Ўзбекистон Президенти Италия делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 ноябрь куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Италиянинг Ломбардия вилояти губернатори Аттилио Фонтана бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни кенгайтириш, жумладан, Италия ва Европа Иттифоқининг етакчи индустриал, интеллектуал ва маданий марказларидан бири бўлмиш Ломбардия билан амалий ҳамкорликни ривожлантиришнинг истиқболлари кўриб чиқилди.
Фаол ишбилармонлик алоқалари ва ўзаро алмашинувларни йўлга қўйиш, Италиянинг компания ва ташкилотлари билан савдо, инвестициялар, саноат технологиялари, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва туризм соҳаларида қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Ломбардиянинг таниқли университетлари билан юқори малакали, аввало, муҳандислик ихтисосликлари бўйича мутахассислар тайёрлаш борасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Олий даражадаги икки томонлама тадбирларга тайёргарлик кўриш доирасида мамлакатимиз ва Италиянинг ушбу ҳудуди ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

The President meets with Italian delegation
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has received an Italian delegation led by the Governor of the Lombardy region Attilio Fontana, who are on visit in our country.
The meeting helped discuss prospects of Uzbek-Italian multifaceted relations, including those pertinent to enhancing the practical cooperation with Lombardy, one of the leading industrial, intellectual and cultural centers in Italy and the European Union.
The significance of establishing intensive business contacts and exchanges was noted, as was that of implementing joint programs and projects with Italian companies and organizations in the fields of trade, investment, industrial technology, agriculture, healthcare and tourism.
Particular attention was paid to interaction with renowned universities of Lombardy in training highly qualified specialists, primarily in engineering areas.
An agreement has been reached on the adoption of a “roadmap” to expand mutually advantageous cooperation between our country and the Italian region in preparation for highest-level bilateral events.