Бруссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шерикчилик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимнинг лойиҳаси бўйича музокаралар бўлиб ўтади
2019 йилнинг 10 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Дилшод Ахатов бошчилигидаги мамлакатимизнинг турли вазирлик ва идоралари вакилларидан таркиб топган делегация Бруссель шаҳрига етиб боради.
Ташрифнинг мақсади 11-13-декабрь кунлари Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шерикчилик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲБ) лойиҳаси бўйича музокараларнинг 4-раундини ўтказиш ҳисобланади.
Сиёсий, секториал ва савдо масалалари бўйича Ўзбекистон-Европа ишчи гуруҳлари қатор маслаҳатлашувлар, жумладан видео-конференциялар орқали учрашувлар ўтказди ва уларнинг якунларига кўра қайд этилган битим лойиҳасининг турли жабҳалари бўйича англашувга эришди.

В г.Брюсселе состоятся переговоры по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Евросоюзом
10 декабря 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Министра иностранных дел Дилшодом Ахатовым и в составе представителей различных министерств и ведомств нашей страны прибывает в г.Брюссель.
Целью визита является проведение 4-го раунда переговоров по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) между Республикой Узбекистан и Европейским союзом, которые пройдут 11-13 декабря. За истекший с первого раунда период сторонам удалось согласовать многие важные пункты данного документа.
Узбекско-европейские рабочие группы по политическим, секторальным и торговым вопросам провели серию консультаций, в том числе посредством видео-конференции, по итогам которых достигли взаимопонимания по различным аспектам проекта указанного соглашения.