Ўзбекистон-Татаристон бизнес-форуми ва “В2В” музокаралари бўлиб ўтди
Президент Рустам Минниханов бошчилигидаги Татаристон делегациясининг ташрифи асносида, 2019 йил 26 ноябрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Ўзбекистон-Татаристон бизнес-форуми ва икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида "B2B" музокаралари бўлиб ўтди.
Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад икки томонлама савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш ва янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Форумда Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Элёр Ганиев, Татаристон Республикаси Бош вазири ўринбосари – саноат ва савдо вазири Альберт Каримов, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адхам Икромов, Россия Федерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Владимир Тюрденов хамда икки давлат етакчи компания вакиллари иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Элёр Ганиев ўз нутқида Татаристон ўзининг кучли иқтисодий, саноат, технологик, илмий-техникавий салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон-Россия минтақалараро ҳамкорлигини ривожлантиришда алоҳида ўрин тутишини таъкидлади. "Биз арзон нархларда турли хил сифатли маҳсулотларни, шу жумладан автомобиллар, енгил саноат маҳсулотларини таклиф этишга тайёрмиз", — деди Бош вазир ўринбосари. "Бу йил тўқимачилик саноатимизнинг экспорти қарийб икки миллиард долларни ташкил этади; 2025 йилга келиб экспорт ҳажмини камида этти миллиард долларга этказишни режалаштирмоқдамиз".
Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов ўз нутқида Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга минтақалараро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ва қўллаб-қувватлаш учун миннатдорлик изҳор этди ва қуйидагиларни таъкидлади: «Бугунги кунда Татаристоннинг иқтисодий салоҳиятини тақдим этаётганимиздан мамнунмиз. Бизнинг республикамиз Ўзбекистон билан ҳамкорликни ривожлантиришга катта аҳамият беради ва биз ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтиришдан мамнунмиз. Ўз навбатида биз бунга ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрмиз. Татаристон ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш ҳақида қисқача гапириб, бир қатор ижобий мисолларни келтирди. Бунга eтказиб беришни кенгайтириш ва Самарқандда "КАМАЗ" русумли юк автомобилларини йиғиш линиясини очиш, Татнефт ёқилғи қуйиш станциялари тармоғини кенгайтириш, ҲМС гуруҳи томонидан компрессор, насос ва нефт-газ ускуналарини этказиб бериш бўйича қатор лойиҳаларни амалга ошириш киради. Ўтган йили бизнинг савдо ҳажми 57 фоизга ўсди ва 146 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Жорий йилнинг 9 ойи якунларига кўра товар айланмаси амалда 2018 йилга нисбатан кўрсаткичга тенг бўлиб, 141 миллион АҚШ долларини ташкил этди ”, - деди Рустам Минниханов.
Татаристон ва Ўзбекистон 2019 йил охирига қадар ташқи савдо айланмаси ҳажмини чоракка оширадилар. Бунга икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий алоқаларни ривожлантириш бўйича "йўл харитаси" нинг амалга оширилиши кўмаклашмоқда. Бу ҳақда форумда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов маълум қилди. "Жорий йилнинг 9 ойи давомида товар айирбошлаш даражаси 2018 йил даражасига етди, бу савдо алоқаларини 25 фоизга оширишни англатади", деди Икромов. У Татаристон делегатсиясининг Ўзбекистонга ташрифи икки республика иқтисодиётининг янада ривожланишига ҳисса қўшишини таъкидлади.
Aдҳам Икромов шунингдек, бугун эрталаб Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов Самарқандда КАМАЗ автомобилларни йиғиш компаниясининг янги ишлаб чиқариш линиясининг очилиш маросимида иштирок этганини таъкидлаб ўтди. - "Мамлакатимизда аллақачон 2 мингта КАМАЗ юк машинаси ишлаб чиқарилган, энди уларни маҳаллийлаштириш имкониятига эгамиз", - деди Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси.
Форумда вазирлик ва идоралар вакиллари, шунингдек, «КАМАЗ» (оғир юк машиналари ишлаб чиқариш) ва «Узагросаноатхолдинг» ОАЖ (қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш) компанияларининг бир қатор тақдимотлари бўлиб ўтди.
Форум "ТАТНЕФТ" ва Резина буюмлар заводи, "ТАТНЕФТ" ва "Ўзбекнефтегаз" ОАЖ, ГМС Гроупнинг ва СФИ Манагемент Гроуп (Ўзбекистон) ҳамда "Татар-информ" ва Ўзбекистон Миллий агентлиги“ ЎзА ” ҳамкорлик меморандумларининг имзоланиши билан якунланди.
Бизнес-форум доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида “B2B” форматидаги музокаралар бўлиб ўтди. Унда вертолётлар, қишлоқ хўжалиги техникаси, нефт маҳсулотлари, автомобил шиналари, маиший кимёвий маҳсулотлар ва ҳалол маҳсулотлар этказиб бериш имкониятлари, Ўзбекистон-Татаристон савдо-иқтисодий алоқаларини янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. ҳамкорлик.
