Пойтахтимизда “Ўзбекистонда болалар ва оилалар фаровонлигини таъминлашда ижтимоий ишни мустаҳкамлаш“ мавзусида халқаро форум ташкил этилди.
Республика болалар ижтимоий мослашуви маркази томонидан “Сен ёлғиз эмассан“ республика жамоатчилик болалар жамғармаси, “Оила“ илмий-амалий тадқиқот маркази, Халқ таълими, Соғлиқни сақлаш, Олий ва ўрта махсус таълим вазирликлари, Ўзбекистон Миллий университети, ЮНИСЕФ жамғармаси ваколатхонаси билан биргаликда ташкил этилган ушбу форум БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қабул қилинганининг 30 йиллигини нишонлаш арафасида ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси халқ таълими вазирининг ўринбосари Дилшод Кенжаев, “Сен ёлғиз эмассан“ республика жамоатчилик болалар жамғармаси директори Матлуба Охунова, ЮНИСЕФнинг юртимиздаги ваколатхонаси раҳбари Саша Грауманн, “Оила“ илмий-амалий тадқиқот маркази раҳбари Дилором Тошмуҳамедова, Республика болалар ижтимоий мослашуви маркази директори Васила Алимова ва бошқалар Ўзбекистонда оила, оналик ва болаликни ижтимоий муҳофазалаш масалаларига давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Дарҳақиқат, кейинги йилларда мамлакатимизда болалар, хотин-қизлар, оилаларни қўллаб-қувватлаш бўйича янгича асосдаги ёндашув йўлга қўйилди. Турли вазирлик ва идоралар, масъул ташкилот вакиллари жойларда бўлиб, маҳаллалар, хонадонлар, фуқаролар билан бевосита очиқ, ошкора, самимий мулоқот ўрнатишга, мавжуд камчиликларни атрофлича таҳлил этишга, уларнинг ечимини топишга катта эътибор қаратмоқда. Хотин-қизлар қўмитаси, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгаши, Ёшлар иттифоқи, “Оила“ илмий-амалий тадқиқот маркази, Республика Маънавият ва маърифат маркази, “Нуроний“ жамғармаси каби ташкилотлар бу борада узвий ҳамкорлик асосида иш олиб бораётир.
Болалар манфаатларини таъминлашда, уларни ижтимоий ҳимоялашда, васийликка олишда янгича механизмлар ишга солинмоқда. Бунда болаларнинг оилавий муҳитда тарбияланишига катта аҳамият қаратилмоқда. Мураккаб шароитдаги оилалар, уларда тарбияланаётган болаларга ҳар томонлама амалий, моддий, маънавий ёрдам кўрсатилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан жорий йилнинг ўзида ўтказилган “Меҳр“ операциялари қуролли тўқнашув авж олган давлатлардаги адашган фуқаролар, оилаларнинг гўдакларини Ўзбекистонга қайтаришда, уларга ҳар жиҳатдан кўмак кўрсатишда муҳим аҳамият касб этди.
Ёш авлод манфаатларини таъминлашга доир миллий қонунчилигимиз БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси мақсад-муддаоларига уйғундир. Айни пайтда юртимизда ота-она меҳридан бебаҳра қолган болаларнинг улғайиши, уларнинг таълим билан қамраб олиниши, жамиятга мослашиши йўлида кенг қамровли ишлар олиб борилмоқда. Республика болалар ижтимоий мослашуви маркази ҳамда “Сен ёлғиз эмассан“ республика жамоатчилик болалар жамғармаси томонидан эҳтиёжманд, тиббий имконияти чекланган ўғил-қизлар манфаатларини таъминлаш, улар саломатлигини асраш, ҳаётий кўникмалари, маънавий-ахлоқий фазилатлари тўғри шаклланиши учун барча саъй-ҳаракатлар сафарбар этилмоқда. Алоҳида эҳтиёжли ўғил-қизлар, уларнинг тақдири мазкур тузилмаларнинг доимий эътиборида бўлиб келмоқда.
– Ўзбекистонда қисқа вақт ичида ушбу форум мавзусига оид масалалар юзасидан салмоқли ютуқлар қўлга киритилгани билан табриклайман, – деди халқаро эксперт Стэла Григораш. – Дарҳақиқат, ўтган йилги форумдан буён мамлакатингизда кўплаб муваффақиятларга эришилди. Болалар институционал муассасалардан оилалар бағрига қайтарилмоқда. Айни дамда ушбу анжуман соҳага тааллуқли долзарб масалаларни муҳокама этиш, уларга ечим топишда ўзига хос майдон бўлиб хизмат қилади.
– Ўзбекистонда болалар ҳимояси, уларнинг истиқболи билан боғлиқ кўплаб ижобий қарорлар, ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинмоқда, – деди ЮНИСЕФнинг минтақавий офиси вакили Фенни Какама (Швейцария). – Шу билан бирга уларда белгиланган чораларнинг ҳаётда ўз ифодасини топиши ҳам ғоят муҳимдир. Ҳуқуқий ва ижтимоий соҳа вакиллари ўртасидаги ҳамкорликни янада кучайтириш, тизимда маълумотлар йиғиш ва тўплаш, оилалар билан узвий иш олиб боришни янада кучайтириш долзарбдир.
