ОТБ президенти билан учрашув бўлиб ўтди. Унинг доирасида шаҳарсозлик ва чорвачилик соҳаларидаги лойиҳалар бўйича заём битимлари имзоланди
2019-11-15 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 13 ноябрь куни Молия вазирлигида ОТБ президенти ва Директорлар кенгаши раиси Такехико Накао билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув бошида томонлар Ўзбекистон Республикасидаги макроиқтисодий вазият, мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли иқтисодий ва соҳавий ислоҳотларни амалга оширишда ОТБ билан ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар. Булар орасида, банк секторини ислоҳ қилиш, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, ирригация ва шаҳарсозлик соҳаларида эксперт ёрдами.
Ўзбекистон Республикасининг 2020 йилги Давлат бюджети тўғрисидаги қонун лойиҳаси ва унда кўзда тутилган солиқ-бюджет тизимидаги ўзгаришлар алоҳида қайд этилди. Булар қаторида бутун бюджет тизимининг очиқлиги ва ошкоралигини оширишга қаратилган нормалар билан бир қаторда маҳаллий бюджетларнинг роли ва мажбуриятларининг ортиши ҳам бор.
Учрашув доирасида шаҳарсозликни ва чорвачиликни ривожлантириш лойиҳалари бўйича заём битимлари имзоланиши ҳам бўлиб ўтди.

Состоялась встреча с Президентом АБР, в рамках которой подписаны заемные соглашения по проектам в сферах городского развития и животноводства.
13 ноября текущего года в Министерстве финансов состоялась встреча с Президентом и Председателем совета директоров АБР - Такехико Накао.
В начале встречи стороны обсудили макроэкономическую ситуацию в Республике Узбекистан, проводимые масштабные экономические реформы в стране, а также сотрудничество с АБР в реализации секторальных реформ. В частности, экспертное содействие в реформировании банковского сектора, области энергетики, транспорта, сельского хозяйства, ирригации и городского развития.
Отдельно был отмечен проект Закона о Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год и изменения в налогово-бюджетной системе, которые предусматриваются проектом. Среди них повышение роли и обязательств местных бюджетов, наряду с нормами, направленными на повышение открытости и прозрачности всей бюджетной системы.
В рамках встречи, также состоялось подписание заемных соглашений по проектам в сферах городского обслуживания и развития, а также животноводства.