Абадий дўстлик тараннуми
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида Туркманистон мустақиллигининг 28 йиллиги ҳамда Халқаро бағрикенглик кунига бағишланган маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
“Ўзбек – туркман халқлари ўртасидаги дўстлик-биродарлик муносабатлари тараққиётининг янги босқичи“ мавзусидаги мазкур тадбирга миллий маданий марказларнинг вакиллари, маданият ва санъат намояндалари, ёшлар, маънавият тарғиботчилари таклиф этилди.
Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Рустам Қурбонов, Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси вазифасини бажарувчи Насим Алимов ва бошқалар мамлакатимизда турли миллат ва элат вакиллари ўртасидаги дўстлик, аҳиллик ва ҳамжиҳатликни кўз қорачиғидек асраб-авайлаш борасидаги амалий интилишлар тинчлик ва осойишталикни, ижтимоий барқарорликни таъминлашда муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Туркман миллий маданий маркази юртимиздаги энг фаол жамоат тузилмаларидан саналади. Мазкур марказ томонидан ташкил этилаётган дўстлик фестиваллари, форумлар, концерт ва кўргазмалар, ранг-баранг ижодий лойиҳалар ёшларда истиқлол ғояларига садоқат, ватанпарварлик, фидойилик фазилатларининг мустаҳкам қарор топишида муҳим омил бўлмоқда.
– Азалдан халқларимиз бир дарёдан сув ичиши билан бирга қўшни, қуда-анда, қадрдон бўлган, – деди Тошкент шаҳридаги Туркман миллий маданий маркази раисининг ўринбосари Бибисора Ражапова. – Жонажон Ўзбекистонимизда етти тилда таълим олиб борилувчи мактаблар сафига туркман тилида билим берувчи ўқув даргоҳлари ҳам киради. Пойтахтимизда барпо этилган “Ашхобод“ сайлгоҳи бугун ҳамюртларимиз ҳордиқ чиқарадиган севимли масканга айланди. Ёзувчи ва шоирларимиз ўртасидаги ҳамкорлик кучаймоқда. Буларнинг барчаси дўстлик алоқаларимиз тобора янги ва юқори босқичга чиқиб бораётганидан дарак беради.
Тадбирда таниқли санъаткорлар, бадиий жамоалар, миллий маданият марказларининг ансамбллари, ёшлар ижросида истиқлолимиз, дўстлик, тинчлик ва осойишталик, самимий туйғуларни тараннум этувчи куй-қўшиқлар янгради.

Посвящено вечной дружбе
В Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялось культурно-просветительское мероприятие, посвященное 28-летию независимости Туркменистана и Международному дню толерантности.
На данное мероприятие под названием «Новый этап дружеских и братских взаимоотношений между узбекским и туркменским народами» были приглашены представители национальных культурных центров, деятели культуры и искусства, молодежь, пропагандисты духовности.
Председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Рустам Курбанов, исполняющий обязанности председателя правления Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана Насим Алимов и другие отметили, что практические шаги по бережному сохранению дружбы и согласия между представителями разных национальностей и народностей являются важными в обеспечении мира и спокойствия, социальной стабильности.
Туркменский национальный культурный центр Узбекистана является одной из самых активных общественных структур. Организуемые данным центром фестивали дружбы, форумы, концерты и выставки, разнообразные творческие проекты служат формированию у молодежи таких качеств, как верность идеям независимости, патриотизм, самоотверженность.
– Наши народы издревле пили воду из одной реки, были близкими соседями, братьями, - говорит заместитель председателя Туркменского национального культурного центра в Ташкенте Бибисора Ражапова. – В нашем родном Узбекистане имеются школы с обучением детей на семи языках, в том числе и туркменском. Построенный в столице парк «Ашхабад» стал любимым местом отдыха для горожан. Усиливается сотрудничество между нашими писателями и поэтами. Все это свидетельствует о том, что наши дружественные связи поднимаются на более высокий уровень.
На мероприятии в исполнении известных артистов, художественных коллективов, национальных культурных центров, молодежи прозвучали песни, посвященные миру и дружбе, искренним человеческим чувствам.