Туризм соҳасидаги ходимларга қўйиладиган талаблар стандартлари ишлаб чиқилди
Ўзбекистон Республикасида туризм тармоғи жадал ривожланаётган бир вақтда меҳмонхона ва бошқа жойлаштириш воситалари, ресторанлар, туристик-экскурсия, овқатланиш, тоғ чанғиси трассалари ва пляжларда хизмат кўрсатувчи ходимларни тайёрлаш муҳим аҳамиятга эга.
Юқорида қайд этилган хизматлар Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги “Туризм хизматларини сертификатлаштириш маркази” давлат унитар корхонаси (ДУК) томонидан сертификатлаштирилиши лозим.
Бугунга келиб, туризм соҳасидаги ходимларга доир талабларни белгилайдиган Oʻz DSt 3417:2019 “Туризм хизматлари. Жойлаштириш воситаларида хизмат кўрсатадиган ходимларга доир умумий талаблар” ва Oʻz DSt 3418:2019 “Туризм хизматлари. Туроператор ва турагентлар ходимларига доир умумий талаблар” давлат стандартлари ишлаб чиқилди.
Ходимларга доир умумий талабларни қуйидагича белгиланади: -  базавий профессионал тайёргарлик; -  эгаллаб турган лавозимига мувофиқ амалий тажриба; -  меҳнат қонунчилиги асосларини билиш; -  тегишли фаолиятда стандарт ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга риоя  қилиш; -  профессионал одоб-ахлоқни билиш ва унга риоя қилиш; -  юқори тезкорлик ва очиқлик; -  сайёҳлар хавфсизлигини таъминлайдиган хизматлар билан доимий ҳамкорликка тайёр туриш; -  биринчи тиббий ёрдам кўрсата олиш ва жисмоний имконияти чекланган шахсларга хизмат кўрсатиш вақтида махсус билим ва кўникмалага эга бўлиш; -  хорижий тилларни ёки кўп ишлатиладиган мулоқот тилларини билиш.
Ҳар бир тоифадаги ходимлар учун муайян функционал мажбуриятлар ҳуқуқ ва малака талаблари кўрсатиб ўтилган лавозим йўриқномаларида акс эттирилади. Ходимлар республикамиз ва чет эл олий ўқув юртларида, шунингдек, фаолият соҳасига қараб коллежлар ва махсус курсларда базавий таълимни олишади.
Туризм соҳасида хизмат кўрсатадиган ходимларга доир талаблар биринчи навбатда меҳмондўстликка асосланади. Бу, айниқса, бизнинг мамлакатимизга тааллуқлидир, зеро Ўзбекистон ўзининг меҳмондўстлиги билан машҳур. Туризм ва меҳмондўстликни алоҳида кўриб чиқиш мумкин эмас. Туристлар ўз саёҳати мақсадидан келиб чиққан ҳолда турли хизматларнинг истеъмолчиси ҳисобланади. Ходимларнинг фаолияти нафақат туристларнинг, балки барча истеъмолчиларнинг эҳтиёжларини қаноатлантиришга қаратилган бўлиши керак. Меҳмондўстлик соҳаси хизматларнинг турли фаолият доираларини ўз ичига олади – туризм (чиқиш, кириш, ички, экстремал, маълумот олиш ва б.), дам олиш, шу жумладан санаторий-курорт даволаш, меҳмонхона ва ресторан бизнеси, умумий овқатланиш, маданий дам олиш тадбирлари (танловлар, кўргазмалар, музейлар, анжуманлар, экскурсиялар ва бошқалар).
Ходимлар туризм соҳасидаги энг муҳим ресурс ҳисобланади ва истеъмолчиларнинг хизматлардан қаноатланиши уларнинг лаёқатлилиги, самимийлиги ҳамда профессионаллигига боғлиқдир.
Шу сабабли ходимларга қўйиладиган талабларни белгиловчи ушбу давлат стандартларида хизмат кўрсатувчи ходимларни баҳолаш мезонлари мавжуд. Фаолият турига қараб хизмат кўрсатиш вақтида хавфларни идентификация қилиш ва хавфларни мақбул даражагача камайтириш ёки салбий таъсирнинг олдини олиш мақсадида хавфларга жавоб бериш тартиб-таомилларига эга бўлиш лозим.
Туроператор фаолиятининг тажрибасига қараб ходимларни баҳолаш тартиб-таомили ишлаб чиқилади, унга мувофиқ ишчи гуруҳ ҳар бир ходимни баҳолайди. Режалаштирилган даврда ички баҳолашни ўтказиш ва ўз фаолиятини таҳлил қилиш мақсадга мувофиқдир. Бу фаолиятнинг кучли ва заиф томонларини баҳолашга имкон беради. Якуний натижа – иш фаолиятини яхшилаш бўйича чораларни ишлаб чиқиш.

Разработаны стандарты требований к персоналу в сфере туризма
В свете ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан важным аспектом является подготовка персонала, оказывающего услуги гостиниц и других средств размещения, ресторанов, туристско-экскурсионные, общественного питания, по обслуживанию горнолыжных трасс и пляжей и другие.
Выше указанные услуги подлежат обязательной и добровольной сертификации, которую осуществляет ГУП «Центр сертификации туристских услуг. «Центром» совместно с Техническим Комитетом по стандартизации в области туризма разработаны и введены в действие ряд государственных стандартов Республики Узбекистан, регламентирующих требования к оказываемым услугам туристской индустрии.
В настоящее время разработаны государственные стандарты Oʻz DSt 3417:2019 «Туристские услуги. Общие требования к обслуживающему персоналу средств размещения» и Oʻz DSt 3418:2019 «Туристские услуги. Общие требования к персоналу туроператоров и турагентов», в которых определены требования к персоналу туристской индустрии.
Можно выделить общие требования к персоналу:   -  базовая профессиональная подготовка; -  практический опыт в соответствии с занимаемой должностью; -  знание основ трудового законодательства; -  соблюдение стандартов и нормативно-правовых актов в соответствующей деятельности; -  знание и соблюдение профессиональной этики поведения; -  высокая оперативность и коммуникабельность; -  готовность к постоянному сотрудничеству со службами, обеспечивающими безопасность туристов; -  умение оказывать первую медицинскую помощь и обладать специальными знаниями и умением при оказании услуг лицам с ограниченными физическими возможностями; -  знание иностранных языков или наиболее часто употребляемого языка общения.
Конкретные функциональные обязанности для каждой категории персонала отражены в должностных инструкциях, где также указаны права и квалификационные требования.   Базовое образование персонал получает в высших учебных заведениях Республики и за рубежом, а также колледжах и специализированных курсах в зависимости от сферы деятельности. Требования к обслуживающему персоналу в индустрии туризма в первую очередь базируется на гостеприимстве. Особенно это относится к нашей республике. Узбекистан всегда славился гостеприимством. Гостеприимство трактуется как любезный прием гостей, радушное отношение к гостям. Туризм и гостеприимность нельзя рассматривать отдельно. Туристы являются потребителями разнообразных услуг в зависимости от целей их путешествия.
Деятельность персонала должна быть направлена на удовлетворение потребностей не только туристов, но и потребителей вообще. Индустрия гостеприимства включает различные сферы деятельности услуг - это туризм (въездной, выездной, внутренний, экстремальный, познавательный и др.), отдых, включая санаторно-курортное лечение, гостиничный и ресторанный бизнес, общественное питание, организацию культурных мероприятий (конкурсов, выставок, музеев, конференций, экскурсионную деятельность и другие).
Персонал, важнейший ресурс в сфере туристской индустрии и от его компетентности, доброжелательности, профессионализма зависит удовлетворенность потребителей услуг. В связи с чем, настоящие государственные стандарты, определяющие требования к персоналу содержат критерии оценки обслуживающего персонала. Необходимо идентифицировать риски при оказании услуг в зависимости от заявленной деятельности и иметь процедуры для реагирования на риски с целью их минимизации до приемлемого уровня или вообще исключения негативного влияния.
В зависимости от опыта деятельности туроператора разрабатывается процедура оценки персонала, в соответствии с которой, например, Рабочая группа и оценивает каждого сотрудника. Желательно в запланированные периоды проводить внутреннюю самооценку и анализ собственной деятельности, что позволит оценить сильные и слабые стороны в деятельности. Конечный итог - разработка мероприятий по улучшению деятельности.