Жаҳон банки вакиллари инсон капиталига сармоя киритиш зарурлигини таъкидлади
Келажакда юқори натижаларга эришиш учун Ўзбекистон инсон капиталини ривожлантиришга сармоя киритиши керак. Бу ҳақда Халқ таълими вазирлиги раҳбарияти ҳамда Европа ва Марказий Осиё минтақалари учун таълим соҳасидаги глобал амалиёт менежери Гарри Патринос бошчилигидаги Жаҳон банки делегацияси билан учрашув чоғида айтиб ўтилди.
Учрашув давомида икки ташкилот вакиллари томонидан юртимизда таълим тизимини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилинди.
Жаҳон банки делегациясига халқ таълими соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар ва вазирликнинг келажакдаги режалари тўғрисида маълумот берилди.
Жумладан, Ўзбекистон ўқувчи ва ўқитувчилар билимини баҳолаш учун халқаро тадқиқотларда иштирок этишни режага киритгани ҳақида тўхталиб ўтилди. Шунингдек, Халқ таълими вазирлиги педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини қайта кўриб чиқишни, ўқитувчиларнинг ўз устида доимий ишлашини таъминлаш мақсадида лицензиялаш тизимини жорий қилишни режалаштирилаётгани таъкидланди.
Жаҳон банки вакиллари Ўзбекистоннинг ривожланаётган Инсон капитали индексида иштирок этаётгани учун миннатдорлик билдириб, келажакда юқори натижаларга эришиш учун инсон капиталига инвестиция киритиш муҳимлигини таъкидлади. Таъкидланишича, таълимга ажратилган маблағларни харажатлар сифатида кўриб чиқиш керак эмас. Таълимга сарфланган маблағлар сармоядир.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва Жаҳон банки ўртасидаги ҳамкорликнинг мавжуд йўналишларини муҳокама қилди.

Представители Всемирного банка отметили необходимость инвестирования в человеческий капитал
Узбекистану необходимо инвестировать в развитие человеческого капитала для достижения высоких результатов в будущем. Об этом было заявлено во время встречи руководства Министерства народного образования с делегацией Всемирного банка во главе с менеджером глобальной практики в области образования для регионов Европы и Центральной Азии Харри Патриносом.
В ходе встречи представители двух организаций обсудили вопросы развития системы образования в Узбекистане.
Делегация Всемирного банка была проинформирована о проводимых реформах в сфере народного образования и будущих планах министерства.
Отмечено, что Узбекистан планирует принять участие в международных исследованиях по оценке знаний учащихся и учителей. Министерство народного образования намерено пересмотреть системы подготовки и переподготовки учителей, внедрить систему лицензирования учителей для обеспечения постоянной работы педагогов над собой.
Представители Всемирного банка выразили признательность за участие Узбекистана в разрабатываемом Индексе человеческого капитала и подчеркнули важность в инвестировании в человеческий капитал для достижения высоких результатов в будущем. Отмечено, что не нужно рассматривать средства, направленные в образования как расходы. Средства, вложенные в образование – это инвестиции.
В ходе встречи стороны обсудили возможные направления сотрудничества между Министерством народного образования Узбекистана и Всемирным банком.