Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг оралиқ сессияси
Жорий йилнинг 20 ноябрь куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) билан ҳамкорликда ташкил этилган оралиқ сессияси бўлиб ўтди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, ЕТТБнинг Марказий Осиё бўйича бошқарувчиси Б.Балванера, ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари А.Дракинос, шунингдек Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки,  Ислом тараққиёт банки вакиллари, Давлат активларини бошқариш агентлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ва Марказий банк раҳбарлари иштирок этишди.
Сессияда шунингдек British American Tobacco (Буюк Британия), JP Morgan Chase (АҚШ), CNPC (Хитой), KNOC (Жанубий Корея), «Лукойл» (Россия), Knauf (Германия), Carlsberg (Дания), Posco Daewoo (Жанубий Корея) ва бошқа шу каби Ўзбекистонда инвестиция фаолиятини амалга ошираётган ёки амалга оширишни режалаштираётган хорижий компаниялар раҳбарлари ҳам қатнашдилар. Бундан ташқари, Ernst&Young, KPMG, Deloitte, Pricewaterhouse Coopers, Dentons каби халқаро консалтинг агентликлари экспертлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилдилар.
Хорижий инвесторлар кенгашининг асосий вазифаси қулай инвестиция муҳитини яратишда, маҳаллий ҳамда хорижий тадбиркорларни иқтисодиётнинг устувор тармоқлари ва ҳудудларга рақобатбардош экспортбоп маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи замонавий корхоналарни ташкил этиш мақсадида сармоя киритишларини рағбатлантиришнинг самарали механизмларини шакллантиришда бевосита иштирок этишдан иборатдир.
Сессия очиқ мунозара шаклида ўтиб, унда инвесторлар ва давлат органлари ўртасидаги ўзаро фаолиятни такомиллаштириш, хусусийлаштириш жараёнининг қулай ва зарур ҳуқуқий, тартибга солувчи ва институционал асосларини яратиш, баҳолаш фаолияти ва корпоратив қонунчилик методологиясини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбирни очган сессия раҳбари С. Умурзаков ўзаро ишонч муҳитида қурилган ҳамда инновациявий ғояларни татбиқ қилиш ва истиқболли бизнес-ташаббусларни амалга оширишга имкон берувчи соғлом ва шаффоф ишбилармонлик муҳитини шакллантиришнинг муҳимлиги, бу эса ўз навбатида жаҳондаги  инвестициялар оқимида Ўзбекистоннинг ўрнини мустаҳкамлаш учун олиб борилаётган шиддатли халқаро рақобатли кураш шароитида салмоқли устунликка эга бўлиш имконини беришини таъкидлади.
У ҳукумат номидан қонунчилик базасини такомиллаштириш, ортиқча маъмурий тўсиқларни олиб ташлаш ва инфратузилмани ривожлантириш бўйича изчил ишларни давом эттириш нияти қатъийлигини билдирди.У, шунингдек, сессия иштирокчиларини банк-молия сектори ислоҳоти, давлат мулкини хусусийлаштириш жараёнларини тезлаштириш ва активларни баҳолашнинг холис усулларини жорий қилиш каби масалаларга эътибор қаратишга чақириб, бу иқтисодий ўзгаришларнинг ушбу босқичида Ўзбекистоннинг иқтисодий жозибадорлигини сезиларли даражада ошириш, инвестицияларнинг қўшимча ҳажмларини жалб қилиш, ва, умуман олганда, мамлакатнинг иқтисодий ўсиш кўрсаткичларини яхшилаш имконини беришини таъкидлади.
Шунингдек, сессия давомида ЕТТБ вакиллари ва маслаҳатчилари сўзга чиқиб, мамлакатда олиб борилаётган ўзгаришларнинг дадил ва жўшқинлигини юқори баҳолашди ва жаҳондаги бевосита инвестициялар ҳажми сўнгги уч йил мобайнида қисқараётган бир шароитда Марказий Осиё мамлакатларида инвестициявий фаолликнинг ижобий ўсиш тенденцияси мавжудлигини таъкидлаб ўтишди.
ЕТТБ маслаҳатчиси Г.Квирикашвили ўз чиқишида Кенгашнинг келгуси фаолияти истиқболлари, яъни унинг тузилиши хорижий инвесторларнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш ва  ишлаб чиқишга мўлжалланган очиқ платформага айлантирилиши борасидаги ўз қарашлари билан ўртоқлашди.  Кейинчалик эса, келиб тушаётган талабларнинг ўзига хос жиҳатларидан келиб чиққан ҳолда, Кенгаш Котибиятининг бевосита мувофиқлаштириши ёрдамида муайян ҳолатларни ўрганиш ва ечим ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳлар тузиб борилади. Ушбу формат Кенгаш фаолиятининг амалий аҳамиятини сезиларли тарзда ошириш имконини беради.
