“Ипак йўлида туризм" Тошкент халқаро туризм кўргазмаси олдидан матбуот анжумани ўтказилди
11 ноябрь куни Тошкент шаҳридаги “Пойтахт” бизнес марказининг “Тараққиёт” залида туризм оламининг йирик тадбири - “Ипак йўлида туризм" Тошкент халқаро туризм кўргазмаси (ТХТК-2019) олдидан матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси в.в.б. Абдулазиз Аққулов ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари қатнашишди.
“Ипак йўлида туризм” Тошкент халқаро туристик кўргазмаси бу йил 25-маротаба ўтказилаётганини алоҳида таъкидлашимиз лозим. ТХТК 1995 йилдан буён Бутунжаҳон туризм ташкилотининг қўллаб-қувватлаши остида ўтказиб келиниб, нафақат Ўзбекистон туризмида, балки Марказий Осиё минтақасидаги йирик ҳодиса ҳисобланади. Уч кун давомида, “Ўзэкспомарказ”нинг икки павильонида ушбу тадбир ўтказилиб, улардан Миллий ҳамда Халқаро павильонлар ўрин олади. Миллий павильонда Ўзбекистоннинг 14 ҳудуди стендлари ва “Ҳунармандлар шаҳарчаси” экспозицияси намойиш этилади. Халқаро павильонда эса 14 давлат, жумладан БАА, Грузия, Хитой, Ҳиндистон, Индонезия, Миср, Корея Республкаси, Таиланд, Малайзия, Украина, Қозоғистон, Қирғизистон ҳамда Ўзбекистон экспозициялари тақдим этилади”, - деди Азиз Абдуҳакимов.
Шунингдек, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси в.в.б. Абдулазиз Аққулов матбуот анжумани доирасида 13-15 ноябрь кунлари “Ўзэкспомарказ”да ўтказиладиган халқаро кўргазма давомида бўлиб ўтиши режалаштирилган тадбирлар ва уларнинг иштирокчилари бўйича маълумотлар тақдим этди. 2019 йилги ТХТК тадбирининг ўтган йиллардагидан фарқли жиҳати - дастурдан Ўзбекистоннинг туристик бренди элчилари форуми ҳамда Ўзбекистон-Россия туризм форуми ўрин олган. Бундан ташқари, ТХТК-2019 доирасида яна қуйидаги тадбирларнинг ўтказилиши кўзда тутилган:
• Workshop: Исроилнинг Ўзбекистондаги элчихонаси билан ҳамкорликда “Туризмда маркетинг” қўшма лойиҳаси;
• Шаҳрисабз Миллий либослар фестивали тақдимоти;
• “Вино туризмини ривожлантириш истиқболлари”, “Барқарор туризм учун маҳсулотни қандай яратиш мумкин?”, “Гастрономик туризмнинг маркетинг масалалари”, “ННТларни туризм соҳасида институционал қўллаб-қувватлаш”, “Европа бизнес-ҳодисалар саноатидаги тенденциялар” тақдимотлари ва б.
Шу билан бирга, “Ўзбекистонга саёҳат”, “Фарғона водийси” янги китоб-фотоальбоми, Ўзбекистон ҳудудлари бўйича қўлланмалар тақдимоти ҳам ўтказилади. ТХТК-2019 доирасида “Ўзбекистонда туризм” мавзуидаги ижтимоий роликлар, “Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!” ҳамда “Selfie&Tourism” фототанловлари ғолиблари тақдирланади.

Состоялась пресс-конференция Ташкентской международной туристической ярмарки "Туризм на Шёлковом пути - 2019"
2019-11-12 | Туризм
11 ноября в здании бизнес-центра “Пойтахт”, состоялась пресс-конференция, посвященная крупнейшему событию в сфере туризма - Ташкентской международной туристической ярмарке "Туризм на Шёлковом пути" (ТМТЯ-2019). Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=858
На мероприятии участвовали заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, вр.и.о. председателя Государственного комитета по развитию туризма Абдулазиз Аккулов и представители СМИ. «Ташкентская Международная туристическая ярмарка «Туризм на Шёлковом пути» (ТМТЯ-2019) в этом году является юбилейной – ей исполняется 25 лет. ТМТЯ проводится с 1995 года при официальной поддержке Всемирной Туристкой Организации ООН (ЮНВТО) и является ежегодным масштабным событием не только в туристической индустрии Узбекистана, но и всего Центрально-Азиатского региона. ТМТЯ-2019 традиционно будет проходить в Национальном выставочном комплексе «Узекспоцентр» с 13 по 15 ноября. В Национальном павильоне будут представлены презентационные стенды 14 регионов Узбекистана и экспозиция «Город Ремесленников». А в Международном павильоне будут представлены экспозиции 14 стран, включая Узбекистан, Украину, Казахстан, Кыргызскую Республику, Беларусь, Грузию, Китай, Индию, Индонезию, Египет, Корею, Таиланд, Малайзию и Объединенные Арабские Эмираты», - сказал Азиз Абдухакимов. В ходе пресс-конференции вр.и.о. председателя Государственного комитета по развитию туризма Абдулазиз Аккулов предоставил информацию о программе и участниках мероприятия. ТМТЯ-2019 отличается от прошлогодних тем, что впервые на мероприятии пройдет Международный форум Послов туристического бренда Узбекистана и Туристический форум Узбекистана и России. Также для гостей пройдут такие мероприятия, как:
• Workshop: «Маркетинг в туризме» совместный проект с посольством Республики Израиль в Ташкенте;
• презентация Шахрисабзского Международного фестиваля национальной одежды;
• презентации и брифинги на темы: «Потенциал развития Винного туризма», «Как создать продукт для устойчивого туризма», «Маркетинговые вопросы гастрономического туризма», «Институциональная поддержка ННО в сфере туризма», «Тенденции в европейской индустрии деловых событий» и другие.
Также в ходе ярмарки будут презентованы новые книги-фотоальбомы и брошюры о туристическом потенциале нашей страны. Кроме этого, в ходе мероприятия пройдут церемонии награждений победителей Республиканского конкурса на создание социальных роликов на тему «Туризм в Узбекистане», фотобатл «Селфи&Туризм» и «Путешествуй по Узбекистану!»