Ўзбекистон-Туркия бизнес-форуми ва икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида "В2В" учрашувлари бўлиб ўтди
2019-11-14 | Иқтисодиёт
13 ноябрь 2019 йил Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси “Turk Serbest Mimarlar Dernegi” мустақил меъморлар уюшмаси билан хамкорликда икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида "В2В" форматидаги Ўзбекистон-Туркия бизнес-форуми ва бизнес музокаралари ўтказишди.
Ушбу тадбирнинг асосий мақсади қўшма корхоналар ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун иқтисодий алоқаларни ўрнатиш.
Форумда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари И. Жасимов,“Turk Serbest Mimarlar Dernegi” мустақил меъморлар уюшмаси президенти О. Кая, Туркия Республикаси Савдо вазирлигининг бўлим бошлиғи М. Несимоглу иштирок этди.
Ислом Жасимов ўз нутқида ҳозирги кунда мамлакатимизда қурилиш ва архитектура ишлари жадал ривожланаётганини, янги замонавий иншоотлар қурилаётганини ва бунда турк меъморлари муҳим рол ўйнашини таъкидлади. Шунингдек, у эски тузилмаларимизни асраб-авайлаш муҳимлигини таъкидлади, чунки улар буюк аждодларимиз тарихини акс эттиради.
Бизнес-форум давомида Тошкент шаҳар ҳокимлиги вакиллари тақдимот қилдилар ва уларда Бизнес шаҳрининг давом этаётган лойиҳалари тақдим этилди. "Özgüven" қурилиш компаниясининг вакили сўзга чиқиб, Олмазор шаҳри, Чоштепа шаҳри ва "Murad Buildings" қурилиш компанияси билан биргаликда амалга оширилаётган "Nestone" қўшма лойиҳаси ҳақида сўзлаб берди.
Форум доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида "В2В" учрашувлари бўлиб ўтди, уларда Ўзбекистон-Туркия меъморчилик ва қурилиш сохаларида ҳамкорлигини янада ривожлантириш истиқболлари, шу жумладан, Ўзбекистон ва Туркия корхоналари ўртасидаги шериклик алоқаларини кенгайтириш бўйича фикр алмашилди.

Состоялся Узбекско-Турецкий бизнес форум и «В2В» встречи с деловыми кругами двух стран
13 ноября 2019 г. Торгово-промышленная палата Узбекистана совместно с Турецкой ассоциацией независимых архитекторов “Turk Serbest Mimarlar Dernegi” провели Узбекско-Турецкий бизнес форум и «В2В» встречи с деловыми кругами двух стран.
Целью проведения данного мероприятия является развитие торгово-экономических и инвестиционных отношений между Узбекистаном и Турции в архитектурном и строительном промышленности.
На форуме принимали участие первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана И.Жасимов, президент турецкой ассоциации независимых архитекторов “Turk Serbest Mimarlar Dernegi” О.Кая, начальник управления министерства торговли Турецкой Республики М. Несимоглу.
В своем выступлении Ислом Жасимов отметил, что в настоящее время строительные и архитектурные работы в нашей стране стремительно развиваются, строятся новые современные объекты, и турецкие архитекторы играют в этом важную роль. Он также подчеркнул о важности сохранения наших старых сооружений, потому что они отражают историю наших великих предков.
В ходе бизнес форума с презентациями выступили представители хокимията города Ташкента, в котором они представили реализуемые проекты Business city.  Также выступил представитель строительной компании "Özgüven", который рассказал о ходе реализации таких проектов как "Olmazor city", "Choshtepa city" а также о совместном проекте "Nestone", реализуемый вместе с узбекской строительной компанией “Murad Buildings”.
В рамках форума состоялись “B2B” встречи между деловыми кругами двух стран, где они обменялись мнениями о перспективах дальнейшего развития узбекско-турецкого сотрудничества в области архитектуры и строительства, в том числе расширения партнерских связей между узбекскими и турецкими предприятиями.