Ўзбекистон Президенти Италия делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 ноябрь куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Италиянинг Ломбардия вилояти губернатори Аттилио Фонтана бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни кенгайтириш, жумладан, Италия ва Европа Иттифоқининг етакчи индустриал, интеллектуал ва маданий марказларидан бири бўлмиш Ломбардия билан амалий ҳамкорликни ривожлантиришнинг истиқболлари кўриб чиқилди.
Фаол ишбилармонлик алоқалари ва ўзаро алмашинувларни йўлга қўйиш, Италиянинг компания ва ташкилотлари билан савдо, инвестициялар, саноат технологиялари, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва туризм соҳаларида қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Ломбардиянинг таниқли университетлари билан юқори малакали, аввало, муҳандислик ихтисосликлари бўйича мутахассислар тайёрлаш борасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Олий даражадаги икки томонлама тадбирларга тайёргарлик кўриш доирасида мамлакатимиз ва Италиянинг ушбу ҳудуди ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана принял делегацию Италии
Сегодня, 22 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Италии во главе с губернатором региона Ломбардия Аттилио Фонтаной, находящуюся в нашей стране с визитом.
На встрече рассмотрены перспективы развития узбекско-итальянских многоплановых отношений, в том числе расширения практического сотрудничества с регионом Ломбардия – одним из ведущих индустриальных, интеллектуальных и культурных центров в Италии и Европейском союзе.
Отмечена важность налаживания интенсивных деловых контактов и обменов, реализации с итальянскими компаниями и организациями совместных программ и проектов в сферах торговли, инвестиций, промышленных технологий, сельского хозяйства, здравоохранения и туризма.
Особое внимание уделено взаимодействию с известными университетами Ломбардии в области подготовки высококвалифицированных специалистов, прежде всего
по инженерным специальностям.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по расширению взаимовыгодного сотрудничества между нашей страной и регионом Италии в рамках подготовки