кинематографических компаний Великобритании, «Creative Europe Media Desk UK» и «Women in Film and TV». В этом году Узбекистану представилась возможность стать частью этого мероприятия, продемонстрировать потенциал страны на рынке международных кинопроектов, а также принять участие в семинарах, мастер-классах и посетить лекции лучших спикеров в отрасли производства кино и телевидения.
Так же в рамках международной выставки представители Национальной кинокомиссии провели встречи со специалистами таких мировых кинокомпаний, как «Action Plus Media», «A Infinity A Films», «Directors Guild of America», «Film LBBD» и где были обсуждены преимущества съемок в Узбекистане и перспективы совместных проектов. «Мы очень рады приветствовать Узбекистан на нашей выставке. Очень заметен прогресс страны в сфере кинотуризма.
С запуском системы «rebate» страна станет большим открытием для западной киноиндустрии. Разнообразие ландшафтов, хорошие специалисты и ввод системы «rebate» – у страны большой потенциал в сфере кинопроизводства», – отметила Клара Ли, главный менеджер «Focus-Location Guide». Презентация, состоявшаяся 4 декабря на стенде Узбекистана, ознакомила участников выставки и заинтересованных кинопроизводителей с системой «rebate» направленных на развитие сотрудничества с зарубежными кинокомпаниями.
В этом году Национальная кинокомиссия Узбекистана в целях продвижения отечественных кинолокаций и кинотуризма приняла участие в крупных международных киномероприятиях таких как «European Film Market» (Berlinale), «Marché Du Film» (Festival De Cannes), «FILMART» (Hong Kong International Film & TV Market), «Asian Film Market» (Busan IFF), «American Film Market», «Hainan Island IFF» и «Focus-Location Guide». Напомним, что организация национальных павильонов в международных киномероприятиях реализуеться во исполнение указа главы государства «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан».