Самарқанд вилоятининг туристик салоҳиятига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди
30 ноябрь куни Самарқанд вилояти "Матбуот уйи" биносида ОАВ вакиллари иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Учрашувда вилоят ҳокимининг туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Ботиржон Нуруллаев сўзга чиқиб, ўтган давр мобайнида туризм соҳасида амалга оширилган ишлар ҳақида сўзлаб берди. Анжуман давомида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 30 сентабрдаги "Самарқанд вилоятининг сайёҳлик салоҳиятидан самарали фойдаланиш ва уни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги 828-сонли қарори ижроси юзасидан вилоятда амалга оширилаётган ишларга алоҳида эътибор қаратилди.
“Бугунги кунда вилоятда 562 та туристик намойиш этиш объектлари, 142 та меҳмонхона (5949 ўрин) ва 135 та оилавий уй мехмонхоналари (1207 ўрин), 170 та туроператорлик субъектлари фаолият кўрсатмоқда. Шу билан биргаликда, 227 та туристик классдаги автотранспорт воситалари, 230 та гид-таржимонлар сайёҳларга хизмат кўрсатмоқда”, - деди Нуруллаев.
Бундан ташқари, январь-октябрь ойлари давомида 1446 ўринга эга бўлган 27 та меҳмонхона, 43 та туроператорлик субъекти ташкил қилингани, 26 та туристик классдаги автобус ва 46 та микроавтобуслар олиб келингани, шу билан бирга, 8 (жами 11 та) туристик ахборот маркази ташкил этилгани таъкидланди. “Жорий йилнинг январь-октябрь ойларининг ўзида 57 та (жами 92 та) йўл кўрсаткичлари ва белгилари ҳамда Самарқанд вилояти ҳудуди туристик объектларида 40 та (жами 101 та) ва йўл бўйларида 18 та (жами 21 та) янги санитария-гигиена шохобчалари ташкил этилди”, - қўшимча қилди вилоят ҳокимининг туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари.
Шунингдек, Батиржон Нуруллаев мазкур қарор ижроси ҳамда вилоятда туризмни ривожлантиришнинг бошқа жиҳатлари тўғрисида оммавий ахборот воситалари вакилларини қизиқтирган саволларга жавоб берди.

Состоялась пресс-конференция, посвященная туристическому потенциалу Самаркандской области
В ходе встречи выступил заместитель хокима по развитию туризма Ботиржон Нуруллаев. Он рассказал о потенциале, развитии, а так же о проделанной работе в туристической отрасли за последний период. Особое внимание во время конференции было уделено постановлению Кабинета Министров № 828 «О дополнительных мерах по эффективному использованию туристического потенциала Самаркандской области и его развитию».
Ботиржон Нуруллаев рассказал о работе, которая выполняется, в целях обеспечения исполнения данного постановления. Состоялась пресс-конференция, посвященная туристическому потенциалу Самаркандской области “На сегодняшний день в Самаркандской области действуют 562 туристических демонстрационных объекта, 142 гостиницы (5949 мест) и 135 гостевых домов (1207 мест), 170 туроператорских субъектов.
Вместе с этим, обслуживают туристов 227 автотранспортных средств туристического класса и 230 гидов-переводчиков”, - сказал Нуруллаев. Кроме этого, было отмечено что за январь-октябрь месяцы построены 27 гостиниц в которых имеется 1446 мест, созданы 43 туроператорских субъекта, привезены 26 автобусов туристического класса и 46 микроавтобусов, вместе с этим организовано 8 (всего 11) туристических информационных центров.
“Только за январь-октябрь месяцы было создано 57 (всего 92) дорожных указателей и знаков, а также 40 (всего 101) санитарно-гигиенических пунктов в туристических объектах Самаркандской области и 18 (всего 21) у дорог”, - добавил заместитель хокима области по развитию туризма. Также представителям СМИ была предоставлена возможность задавать вопросы по остальным аспектам в развитии туризма.