Ўзбекистон-Германия вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2019 йилнинг 20 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон-Германия сиёсий маслаҳатлашувларининг 15-раунди бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси делегациясига Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов, Германия Федератив Республикаси делегациясига Ташқи ишлар вазирлигининг Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича ваколатли вакили Михаэль Зиберт раҳбарлик қилди.
Икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг ҳозирги ҳолати ва устувор йўналишлари, шунингдек, халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил январ ойида Германияга, Президент Франк-Вальтер Штайнмайернинг май ойида Ўзбекистонга расмий ташрифлари доирасида эришилган келишувлар ижросининг бориши батафсил кўриб чиқилди. Таъкидланганидек, олий даражадаги ташрифлар алмашинуви икки мамлакат ўртасидаги муносабатлардаги янги босқичнинг бошланиши бўлиб, барча соҳалардаги ҳамкорликни фаоллаштиришга кўмаклашди.
Суҳбат чоғида янги ташаббуслар ва лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш орқали кўп қиррали ва ўзаро манфаатли алоқаларни янада ривожлантиришдан ўзаро қизиқиш тасдиқланди. Мулоқот, аввало, савдо-иқтисодий, сайёҳлик, парламентлараро ва маданий-гуманитар каби соҳалардаги ҳамкорлик тўғрисида бўлди.
Томонлар ўзаро товар айирбошлашнинг ижобий динамикасини юқори баҳоладилар, савдо ҳажми 2018 йил якунларига кўра 772 млн. АҚШ доллари, жорий йилнинг январ-сентабр ойларида эса 744 млн. долларни ташкил этди.
Учрашувда маданий-гуманитар алоқаларни ва илм-таълим алмашинувини кенгайтириш, жумладан кадрлар тайёрлаш, қўшма ўқув семинарларини ташкил этиш, филиаллар ва магистратура дастурларини очиш, шунингдек, ўқув-услубий қўлланмаларни нашр этишни ошириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди.

Об узбекско-германских межмидовских политконсультациях
20 ноября 2019 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан прошел 15-й раунд узбекско-германских политических консультаций.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Министра иностранных дел Дилшод Ахатов, делегацию Федеративной Республики Германия - Уполномоченный Министерства иностранных дел по странам Восточной Европы, Кавказу и Центральной Азии Михаэль Зиберт.
Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и приоритетных направлениях развития двустороннего сотрудничества, а также актуальным вопросам международной повестки дня.
Подробно рассмотрен ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках официального визита Президента Шавката Мирзиёева в январе текущего года в ФРГ и Президента Франка-Вальтера Штайнмайера - в мае в Узбекистан. Отмечалось, что обмен визитами на высшем уровне стал началом нового этапа в отношениях между двумя странами и способствовал активизации взаимодействия во всех сферах.
В беседе подтвержден взаимный интерес в дальнейшем развитии многоплановых и обоюдовыгодных связей путем совместной реализации новых инициатив и проектов. Прежде всего речь шла о таких сферах сотрудничества, как торгово-экономические, туристические, межпарламентские и культурно-гуманитарные.
Стороны дали высокую оценку позитивной динамике, которую демонстрирует взаимный товарооборот, который по итогам 2018 года достиг 772 млн. долл. США, а в январе-сентябре текущего года составил 744 млн. долл.
В ходе встречи также предметно обсуждены перспективы расширения культурно-гуманитарных отношений и научно-образовательных обменов, в том числе в области подготовки кадров, организации совместных учебных семинаров, открытия филиалов и магистерских программ, а также издания учебно-методических материалов.