Халқаро экспертлар билан икки томонлама учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигида одам савдосига қарши курашиш бўйича қонун ҳужжатларини ишлаб чиқишда халқаро тажрибани, одам савдоси жинояти қурбонларини аниқлаш ва уларга мурожаат этиш механизмини ўрганиш мақсадида халқаро экспертлар билан икки томонлама учрашув ўтказилди.
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори кўмагида ташкил этилган мазкур тадбирда вазирлик масъул ходимлари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ва Олий суди вакиллари, шунингдек, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг одам савдосига қарши кураш бўйича маслаҳатчиси Т.Котляренко, Швеция Ташқи ишлар вазирлигининг махсус топшириқлар бўйича элчиси Пер-Андерс Санессон, халқаро экспертлар Кевин Хайленд, Дмитро Каплун ва бошқалар иштирок этди.
Меҳмонларга мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва ўзгаришлар, шунингдек, меҳнат миграциясини тартибга солиш чора-тадбирлари, одам савдоси билан боғлиқ жиноятларнинг сабаб ва омилларини аниқлаш ҳамда йўқ қилишга қаратилган тадқиқотлар тўғрисида сўзлаб берилди. Сўнгги йилларда одам савдосига қарши курашиш ушбу турдаги жиноятларнинг олдини олиш бўйича янги чора-тартибларни амалга жорий этиш ва аҳоли ўртасида тушунтириш ишларини олиб бориш орқали кучайтирилди. Одам савдосига қарши миллий қонунчиликка одам савдоси қурбонларини аниқлаш ва уларда жабрланувчиларни халқаро стандартларга мувофиқ тарзда топшириш механизмининг киритилиши муҳим янгиликлардан бири бўлди.
Экспертлар муҳокама қилинга мавзуга доир қонуности ҳужжатларини ишлаб чиқиш, такомиллаштиришда ёрдам беришга тайёр эканликларини билдиришди.

Состоялась двусторонняя встреча с международными экспертами БДИПЧ ОБСЕ
Ответственными сотрудниками МВД Республики Узбекистан при поддержке Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане проведена двусторонняя встреча с международными экспертами по изучению международного опыта в сфере разработки законодательства по противодействию торговле людьми, а также механизма идентификации и перенаправления жертв подобных преступлений.
На встрече также принимали участие представители Генеральной прокуратуры и Верховного суда Республики Узбекистан, советник БДИПЧ по вопросам противодействия торговле людьми Т. Котляренко, международный эксперт по уголовному правосудию Кевин Хайленд, Посол по особым поручениям по вопросам противодействия торговле людьми МИД Швеции Пер-Андерс Санессон, международный эксперт Дмитро Каплун, ответственный сотрудник офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Л. Максудова и др.
Гостям рассказали об осуществляемых в стране реформах, преобразованиях, также о мерах по урегулированию трудовой миграции, проведении исследований, направленных на выявление и устранение причин и факторов совершения преступлений, связанных с торговлей людьми. В последние годы усилена деятельность по предупреждению преступлений данного вида путем внедрения новых мер профилактики преступности с привлечением общественности, проведению информационно-разъяснительных мероприятий среди населения.
Еще одним новшеством стало внесенное в национальное законодательство по противодействию торговле людьми дополнение, касающееся механизма идентификации и перенаправления жертв торговли людьми в соответствии с международными нормами.
Эксперты выразили готовность оказать содействие в разработке подзаконных актов по идентификации и перенаправлению жертв торговли людьми.