Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати ютуқлари намойиши
“Ўзэкспомарказ” миллий кўргазмалар залида 27 ноябрь куни қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати бўйича “UzAgroExpo – 2019” “UzProdExpo – 2019” XV халқаро кўргазмалари очилди.
Мазкур кўргазмалар “Internetional Expo Group” компанияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси, Тошкент шаҳар ҳокимлиги кўмагида ташкил этилди.
Кўргазмалар иштирокчиларининг 80 фоизи Германия, Франция, Нидерландия, Испания, Туркия, Хитой, Корея Республикаси, Россия, Беларусь, Қозоғистон, Эрон, Исроил, Чехия, Украина, Грузия, Латвия, Молдова, Шри-Ланка каби мамлакатлардан келган 150 га яқин хорижий компаниялардир.
Тадбирларнинг очилишида чет эл бизнес вакилларининг Ўзбекистон бозорига қизиқиши ортиб бораётгани, маҳаллий ҳамкорлар билан алоқаларни кенгайтиришдан манфаатдор экани таъкидланди.
Анъанавий “UzAgroExpo” халқаро кўргазмаси Осиё ва Европа минтақасида қишлоқ хўжалиги саноатига бағишланган йирик тадбирлардан биридир. Бу йилги кўргазмада замонавий қишлоқ хўжалиги техникалари, асбоб-ускуна ва эҳтиёт қисмлар, технологик материаллар, иссиқхона хўжаликлари, чорвачилик, паррандачилик, дон саноати технологиялари намойиш этилмоқда. Улардан бири Тошкент шаҳридаги “Экосув» компанияси тақдим этаётган тупроқ ости томчилатиб суғориш тизимидир. Мазкур технология кўргазма иштирокчиларида қизиқиш уйғотмоқда.
– Ушбу технологиянинг афзаллиги шундаки, уни қўллаш орқали сувни 80 фоизгача, ўғитни 70 фоизгача тежаш мумкин, механизация харажати ҳам қисқаради, – дейди компания директори ўринбосари Икром Ҳасанов. – Тупроқ ости томчилатиб суғориш тизими бир марта ўрнатилади, мавсум тугагандан сўнг уни йиғиб олишга зарурат йўқ, 20 йилгача фойдаланиш мумкин. Мазкур тизим орқали бир нафар сувчи бир кеча-кундузда ўн гектар ерни суғориши мумкин.
“UzProdExpo – 2019” экспозицияларида озиқ-овқат маҳсулотлари билан бирга қайта ишлаш, совутиш, қадоқлаш технологиялари, ускуналар намойиш этилмоқда. Россия экспорт маркази қўмагида Воронеж, Пенза, Брянск вилоятлари, Олтой, Ставрополь ўлкалари, Бошқирдистон Республикаси стендлари ҳам ташкил этилган бўлиб, улар янада гавжум.
Беларусь Республикаси стендида мазкур мамлакат етакчи компания ва корхоналари томонидан ишлаб чиқарилган озиқ-овқат маҳсулотларининг сифатини баҳолаш имконияти яратилган.
– Мамлакатимиз компаниялари мазкур кўргазмаларда ҳар йили иштирок этади, – дейди Беларусь Савдо-саноат палатаси директори Евгений Введенский. – Кейинги йилларда Ўзбекистонда бизнес соҳаси янада эркинлашди, мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлиги ошмоқда. Мазкур жараён, қолаверса, давлатларимиз раҳбарлари ўртасидаги дўстона муносабатлар Ўзбекистон – Беларусь ишбилармон доираларининг ўзаро ҳамкорлигини янада мустаҳкамламоқда. Биз “UzAgroExpo – 2019” ва “UzProdExpo – 2019” доирасида ана шу ҳамкорликни янги йўналишлар бўйича ҳам кенгайтириш имконияти кўплигига ишонч ҳосил қилдик.
Кўргазмалар 29 ноябрга қадар давом этади. Улар доирасида маҳаллий ва хорижий тадбиркорлар учун махсус семинарлар ташкил этилади.

Демонстрация достижений сельского хозяйства и пищевой промышленности
В Национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" 27 ноября открылись XV международные выставки сельского хозяйства “UzAgroExpo – 2019” и пищевой промышленности “UzProdExpo – 2019”.
Выставки организованы компанией “Internetional Expo Group” при поддержке Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, Совета фермерских, дехканских хозяйства и владельцев приусадебных земель, холдинговой компании “Узбекозиковкатхолдинг”, хокимията города Ташкента.
80 процентов участников выставок составляют почти 150 зарубежных компаний из Германии, Франции, Нидерландов, Испании, Турции, Китая, Республики Корея, России, Беларуси, Казахстана, Ирана, Израиля, Чехии, Украины, Грузии, Латвии, Молдовы, Шри-Ланки и других стран.
На открытии выставок отмечалось, что у зарубежных представителей бизнеса усиливается интерес к рынку Узбекистана, они заинтересованны в расширении связей с местными партнерами.
Традиционная международная выставка “UzAgroExpo" - одно из крупнейших мероприятий в Азии и Европе, посвященных сельскохозяйственному производству. На выставке нынешнего года представлены современная сельскохозяйственная техника, оборудование, запасные части, технологические материалы, технологии тепличного хозяйства, животноводства, птицеводства, зерновой промышленности. Так, ташкентская компания "Экосув" представляет систему подпочвенного капельного орошения, которая вызывает большой интерес у участников выставки.
- Преимущество этой технологии заключается в том, что при ее использовании можно сэкономить до 80 процентов воды, до 70 процентов удобрений, сократить расходы на механизацию процессов, - говорит заместитель директора компании Икром Хасанов. - Система подпочвенного капельного орошения устанавливается один раз и не требует сборки после окончания сезона, может прослужить до 20 лет. Используя эту систему, один поливальщик может оросить десять гектаров земли за один день.
В экспозициях “UzProdExpo – 2019” демонстрируются не только продовольственные продукты, но и технологии переработки, охлаждения, расфасовки, различные устройства. При поддержке Российского экспортного центра организованы стенды Воронежской, Пензенской, Брянской областей, Алтайского, Ставропольского краев, Республики Башкортостан, возле которых множество посетителей.
На стенде Республики Беларусь можно оценить качество пищевых продуктов, произведенных ведущими компаниями и предприятиями этой страны.
- Компании нашей страны ежегодно участвуют в этих выставках, - говорит директор выставочного унитарного предприятия "Белинтерэкспо" Белорусской торгово-промышленной палаты Евгений Введенский. - В последние годы в Узбекистане значительно либерализована бизнес-сфера, повышается инвестиционная привлекательность страны. Данный процесс, а также дружественные отношения между лидерами наших стран еще больше укрепляют взаимовыгодное сотрудничество между представителями деловых кругов Узбекистана и Беларуси. В рамках “UzAgroExpo – 2019” и “UzProdExpo – 2019” мы убедились в наличии широких возможностей для расширения данного сотрудничества и в новых направлениях.
Выставки продлятся до 29 ноября. В рамках мероприятий для отечественных и зарубежных предпринимателей будут организованы специальные семинары.