Глобал тадбиркорлик ҳафталиги
Глобал тадбиркорлик тармоғи (Global Entrepreneurship Network – GEN) бутун дунё бўйлаб тадбиркорликнинг ягона глобал экотизимини яратишга йўналтирилган тармоқлар, дастур ва ташаббусларнинг йиллик платформасидир.
Бугунги кунда 25 мингга яқин ҳамкори бўлган ушбу ташкилот 160 давлатда, жумладан, Ўзбекистонда ҳам тадбиркорлик экотизимини яратиш ва ривожлантиришга кўмак бериш бўйича фаолият олиб бормоқда.
18 ноябрь куни пойтахтимизда бошланган анъанавий Глобал тадбиркорлик ҳафталиги Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Халқаро бизнес ва технологиялар ассоциацияси, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликда “Ўрганинг! Синаб кўринг! Ривожлантиринг!” шиори остида ташкил этилди.
Глобал тадбиркорлик ҳафталигининг биринчи кунидаги илк мунозара “2030 – Олий таълимни ривожлантириш концепцияси: ҳукумат ва бизнес ўртасидаги ўзаро алоқалар учун имкониятлар” мавзуида бўлди. Унда Ўзбекистон Республикаси олий таълим вазири ўринбосари С.Бузрукхонов, Тошкентдаги Вестминстер университети ректори К.Каримов, GENнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари Ҳ.Абдураҳмонов, korzinka.uz асосчиси З.Ҳошимов иштирок этди.
Президентимизнинг 2019 йил 8 октябрдаги фармонига мувофиқ, мамлакатимизда олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси тасдиқланди. Ушбу ҳужжат келгуси ўн йилликда олий таълим соҳасида давлат-хусусий шериклигини ривожлантириш, ҳудудларда давлат ва нодавлат олий таълим муассасалари фаолиятини ташкил этиш асосида олий таълим билан қамров даражасини 50 фоиздан ошириш, соҳада соғлом рақобат муҳитини яратиш, камида 10 та ОТМни дунёдаги мингта энг яхши олий таълим муассасаси рўйхатига, шунингдек, Ўзбекистон Миллий университети ва Самарқанд давлат университетини биринчи 500 талик рўйхатга киритиш каби вазифаларни кўзда тутади.
– Сўнгги уч йилда мамлакатимизда 37 та, хусусан, 2019 йилда саккизта олий таълим муассасаси ташкил этилди, – деди Ўзбекистон Республикаси олий таълим вазири ўринбосари С.Бузрукхонов. – Келаси йили хусусий сектор иштирокида 5 та нодавлат олий таълим муассасаси очилиши режалаштирилган. Бундан ташқари, 25 олий ўқув юрти ўзини ўзи молиялаштиришга ўтади. Барча хизматларни аутсорсинг асосида ташкил қилиш йўлга қўйилмоқда. Бу ҳам олий таълим тизими учун янгилик бўлиб, тадбиркорларга кенг имконият дегани.
Жаҳон иқтисодий форуми тадқиқотига кўра, келажакда талабалар, ёш мутахассислар сунъий интеллект билан алмаштириб бўлмайдиган ақлий, эркин ва танқидий фикрлаш, гуруҳларда ишлаш қобилияти, ахборот технологияларини пухта билиши, мослашувчанлик, мунтазам ўрганиб бориш кўникмаларига эга бўлиши керак.
korzinka.uz асосчиси З.Ҳошимовнинг таъкидлашича, ёш мутахассисга жамоада ўз ўрнини топиш ва ўзаро ҳурмат асосида муносабатга киришишни ўзида жамловчи ижтимоий малака зарур. Яна бир муҳим кўникма – бу фикрлаш малакаси бўлиб, улар 3 та жиҳатни ўз ичига олади. Булар танқидий фикр юритиш, ижодий фикрлаш, трансфер, яъни бир соҳадаги илмини иккинчи янги соҳага кўчира олиш ва тадқиқ қилиш қобилиятидир. Буларнинг барчаси иқтисодда ҳам, илм-фанда ҳам ҳақиқий инновациянинг асоси бўлади.
Блогер, олий таълим соҳаси эксперти Х.Худойбердиев ҳам мамлакатимизда олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси бўйича ўз мулоҳазалари билан ўртоқлашди.
– Концепцияда замонавий таълимда ишлатиладиган жуда кўплаб хорижий атамалар киритилган, – деди эксперт. – Масалан, ЎзМУ ва СамДУни юртимиз олий таълим муассасалари байроқдорига айлантириш. Бу хужжат устида ишлаган мутахассислар замонавий дунёқараш билан ҳисоблашганини кўрсатади. Концепция ютуқларидан бири унда нодавлат таълим ҳақида алоҳида банд мавжудлигидир. Бундан ташқари, олий таълим муассасаларига академик мустақиллик бериш ҳам кўзда тутилган.
Мунозара доирасида Тошкент тадбиркорлик ва амалий менежмент институтини ташкил этиш лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Мазкур лойиҳа Ўзбекистон ва Марказий Осиё давлатлари бозорининг эҳтиёжига қаратилган бўлиб, ўзбек брендига эга тадбиркорлик олий ўқув юртини яратиш ғоясини ўз ичига олади. Лойиҳага кўра, ҳар йили 500 га яқин талабани тадбиркорлик ва амалий менежмент соҳалари бўйича
ўзбек, рус ва инглиз тилларида ўқитиш имконияти туғилади.
