ОТБ президенти билан учрашув бўлиб ўтди. Унинг доирасида шаҳарсозлик ва чорвачилик соҳаларидаги лойиҳалар бўйича заём битимлари имзоланди
2019-11-15 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 13 ноябрь куни Молия вазирлигида ОТБ президенти ва Директорлар кенгаши раиси Такехико Накао билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув бошида томонлар Ўзбекистон Республикасидаги макроиқтисодий вазият, мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли иқтисодий ва соҳавий ислоҳотларни амалга оширишда ОТБ билан ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар. Булар орасида, банк секторини ислоҳ қилиш, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, ирригация ва шаҳарсозлик соҳаларида эксперт ёрдами.
Ўзбекистон Республикасининг 2020 йилги Давлат бюджети тўғрисидаги қонун лойиҳаси ва унда кўзда тутилган солиқ-бюджет тизимидаги ўзгаришлар алоҳида қайд этилди. Булар қаторида бутун бюджет тизимининг очиқлиги ва ошкоралигини оширишга қаратилган нормалар билан бир қаторда маҳаллий бюджетларнинг роли ва мажбуриятларининг ортиши ҳам бор.
Учрашув доирасида шаҳарсозликни ва чорвачиликни ривожлантириш лойиҳалари бўйича заём битимлари имзоланиши ҳам бўлиб ўтди.

A meeting was held with the ADB President. In its framework, loan agreements were signed on projects realization in the areas of livestock breeding and urban development
2019-11-15 | Economics
On November 13 this year, a meeting was held at the Ministry of Finance with the President and Chairman of the Board of Directors of ADB - Takehiko Nakao.
At the beginning of the meeting, the parties discussed the macroeconomic situation in the Republic of Uzbekistan, ongoing large-scale economic reforms in the country, as well as cooperation with ADB in implementing sectoral reforms. In particular, expert assistance in reforming the banking sector, energy, transport, agriculture, irrigation and urban development were highlighted.
The draft Law on the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2020 and changes in the fiscal system that are provided for by the draft were also discussed in the meeting, for instance an increase in the role and obligations of local budgets, along with norms aimed at increasing the openness and transparency of the entire budget system.
As part of the meeting, the parties signed loan agreements on realization of projects in the areas of livestock breeding and urban service and development.