Ўзбекистон-Франция вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2019 йилнинг 13 ноябрь куни Париж шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахахтовнинг Франция Европа ва ташқи ишлар вазирлиги Бош котиби Франсуа Делатр билан учрашуви ҳамда Ўзбекистон-Франция сиёсий маслаҳатлашувларининг 11-раунди бўлиб ўтди.
Сиёсий маслаҳатлашувларда Франция Республикаси делегациясига ТИВнинг Континентал Европа департаменти директори Фредерик Мондолони бошчилик қилди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон ва Франция бир-бирида муҳим ва узоқ муддатли шерикларни кўриши қайд этилди ва томонларнинг кўп қиррали, ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга тайёрлиги таъкидланди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йил октябрь ойида Францияга расмий ташрифи ва Президент Эммануэль Макрон билан музокаралари доирасида эришилган келишувларни амалга оширишнинг бориши ҳамда турли жабҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари батафсил кўриб чиқилди.
Сиёсий мулоқотни ва парламентлараро алоқаларни чуқурлаштириш, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлик, маданий-гуманитар алмашинувлар унумдорлигини ошириш, шартномавий-ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш имкониятлари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликнинг, жумладан иқтисодий соҳадаги муносабатларнинг биргаликдаги механизмлари фаолиятининг ҳамда Ўзбекистон ва Франция ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқаларни кенгайтиришга йўналтирилган тадбирларни ўтказишнинг мунтазамлик касб этишига эришиш муҳимлиги эътироф этилди.
Томонларда замонавий технологиялар, аеронавтика, туризм ва олий таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш борасида ўзаро қизиқиш мавжудлиги билдирилди.
Учрашувда томонлар манфаатига алоқадор халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Музокаралар сўнгида сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини 2020 йилда Тошкентда ўтказишга келишиб олинди.

Об узбекско-французских межмидовских политконсультациях
13 ноября 2019 года в г.Париже состоялись встреча заместителя Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшода Ахатова с Генеральным секретарем Министерства по делам Европы и иностранных дел Франции Франсуа Делатром, а также 11-й раунд узбекско-французских политических консультаций.
На политконсультациях делегацию Французской Республики возглавил директор Департамента Континентальной Европы МИД Фредерик Мондолони.
В ходе переговоров стороны отметили, что Узбекистан и Франция видят друг в друге важных и долгосрочных партнеров и подчеркнули взаимную готовность наращивать многоплановое взаимовыгодное сотрудничество.
Предметно рассмотрены ход реализации договоренностей, достигнутых в октябре прошлого года в рамках официального визита Президента Шавката Мирзиеёва во Францию и переговоров с Президентом Эммануэлем Макроном, а также перспективные направления дальнейшего развития взаимодействия в различных областях.
Стороны обсудили возможности углубления политического диалога и межпарламентских связей, интенсификации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, культурно-гуманитарных обменов, укрепления договорно-правовой базы.
Подчеркивалась важность придания регулярного характера работе совместных механизмов взаимодействия, в том числе в экономической сфере, и проведения мероприятий, направленных на расширение связей между деловыми кругами Узбекистана и Франции.
Выражена обоюдная заинтересованность в активизации сотрудничества в сфере высоких технологий, аэронавтики, туризма и межвузовского сотрудничества.
На встрече также состоялся обмен мнениями по международным и региональным вопросам, затрагивающим интересы сторон.
По итогам достигнута договоренность об организации очередного раунда политконсультаций в Ташкенте в 2020 году.