Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Япониянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ёшинори Фужияма билан учрашди.
Томонлар ушбу учрашув Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифига тайёргарлик даврида ўтказилаётганига эътибор қаратдилар. Ўзбекистон ва Япония барча соҳаларда ҳамкорликни изчил ривожлантиришга интилаётгани қайд этилди.
Бугунги кунда Япония компанияларининг инвестицияларини Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этиш, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, ижтимоий-иқтисодий, маданий-гуманитар ва туризм соҳаларида амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар ўз самараларини бермоқда. Ҳар икки давлат ўзаро ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Маълумки, жорий йил 8 декабрда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганига 27 йил тўлади. Шу муносабат билан Марказ Тошкент давлат юридик университети билан биргаликда конституцияшунослик бўйича ўзбек-япон юридик форумини ташкил этмоқда. Жаноб Ё.Фужияма бўлажак анжуманга катта қизиқиш билдирди.
Марказ ташаббуси асосида Япония Конституциясини япон ва ўзбек тилларида нашр этиш лойиҳаси ҳам япон элчисининг диққатини тортди. Айни вақтда Япония Конституцияси ўзбек тилига таржима қилинган, унга қисқача изоҳли луғат ва сўнгсўз матнлари ҳам тайёрланган.
Томонлар, шунингдек, атоқли япон олими ва жамоат арбоби, Ўзбекистоннинг “Дўстлик” ордени соҳиби Като Кюдзо хотирасига бағишланган “Ўзбекистон – япон қалбида” рангли-безакли китоби нашри ҳақида фикр алмашдилар.
Учрашув давомида икки томонлама манфаатли истиқболли йўналишлар, жумладан, инсон ҳуқуқлари, таълим ва маданият соҳаларида тажриба алмашиш, ҳамкорликни кенгайтириш ва бошқа муҳим масалалар муҳокама қилинди.

Meeting with Japanese Ambassador
Director of the National Center of Uzbekistan for Human Rights Akmal Saidov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Uzbekistan Yoshinori Fujiyama.
The sides emphasized that the meeting was held within the framework of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Japan, and noted the desire of the two countries to consistently develop cooperation in all spheres.
Joint efforts on attracting investments of Japanese companies in Uzbekistan’s economy, strengthening inter-parliamentary relations, as well as projects in socio-economic, cultural-humanitarian and tourism spheres are yielding positive results. Both countries focus on further development of cooperation.
Ambassador's attention was also drawn to the initiative of the Center on Draft Publication of the Constitution of Japan in Japanese and Uzbek languages. At the moment, it has been translated into Uzbek, accompanied by an explanatory dictionary and a final article.
The sides also exchanged views on the issue of publishing an illustrated book dedicated to the memory of the eminent Japanese scientist and public figure, owner of Dustlik (Friendship) Order, Kyudzo Kato.
Issues of exchanging experience in mutually beneficial promising areas, in particular, in ensuring human rights, education, culture, expansion of cooperation were discussed at the meeting.