Электрон соғлиқни сақлаш бўйича Эстония давлатига ўқув сафари ташкил этилди
Жорий йилнинг 4-8 ноябрь кунлари Эстониянинг Таллин шаҳрида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан «Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ўртасида 2018-2019 йилларга мўлжалланган икки йиллик ҳамкорлик шартномаси» доирасида электрон соғлиқни сақлаш соҳаси мутахассислари учун тадбир ташкил этилди.
Ўзбекистон делегацияси таркиби Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Соғлиқни сақлаш, Молия вазирликлари ҳамда Давлат статистика қўмитаси вакилларидан иборат бўлди.
Давлат статистика қўмитасидан Ижтимоий соҳа ва барқарор ривожланиш статистикаси бошқармасининг Таълим, соғлиқни сақлаш, фан ва инновация соҳаларида статистик кузатувлар бўлими бошлиғи Жаҳонгир Қамбаров иштирок этди.
Мазкур тадбир доирасида вазирлик ва идоралар вакиллари Эстония Электрон бошқарув академияси (EGA)га ташриф буюришди.
Ушбу ўқув сафаридан асосий мақсад соғлиқни сақлаш бўйича ахборот тизимлари ва соғлиқни сақлаш тўғрисидаги маълумотларни бошқаришнинг халқаро стандартларидан фойдаланиш бўйича Эстония тажрибасини ўрганиш ҳисобланади.
Ўқув сафари давомида иштирокчилар соғлиқни сақлаш соҳасида ахборот тизимлари ва маълумотларни бошқариш бўйича зарур билим ва тажрибаларга эга бўлди.

Study visit to Estonia on e-health
In the period from November 4 to 8, 2019 in Tallinn (Estonia), a training seminar for specialists in the field was held as part of the "Biennial cooperation agreement between the WHO Regional Office for Europe and the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan for 2018-2019" e-health.
The event was organized by the Representative Office of the World Health Organization (WHO) in Uzbekistan.
The delegation from Uzbekistan was attended by representatives of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Ministry of Health, the Ministry of Finance, the National Agency for Project Management under the President of the Republic of Uzbekistan.
From the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics, the event was attended by the head of the department of statistical observations in the field of education, health, science and innovation J.Kambarov.
Representatives of the delegation visited the Estonian Academy of Electronic Governance (EGA). The main purpose of the study tour was to study best practices on the use of international standards for information systems and data management in the healthcare sector, in particular, the experience of Estonia.
A study visit will allow you to acquire knowledge and experience that will be used to manage information systems and data in the field of healthcare.