Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашишда халқаро ҳамкорлик кенгайтирилмоқда
2019 йил 10 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаеванинг Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Джон МакГрегор билан учрашуви бўлиб ўтди.
Унда  Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг устувор вазифаларидан келиб чиққан ҳолда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Хусусан, мигрантларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш борасида ҳамкорликда амалга оширилаётган ишлар, мазкур йўналишда Миллий комиссиянинг 2020 йилда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти билан ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.
Жумладан, 2020 йилда одам савдоси ва мажбурий меҳнатнинг олдини олиш, мигрантларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш борасида ўзаро ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалиётга татбиқ этиш бўйича дастур ишлаб чиқишга келишиб олинди. Дастурда ушбу йўналишларда миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш, бу борадаги ташкилий-маъмурий чоралар, соҳада кадрлар тайёрлаш, мутахассисларнинг малакасини ошириш ҳамда халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга оид аниқ вазифалар белгиланиши назарда тутилган.

Расширяется международное сотрудничество в противодействии торговле людьми и принудительнеому труду
10 декабря 2019 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с Координатором проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане Джоном МакГрегором.
В ходе встречи обсуждены вопросы по дальнейшему расширению  сотрудничества с международными организациями исходя из приоритетных задач Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
В частности, состоялся обмен мнениями относительно  осуществляемой совместной работы по обеспечению прав и интересов мингрантов, дальнейшему развитию в 2020 году взаимодействия Национальной комиссии с ОБСЕ в данном направлении.
Так, достигнуто соглашение о разработке в 2020 году программы по внедрению в практику совместных проектов по предупреждению торговли людьми и принудительного труда, обеспечению прав и интересов мигрантов. В программе определяются организационно-административные меры по дальнейшему совершенствованию национального законодательства, конкретные задачи по подготовке кадров в данной сфере, повышению квалификации специалистов и развитию международного сотрудничества.