Электрон соғлиқни сақлаш бўйича Эстония давлатига ўқув сафари ташкил этилди
Жорий йилнинг 4-8 ноябрь кунлари Эстониянинг Таллин шаҳрида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан «Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ўртасида 2018-2019 йилларга мўлжалланган икки йиллик ҳамкорлик шартномаси» доирасида электрон соғлиқни сақлаш соҳаси мутахассислари учун тадбир ташкил этилди.
Ўзбекистон делегацияси таркиби Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Соғлиқни сақлаш, Молия вазирликлари ҳамда Давлат статистика қўмитаси вакилларидан иборат бўлди.
Давлат статистика қўмитасидан Ижтимоий соҳа ва барқарор ривожланиш статистикаси бошқармасининг Таълим, соғлиқни сақлаш, фан ва инновация соҳаларида статистик кузатувлар бўлими бошлиғи Жаҳонгир Қамбаров иштирок этди.
Мазкур тадбир доирасида вазирлик ва идоралар вакиллари Эстония Электрон бошқарув академияси (EGA)га ташриф буюришди.
Ушбу ўқув сафаридан асосий мақсад соғлиқни сақлаш бўйича ахборот тизимлари ва соғлиқни сақлаш тўғрисидаги маълумотларни бошқаришнинг халқаро стандартларидан фойдаланиш бўйича Эстония тажрибасини ўрганиш ҳисобланади.
Ўқув сафари давомида иштирокчилар соғлиқни сақлаш соҳасида ахборот тизимлари ва маълумотларни бошқариш бўйича зарур билим ва тажрибаларга эга бўлди.

Учебный визит в Эстонию по электронному здравоохранению
В период с 4 по 8 ноября 2019 года в г. Таллин (Эстония) в рамках «Двухгодичного соглашения о сотрудничестве между Европейским региональным бюро ВОЗ и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан на 2018-2019 г.г.», проведен учебный семинар для специалистов в области электронного здравоохранения.
Мероприятие было организовано Представительством Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в Узбекистане.
В составе делегации от Узбекистана приняли участие представители Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерства здравоохранения, Министерства финансов, Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
От Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике на мероприятии принял участие начальник отдела статистических наблюдений в сфере образования, здравоохранения, науки и инноваций Ж. Камбаров.
Представители делегации посетили Академию электронного управления (EGA) Эстонии. Основной целью учебной поездки было изучение передовых практик по использованию международных стандартов для информационных систем и управления данными в сфере здравоохранения, в частности опыта Эстонии.
Учебный визит позволит приобрести знания и опыт, которые будут использованы для управления информационных систем и данными в сфере здравоохранения.