Сессия давомида шунингдек Кенгаш аъзолари бўлган хорижий тадбиркорлар ҳам сўзга чиқиб, ушбу тузилишнинг нафақат мамлакат миқёсидаги, балки  Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга оширишдаги ўзининг шахсий иштироки нуқтаи назаридан келиб чиққандаги роли ҳақидаги ўз фикрлари билан ҳам ўртоқлашишди.
Тадбир доирасида кун тартибига тааллуқли бўлган бир қатор амалий таклифлар ҳам илгари сурилди ва кўриб чиқилди.   Хусусан, ўзбек қонунчилигига "холдинг компанияси" деган таъриф, "тўғри солиққа тортиш" деган тушунча, акцияларнинг турли синфлари ва корпоратив ҳуқуқнинг умумжаҳон амалиётида кўп тарқалган бошқа концепцияларини киритиш ҳамда инвесторларга корпоратив сиёсатни белгилашда катта эгилувчанликни тақдим қилиш таклифи илгари сурилди.
Тижорат банкларини улардаги акцияларнинг назорат пакетларини манфаатдор инвесторларга сотиш орқали жадал суръатда хусусийлаштириш, шунингдек банкларнинг жорий фаолиятини банк тизимини рақамлаштириш ҳамда илғор маҳсулот ва амалиётларни жорий қилиш орқали оптималлаштиришнинг истиқболлилиги тўғрисида якдил қараш ишлаб чиқилди.
Хорижий тижорат ташкилотлари филиалларини таъсис этиш ва уларнинг фаолиятини юритишнинг ҳуқуқий асосини ишлаб чиқиш, хўжалик юритувчи субъектлар ҳақидаги тўлиқ ахборотни акс эттирувчи ва ҳар бир компаниянинг у ташкил этилгандан бошлаб амалга оширган фаолиятини ретроспектив жиҳатдан таҳлил қилиш имконини берувчи ягона электрон реестрни яратиш зарурати ҳам муҳокама қилинди.  Етакчи халқаро консалтинг компаниялари илгари сурилган ташаббуслар устида фаол иш олиб боришга қизиқиш билдиришди.
Тадбир натижасида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки ўртасида умумий қиймати 150 миллион АҚШ доллари тенг қуйидаги лойиҳалар бўйича кредит шартномалари имзоланди:
- Навоий ИЭСдан Бесопанда жойлашган 220 кВ электр узатиш тармоғини улаш/узиш пунктигача 177 км узунликдаги 500 кВ габаритдаги 220 кВ электр линиясини қуриш (кредит суммаси 96,1 млн. АҚШ доллари, "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" АЖ ижроия агентлиги);
- Қашқадарё вилояти Қарши шаҳри канализация тизимларини қайта таъмирлаш ва қурилиш ишлари (кредит миқдори 60,0, ижро этувчи агентлик - Уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги);
- Хоразм вилояти Ургенч, Хива ва Питнак шаҳарлари канализация тизимларининг қайта таъмирлаш ва қурилиш ишлари (кредит миқдори 90,0, ижро этувчи агентлик - Уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги);
Маълумот учун: Хорижий инвесторлар кенгаши Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 ноябрда қабул қилинган  ПҚ-4519-сонли "Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашини ва унинг фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида" Фармонига мувофиқ ташкил этилган.
Ушбу Кенгаш таркибига ЕТТБ каби халқаро молия институтлари, хорижий компаниялар, банклар ва хорижий давлатлар молиявий ташкилотларининг раҳбарлари ва вакиллари киради.
Кенгаш тадбирлари Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигидаги ялпи сессиялар ва Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири бошчилигидаги оралиқ сессиялар шаклида ўтказилади.

Промежуточная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан
20 ноября текущего года в Ташкенте прошла промежуточная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
В сессии приняли участие министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, Управляющий директор ЕБРР по Центральной Азии Б.Балванера, глава представительства ЕБРР в Узбекистане А.Дракинос, представители Всемирного банка, Международной финансовой корпорации, Азиатского банка развития, Исламского банка развития, руководители Агентства по управлению государственными активами, Министерства экономики и промышленности и Центрального банка Республики Узбекистан.
Также присутствовали руководители зарубежных компаний, осуществляющих либо планирующихосуществлять инвестиционную деятельность в Узбекистане, таких как British American Tobacco (Великобритания),JP Morgan Chase (США), CNPC (Китай), KNOC (Южная Корея), «Лукойл» (Россия), Knauf (Германия), Carlsberg (Дания) Posco Daewoo (Южная Корея) и другие. Помимо этого были приглашены эксперты международных консалтинговых агентств – Ernst&Young, KPMG, Deloitte, Pricewaterhouse Coopers, Dentons и представители средств массовой информации.
