Аҳолини рўйхатга олиш бўйича халқаро тажриба ўрганилмоқда​
Тошкентда 27 ноябрь куни МДҲ Давлатлараро статистика қўмитаси, БМТ Аҳолишунослик жамғармаси (ЮНФПА) ва Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси ҳамкорлигида “Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатларда аҳолини рўйхатга олиш: 2020 йил давраси” мавзуида халқаро семинар бўлиб ўтди.
Унда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, етакчи илмий марказлар тадқиқотчилари, олимлар, маҳаллий ва хорижий экспертлар, мутахассислар, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Бугунги кунда МДҲ мамлакатларида аҳолини рўйхатга олиш бўйича муҳокамалар олиб борилмоқда. Жумладан, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 5 февралдаги “Ўзбекистон Республикасида 2022 йилда аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, 2022 йилда мамлакатимиз замонавий тарихида биринчи марта аҳолини рўйхатга олиш ўтказилиши белгиланган.
Маълумки, Ўзбекистонда аҳолини рўйхатга олиш сўнгги 30 йилда биринчи марта ўтказилмоқда. Шунга кўра, рўйхатга олиш дастурларига киритиш учун кўрсаткичлар, саволлар тарифи ва уларни тўлдириш учун услубий кўрсатмалар Ҳамдўстликка аъзо давлатлар статистика идоралари билан келишилди. Бу минтақада аҳолининг фаол ҳаракатланиши учун муҳим бўлган миграция ҳажми ва оқими тўғрисида солиштирма маълумотларни олиш ва Ҳамдўстлик мамлакатлари нуфусининг умумий ишчи кучини баҳолаш имконини беради.
Тадбирда жорий йил октябрь ойида Озарбайжон ва Беларусь Республикаларида ўтказилган аҳолини рўйхатга олишнинг дастлабки натижалари, мамлакатимиз ва Ҳамдўстликка аъзо бошқа давлатларда аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик жараёни, шунингдек, барқарор ривожланиш мақсадларини мониторинг қилиш учун аҳолини рўйхатга олиш ахборот манбалари имкониятлари ҳақида сўз юритилди.
– Ўзбекистонда охирги марта аҳолини рўйхатга олиш 1989 йилда ўтказилган, – дейди Давлат статистика қўмитаси масъул ходими Шерзод Дўснаев. – Бугунги кунда аҳолини рўйхатга олиш имкониятлари кенгайди. Замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ва маълумотларни тўплашнинг рақамли усулларидан кенг фойдаланиш, электрон харита ва анкеталар, интернет, маъмурий маълумотлар манбалари шулар жумласидан. Мазкур халқаро семинар Ҳамдўстлик мамлакатлари статистика идоралари мутахассислари учун ўзаро тажриба алмашиш имконини беради, аъзо давлатларнинг статистик салоҳиятини мустаҳкамлашга ҳисса қўшади.

Изучается международный опыт по проведению переписи населения​
В Ташкенте 27 ноября совместно с Межгосударственным статистическим комитетом СНГ, Фондом народонаселения ООН (ЮНФПА) и Государственным комитетом по статистике Республики Узбекистан организован международный семинар на тему «Перепись населения в государствах-членах Содружества Независимых Государств: раунд 2020 года».
В нем приняли участие представители государственных и общественных организаций, исследователи ведущих научных центров, ученые, местные и зарубежные эксперты, работники средств массовой информации.
В настоящее время проводятся переговоры по организации переписи населения в странах СНГ. В частности, в соответствии с Указом Президента Шавката Мирзиёева «Об утверждении Концепции проведения в 2020 году переписи населения в Республике Узбекистан» в 2022 году впервые в современной истории нашей страны предусматривается проведение переписи населения.
Как известно, в Узбекистане перепись населения проводится впервые за последние 30 лет. В соответствии с этим показатели для включения в программы переписи населения и методические указания по их заполнению были согласованы со статистическими ведомствами государств-членов Содружества. Это позволит получать сравнительные сведения об объеме и потоке миграции, оценить общую рабочую силу народонаселения стран Содружества.
На мероприятии речь шла о предварительных результатах переписи населения, проведенных в октябре текущего года в Азербайджане и Беларуси, процессе подготовки к переписи населения в других государствах-членах Содружества, а также возможностях источников информации по переписи населения для мониторинга Целей устойчивого развития
- В Узбекистане в последний раз перепись населения проводилась в 1989 году, - говорит ответственный работник Государственного комитета по статистике Республики Узбекистан Шерзод Дуснаев. - В настоящее время расширились возможности проведения переписи населения за счет широкого использования информационно-коммуникационных технологий и цифровых способов сбора данных, электронной карты и анкеты, источников административной информации. Данный международный семинар предоставил возможность для обмена опытом специалистам статистических ведомств стран Содружества, внес вклад в укрепление статистического потенциала государств-членов.