Ўзбекистон ТИВ раҳбари афғон аёлларини қўллаб-қувватлаш дастурининг очилиш маросимида иштирок этди
2019 йилнинг 11 ноябрь куни Брюссель шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов “Афғон аёлларининг иқтисодий ҳуқуқлари ва имкониятларини Қозоғистон ва Ўзбекистонда ўқиш ва тайёрлаш орқали қўллаб-қувватлаш” дастурининг очилиш маросимида иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсат идораси раҳбари йиғилганларга мурожаатида таъкидлаганидек, Европа Иттифоқининг афғон аёлларини қишлоқ хўжалиги, амалий фанлар ва тоғ-кон саноатига ўқитиш дастури уларни мамлакатнинг ижтимоий ва сиёсий ҳаётига жалб қилиш учун ажойиб имконият яратади.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон ТИВ раҳбари ушбу соҳадаги қатор Европа Иттифоқи лойиҳалари, жумладан Термиз шаҳридаги Таълим марказида афғон талабаларини, шу жумладан аёлларни ўқитиш бўйича “ЕИ-Ўзбекистон-Афғонистон" уч томонлама шаклдаги ҳамкорлик истиқболларини қайд этди. Бу эса Афғонистон учун юқори малакали мутахассислар базасини яратиш жараёнига сезиларли ҳисса қўшади.
Умумий мақсадли ҳаракатлар орқали афғон жамияти олдида турган барча вазифаларни ҳал этишга имкон қадар ҳисса қўшиш мумкинлигига ишонч билдирилди.

Глава МИД Узбекистана принял участие в церемонии запуска программы по поддержке афганских женщин
11 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся с визитом в г.Брюсселе, принял участие в церемонии запуска программы «Поддержка экономических прав и возможностей афганских женщин посредством обучения и подготовки в Казахстане и Узбекистане».
В своем обращении к присутствующим Глава внешнеполитического ведомства Узбекистана подчеркнул, что Программа Европейского союза по обучению афганских женщин в области сельского хозяйства, прикладных наук и горной промышленности представляет уникальную возможность вовлечения их в социальную и политическую жизнь страны.
В этой связи Глава МИД Узбекистана отметил перспективность целого ряда проектов Евросоюза в данной сфере, в том числе взаимодействие, установленное в трехстороннем формате «ЕС-Узбекистан-Афганистан» по подготовке афганских студентов, включая женщин, в Образовательном центре в г.Термезе, что вносит свой весомый вклад в процесс создания базы высококвалифицированных специалистов для Афганистана.
Была выражена уверенность, что общими целевыми действиями удастся внести свой посильный вклад в решение всего комплекса задач, стоящих перед афганским обществом.