Основной задачей Совета иностранных инвесторов является непосредственное участие в создании благоприятного инвестиционного климата и эффективных механизмов стимулирования отечественных и иностранных предпринимателей к инвестированию в приоритетные отрасли экономики, а также регионы страны с целью организации технологичных производств по выпуску конкурентоспособной экспортоориентированной продукции.
Сессия прошла в формате открытой дискуссии, в ходе которой были обсуждены вопросы совершенствования взаимодействия между инвесторами и государственными органами, создания благоприятных необходимых правовых, регуляторных и институциональных основ процесса приватизации, совершенствования методологии оценочной деятельности и корпоративного законодательства.
Открывая мероприятие, руководитель сессии С.Умурзаков отметил важность формирования здоровой и транспарентной деловой среды, построенной на атмосфере доверия, способствующей внедрению инновационных идей и реализации перспективных бизнес-инициатив, что в свою очередь даст возможность получить весомое преимущество в условиях упорной международной конкурентной борьбы за укрепление позиции Узбекистана в мировых потоках инвестиций.
От лица Правительства им были озвучены твердые намерения продолжать последовательную работу по совершенствованию законодательной базы, устранению избыточных административных барьеров и развитию инфраструктуры. Также он призвал участников сессии сфокусироваться на реформировании банковско-финансового сектора, ускорении процессов приватизации государственной собственности и внедрении объективных методов оценки активов, что на данном этапе экономической трансформации позволит значительно повысить инвестиционную привлекательность Узбекистана, обеспечит привлечение дополнительных объемов инвестиций, и в целом улучшит показатели экономического роста страны.
Также в ходе сессии выступили представители и консультанты ЕБРР, высоко оценившие уверенность и динамичность проводимых изменений в стране и со своей стороны отметившие положительную тенденцию роста инвестиционной активности в странах центральноазиатского региона на фоне сокращения мировых объемов прямых иностранных инвестиций в течение последних трех лет.
Советник ЕБРР Г.Квирикашвили в своем выступлении поделился видением о перспективах дальнейшей деятельности Совета – структура будет трансформирована в открытую платформу для обсуждения и проработки актуальных вопросов иностранных инвесторов. Далее исходя из специфики поступающих запросов при непосредственной координации Секретариата Совета будут создавать рабочие группы для изучения конкретных кейсов и выработки решений. Данный формат позволит значительно повысить практическую значимость деятельности Совета.
Также в ходе сессии выступили члены Совета – иностранные предприниматели, поделившиеся мнениями о роли данной структуры как в масштабе страны, так и в контексте своего личного участия в реализации проектов в Узбекистане.
В рамках мероприятия был выдвинут и рассмотрен ряд конструктивных предложений, касающихся вопросов повестки дня. Так, в частности, было озвучено предложено внедрить в узбекское законодательство определение «холдинговая компания», понятие «сквозного налогообложения», различные классы акций и иные распространенные в общемировой практике концепции корпоративного права, и предоставить инвесторам большую гибкость в определении корпоративной политики.
Было выработано единое видение о перспективности ускоренной приватизации коммерческих банков путем реализации их контрольных пакетов акций заинтересованным инвесторам, а также оптимизации текущей деятельности банков Узбекистана посредством цифровизации банковской системы и внедрения передовых продуктов и практик.
Обсудили также необходимость разработки правовой основы для создания и ведения деятельности филиалов иностранных коммерческих организаций и единого электронного реестра, отражающего полную информацию о хозяйствующих субъектах и позволяющего провести ретроспективный анализ деятельности каждой компании с момента ее создания. Ведущие международные консалтинговые компании проявили заинтересованность в активной работе по проработке выдвинутых инициатив.
По итогам мероприятия также были подписаны заемные соглашения между Республикой Узбекистан и Европейским банком реконструкции и развития по следующим проектам (общая сумма 150 млн. долл.):
- строительство линии 220 кВ в габарите 500 кВ протяженностью 177 км от «Навоийская ТЭС» до переключательного пункта 220 кВ «Бесопан» (сумма займа 96,1 млн. долл, исполнительное агентство АО «Национальные электрические сети Узбекистана»);
- реконструкция и строительство систем канализации города Карши Кашкадарьинской области (сумма займа 60,0, исполнительное агентство – Министерство жилищно-коммунального обслуживания);
- реконструкция и строительство систем канализации городов Ургенч, Хива и Питнак Хорезмской области (сумма займа 90,0, исполнительное агентство – Министерство жилищно-коммунального обслуживания).
Справочно: Совет иностранных инвесторов был создан согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан № ПП-4519 от 13 ноября 2019 года «О мерах по созданию и организации деятельности Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан».
Данный Совет сформирован из числа руководителей и представителей зарубежных компаний, банков, международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, включая ЕБРР.
Мероприятия Совета проводятся в формате пленарных сессий под руководством Президента Республики Узбекистан и промежуточных сессий под руководством министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.