Тадбир иштирокчилари шўъбаларга бўлинган ҳолда болалар баркамол ривожланишининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашга оид амалдаги қонунчиликка ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, болалар ва оилаларга манзилли хизмат кўрсатиш бўйича энг яхши амалиётни танлаш, оилавий нотинчлик, ижтимоий етимлик ва болалар ўртасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, ижтимоий ишчилар, ижтимоий хизматни такомиллаштириш, васийлик тизимини ислоҳ этишда бир-бирига яқин касб мутахассислари ва парапрофессионалларнинг роли ва вазифаларини белгилаш ва бошқа тааллуқли масалаларни атрофлича муҳокама этишди.
Форумда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Элмира Боситхонова сўзга чиқди.

Благополучие детей и семей – актуальная задача ​
В столице организован международный форум на тему "Укрепление социальной работы в обеспечении благополучия детей и семей в Узбекистане".
Данный форум, организованный Республиканским центром социальной адаптации детей совместно с Республиканским общественным детским фондом "Сен ёлгиз эмассан", Научно-практическим исследовательским центром "Оила", министерствами народного образования, здравоохранения, высшего и среднего специального образования, Национальным университетом Узбекистана, представительством фонда ЮНИСЕФ в нашей стране, прошел в преддверии празднования 30-летия со дня принятия Конвенции ООН о правах ребенка.
Заместитель министра народного образования Республики Узбекистан Дилшод Кенжаев, директор Республиканского общественного детского фонда "Сен ёлгиз эмассан" Матлюба Ахунова, руководитель представительства ЮНИСЕФ в нашей стране Саша Грауманн, руководитель Научно-практического исследовательского центра "Оила" Дилором Ташмухамедова, директор Республиканского центра социальной адаптации детей Васила Алимова и другие отметили, что в Узбекистане вопрос социальной защиты семьи, материнства и детства поставлен на уровень государственной политики.
Действительно, в последние годы в нашей стране налажен новый подход к поддержке детей, женщин и семей. Представители различных министерств и ведомств, компетентных организаций выезжают на места и уделяют большое внимание налаживанию открытого и искреннего диалога с гражданами, детальному анализу имеющихся недостатков, поиску путей их устранения. Комитет женщин, Республиканский совет по координации деятельности органов самоуправления граждан, Союз молодежи, Научно-практический исследовательский центр "Оила", Республиканский центр духовности и просветительства, фонд "Нуроний" и другие организации действуют в этом направлении на основе тесного сотрудничества.
Применяются новые механизмы обеспечения интересов детей, их социальной защиты, опеки. При этом особое внимание уделяется воспитанию детей в семейной атмосфере. Семьям, находящимся в тяжелых условиях, воспитываемым в них детям оказывается всесторонняя материальная, моральная помощь.
Операции "Мехр", проведенные в текущем году по инициативе главы нашего государства, приобрели важное значение для возвращения детей граждан, семей, сбившихся с правильного пути, из стран, в которых происходят вооруженные конфликты, оказания им необходимой помощи.
Национальное законодательство, направленное на обеспечение интересов молодого поколения, соответствует целям и задачам Конвенции ООН о правах ребенка. В настоящее время в стране осуществляется широкомасштабная работа по воспитанию детей, лишенных родительской любви, охвату их образованием, адаптации. Республиканский центр социальной адаптации детей и Республиканский общественный детский фонд "Сен ёлгиз эмассан" направляют все усилия на защиту интересов нуждающихся детей, мальчиков и девочек с ограниченными физическими возможностями, охрану их здоровья, правильное формирование у них жизненных навыков, духовно-нравственных качеств. Особо нуждающиеся дети, их судьба находятся в поле постоянного внимания данных структур.
- Поздравляю Узбекистан с достижением за короткое время весомых результатов в вопросах, связанных с темой данного форума, - сказала международный эксперт Стэла Григораш. - Ваша страна достигла больших успехов после предыдущего форума. Дети возвращаются в семьи из институциональных учреждений. На сегодняшний день этот форум служит своеобразной площадкой для обсуждения актуальных вопросов, поиска их решений.
- В Узбекистане принимается множество положительных постановлений, правовых актов касательно защиты и будущего детей, - сказал представитель регионального офиса ЮНИСЕФ Фенни Какама (Швейцария). - Вместе с тем крайне важно, чтобы предусмотренные в них меры нашли свое отражение в жизни. Актуальными считаются дальнейшее усиление сотрудничества между представителями правовой и социальной сфер, сбор информации, работа непосредственно с семьями.
Участники мероприятия на секционных заседаниях подробно обсудили такие актуальные вопросы, как внесение изменений и дополнений в действующее законодательство об укреплении правовых основ гармоничного развития детей, выбор наилучшей практики оказания детям и семьям адресной помощи, предупреждение семейного неблагополучия, социального сиротства и правонарушений среди подростков, совершенствование профессионализма социальных работников и социального обслуживания, определение задач специалистов схожих профессий и парапрофессионалов в реформировании системы опекунства.
На форуме выступила заместитель Премьер-министра, председатель Комитета женщин Узбекистана Эльмира Баситханова.