Ушбу бизнес форумда полимер қувурлар, совутиш ускуналари, тиббий асбоб-ускуналар, ўсимликларни етиштириш учун микробиологик препаратлар, дори-дармонлар, сувни тозалаш учун реагентлар, иссиқлик изоляцияси материаллари, дизел автомобиллари, насос ва компрессор ускуналари ишлаб чиқариш билан шуғулланадиган 20 дан ортиқ татар компанияларининг вакиллари шунингдек, муҳандислик, энергетика, инфратузилма, транспорт ва логистика соҳаларида фаолият юритувчи компаниялар иштирок этишди.

Состоялся Узбекско-Татарский бизнес форум и «В2В» переговоры с деловыми кругами двух стран
В рамках визита делегации Татарстана во главе с Президентом Рустамом Миннихановым 26 ноября 2019 года Торгово-промышленной палатой Узбекистана проведен Узбекско-Татарский деловой форум и «В2В» переговоры с деловыми кругами двух стран.
Основной целью данного мероприятия является обсуждение перспектив развития торгово-экономических и инвестиционных проектов между Татарстаном и Республикой Узбекистан.
На форуме выступили Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Эльёр Ганиев, заместитель Премьер-министра - Министр промышленности и торговли Республики Татарстан Альберт Каримов, Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Владимир Тюрденов, а также представители ведущих узбекских и татарских компаний.
В ходе своего выступления заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Эльёр Ганиев подчеркнул, что Татарстан занимает особое место в развитии узбекско-российского межрегионального сотрудничества — с учетом его мощного экономического, промышленно-технологического, научно-технического потенциала. ««Мы готовы предложить широкий перечень качественной продукции по доступным ценам, в том числе легковые автомобили, товары легкой промышленности», — сказал заместитель премьер-министра. — В этом году экспорт нашей текстильной отрасли составил порядка двух миллиардов долларов, к 2025 году планируем довести объем экспорта минимум до семи миллиардов долларов»
Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов в своём выступление выразил признательность за внимание и поддержку развития межрегионального сотрудничества Президенту Российской Федерации Владимиру Путину и Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву и отметил: «Мы рады представить сегодня экономический потенциал Татарстана. Наша республика придает большое значение развитию взаимодействия с Узбекистаном и будем рады расширению взаимовыгодных связей. Со своей стороны, готовы оказывать всяческое этому содействие». Далее он коротко рассказал о развитии взаимного сотрудничества Татарстана и Узбекистана и привел ряд положительных примеров. В том числе расширение поставок и открытие в Самарканде новую линию по сборке грузовых автомобилей КАМАЗ, расширение сети автозаправочных станций компании «Татнефть», реализация Группой ГМС ряда проектов по поставке компрессорного, насосного и нефтегазового оборудования. «В прошлом году объем нашего торгового оборота вырос на 57% и составил 146 млн долларов США. По итогам 9 месяцев этого года товарооборот практически сравнялся с общегодовым показателем 2018 года и составил 141 млн. долларов США», - подчеркнул Рустам Минниханов.
Татарстан и Узбекистан к концу 2019 года на четверть увеличат объем внешнего торгового оборота. Этому способствует реализация «дорожной карты» по развитию экономических связей между двумя республиками. Об этом сообщил председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов на форуме. «Товарооборот за 9 месяцев этого года уже достиг уровня 2018 года, значит, мы на 25% увеличим торговые взаимоотношения», — сказал Икрамов. Он отметил, что визит делегации Татарстана в Узбекистан будет способствовать дальнейшему развитию экономик двух республик.
Адхам Икрамов также напомнил, что сегодня утром Президент РТ Рустам Минниханов принял участие в церемонии открытия новой производственной линии компании по сборке автомобилей „КАМАЗ“ в Самарканде. «Уже 2 тысячи грузовиков „КАМАЗ“ выпущены в нашей стране, мы имеем возможности дальнейшей локализации», — подчеркнул председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
На форуме были представлены ряд презентаций от представителей министерств и ведомтсв, а также узбекских и татарских компаний таких как «КАМАЗ» (производство тяжелых грузовых автомобилей) и АО «Узагросаноатхолдинг» (производство техники для сельского хозяйства).
Форум завершился церемонией подписания Соглашений о сотрудничестве ПАО «Татнефть» с Заводом резинотехнических изделий, о сотрудничестве ПАО «Татнефть» с АО «Узбекнефтегаз», о сотрудничестве ГМС-Групп с SFI Management Group (Узбекистан) и Меморандума о сотрудничестве между информационным агентством «Татар-информ» и Национальным агентством Узбекистана «УзА».
В рамках бизнес форума состоялись переговоры между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» в ходе, которой были обсуждены возможность поставок вертолетов, сельскохозяйственной техники, нефтепродуктов, автомобильных шин, товаров бытовой химии и продуктов халяль, перспективы дальнейшего развития Узбекско-Татарского торгово-экономического сотрудничества.
В состав делегации вошли представители более 20 ведущих татарских компаний, которые занимаются производством полимерных труб, холодильной техники, медицинских приборов, микробиологических препаратов для растениеводства, лекарственных средств, реагентов для очистки воды, огнезащитных и теплоизоляционных материалов, дизельных автомобилей, насосного и компрессорного оборудования, а также компании работающие в сферах машиностроения, энергетики, инфраструктуры, транспорта и логистики.