Глобал тадбиркорлик ҳафталигининг биринчи куни доирасида ўз-ўзининг бандлигини таъминлаш, тадбиркорлик фаолиятини легаллаштириш, стартаплар экотизимини ривожлантириш мавзулари бўйича семинар ва маҳорат дарслари ташкил этилди.
Ҳафталик 24 ноябргача давом этади. Унинг доирасида тадбиркорлар, молия институтлари, бизнес уюшмалар, ишбилармонлар, талаба-мутахассислар ва бошқа манфаатдор томонлар иштирокида бизнес-форум, муҳокамалар, онлайн мулоқотлар, B2B форматдаги учрашувлар, мулоқотлар, тақдимотлар ўтказилиши режалаштирилган.

Глобальная неделя предпринимательства
Глобальная сеть предпринимательства (Global Entrepreneurship Network – GEN) – круглогодичная платформа сетей, программ и инициатив, направленных на создание одной глобальной экосистемы предпринимательства.
На сегодняшний день эта организация, имеющая почти 25 тысяч партнеров, ведет деятельность по оказанию помощи в создании и развитии предпринимательской системы 160 странам, в том числе и Узбекистану.
18 ноября в столице под девизом “Учитесь! Пробуйте! Развивайте!” началась традиционная Неделя глобального предпринимательства, организованная Союзом молодежи, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Ассоциацией международного бизнеса и технологий и другими организациями.
Первая дискуссия первого дня Недели глобального предпринимательства состоялась на тему “2030 – Концепция развития высшего образования: возможности для взаимных связей между правительством и бизнесом”. В ней приняли участие заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан С.Бузрукхонов, ректор Вестминстерского университета в Ташкенте К.Каримов, руководитель представительства GEN в нашей стране Х.Абдурахмонов, основатель сети супермаркетов korzinka.uz З.Хашимов.
Согласно указу Президента нашей страны от 8 октября текущего года утверждена Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года. Этот документ на ближайшее десятилетие предусматривает такие задачи, как развитие государственно-частного партнерства в сфере образования, повышение более чем на 50 процентов охвата высшим образованием на основе организации деятельности государственных и негосударственных высших учебных заведений в регионах, создание в отрасли атмосферы здоровой конкуренции, внесение минимум 10 вузов в список тысячи лучших высших учебных заведений в мире, в том числе Национального университета Узбекистана и Самаркандского государственного университета – в список лучших 500 вузов мира.
– За последние три года в стране создано 37 высших учебных заведений, в том числе 8 – в нынешнем году, – говорит заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан С.Бузрукхонов. – В следующем году с участием частного сектора запланировано открытие пяти негосударственных высших учебных заведений. Кроме того, 25 высших учебных заведений перейдут на самофинансирование. Налаживается организация всех услуг на основе аутсорсинга. Это также является новшеством для системы высшего образования и создает широкие возможности для предпринимательства.
Согласно исследованиям Всемирного экономического форума, в будущем студенты, молодые специалисты должны обладать здравым, свободным и критическим мышлением, которое невозможно заменить искусственным интеллектом, иметь навыки работы в группах, тщательно владеть информационными технологиями, уметь приспосабливаться и регулярно пополнять свои знания.
Основатель сети супермаркетов korzinka.uz З.Хашимов отметил, что молодому специалисту необходима социальная квалификация, вбирающая в себя вхождение в отношения на основе взаимного уважения и нахождение своего места в коллективе. Еще один важный навык – квалификация мышления, которая включает несколько особенностей, а именно критическое мышление, творческое мышление, трансфер, то есть способность перебрасывать знания из одной сферы в другую и анализ. Все это станет настоящей инновацией в экономике, науке и праве.
Блогер, эксперт сферы высшего образования Х.Худойбердиев также поделился своим мнением о Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года.
– В концепции присутствуют очень много иностранных терминов, используемых в современном образовании, – отмечает эксперт. – Специалисты, работавшие над этим документом, учли современное мировоззрение. Одним из достижений концепции является наличие в ней отдельного пункта о негосударственном образовании. Кроме того, также предусмотрено предоставление академической самостоятельности высшим учебным заведениям.
В рамках дискуссий проведена презентация проекта создания Ташкентского института предпринимательства и практического менеджмента. Этот проект направлен на нужды рынка Узбекистана и стран Центральной Азии и воплощает в себе идею создания высшего учебного заведения в сфере предпринимательства под узбекским брендом. Согласно проекту ежегодно почти 500 студентов будут обучаться предпринимательству и практическому менеджменту на узбекском, русском и английском языках.
В рамках первого дня Недели глобального предпринимательства организованы семинары и уроки мастерства по ряду тем.
Неделя продолжится до 24 ноября. В ее рамках состоятся бизнес-форумы, дискуссии, онлайн-беседы, встречи в формате В2В, диалоги, презентации с участием предпринимателей, финансовых институтов, бизнес-ассоциаций, деловых людей, студентов-специалистов и других заинтересованных сторон.